15 sposobów na wzmocnienie swojej siły woli

15. Nakarm swój mózg tym, czego potrzebujeMózg działa prawidłowo, jeśli dostarczane są mu właściwe, wartościowe składniki odżywcze. Nie omijaj posiłków, jedz regularnie, dostarczaj mu odpowiednią ilość białka i węglowodanów, aby miał siłę działać i podejmować właściwe decyzje.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

15. Nakarm swój mózg tym, czego potrzebuje
Mózg działa prawidłowo, jeśli dostarczane są mu właściwe, wartościowe składniki odżywcze. Nie omijaj posiłków, jedz regularnie, dostarczaj mu odpowiednią ilość białka i węglowodanów, aby miał siłę działać i podejmować właściwe decyzje.

14. Cała siła woli przy jednym zadaniuSiła tkwi w prostocie. Im więcej rzeczy masz na głowie, tym trudniej się na nich skupić i więcej spraw może się nie udać. Trwałe zmiany są najczęściej wynikiem długofalowego procesu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

14. Cała siła woli przy jednym zadaniu
Siła tkwi w prostocie. Im więcej rzeczy masz na głowie, tym trudniej się na nich skupić i więcej spraw może się nie udać. Trwałe zmiany są najczęściej wynikiem długofalowego procesu.

13. Czekoladowy zastrzyk energiiKilka kostek gorzkiej czekolady to zdrowy zastrzyk energii, gdy mózg poddany jest dużemu wysiłkowi i pilnie potrzebujemy dokonać ważnej decyzji. Należy pamiętać, że sama czekolada nie zastąpi zdrowych, regularnych posiłków, ale stanowi swego rodzaju „pogotowie kryzysowe”.
Zdjęcie autorstwa Siau Liang Chan / CC BY

13. Czekoladowy zastrzyk energii
Kilka kostek gorzkiej czekolady to zdrowy zastrzyk energii, gdy mózg poddany jest dużemu wysiłkowi i pilnie potrzebujemy dokonać ważnej decyzji. Należy pamiętać, że sama czekolada nie zastąpi zdrowych, regularnych posiłków, ale stanowi swego rodzaju „pogotowie kryzysowe”.

12. Sen - sekretna brońWłaściwa regeneracja, którą zapewnia odpowiednia dawka snu pozwala utrzymać naszą samokontrolę na właściwym poziomie. Jesteśmy bardziej podatni na uleganie pokusom, gdy mózg nie ma wystarczającej siły, by trzymać nas w ryzach. Właściwa ilość snu to 7-8 godzin na dobę w przypadku osób dorosłych i 10-12 godzin u dzieci.
Zdjęcie autorstwa Giuliamar / CC BY

12. Sen - sekretna broń
Właściwa regeneracja, którą zapewnia odpowiednia dawka snu pozwala utrzymać naszą samokontrolę na właściwym poziomie. Jesteśmy bardziej podatni na uleganie pokusom, gdy mózg nie ma wystarczającej siły, by trzymać nas w ryzach. Właściwa ilość snu to 7-8 godzin na dobę w przypadku osób dorosłych i 10-12 godzin u dzieci.

11. Nie wódź się na pokuszenieŻycie stawia nam wystarczająco dużo wyzwań. Unikaj więc celowego wystawiania się na pokusy, które mogą spowodować, że się złamiesz. To też wymaga samokontroli. Zatrzymaj siły na czas, kiedy rzeczywiście będą ci one potrzebne.
Zdjęcie autorstwa mpollitt / CC BY

11. Nie wódź się na pokuszenie
Życie stawia nam wystarczająco dużo wyzwań. Unikaj więc celowego wystawiania się na pokusy, które mogą spowodować, że się złamiesz. To też wymaga samokontroli. Zatrzymaj siły na czas, kiedy rzeczywiście będą ci one potrzebne.

10. Siła dobrych nawykówWpływ dobrych przyzwyczajeń na kształtowanie silnej woli został potwierdzony naukowo. Nawet drobne nawyki (np. mycie naczyń zaraz po posiłku) wzmacniają siłę woli, gdyż zmuszają do świadomej samodyscypliny.
Zdjęcie autorstwa Estellina / CC BY

10. Siła dobrych nawyków
Wpływ dobrych przyzwyczajeń na kształtowanie silnej woli został potwierdzony naukowo. Nawet drobne nawyki (np. mycie naczyń zaraz po posiłku) wzmacniają siłę woli, gdyż zmuszają do świadomej samodyscypliny.

9. Mierz siły na zamiaryUpewnij się, że twoje cele są dla ciebie wykonalne. Czasami ambicja sprawia, że bierzemy sobie zbyt dużo na głowę i lista rzeczy do zrobienia jest zawsze pełna. Spojrzenie na sytuację z dystansem pozwala ocenić, czy w ogóle możemy podjąć się wszystkich zaplanowanych czynności. Rozpoczęcie realizacji planu od drobnych zadań sprawia, że już na początku odnosimy małe sukcesy, a kolejne pozycje znikają z listy szybciej.
Zdjęcie autorstwa Kamilla Oliveira / CC BY

9. Mierz siły na zamiary
Upewnij się, że twoje cele są dla ciebie wykonalne. Czasami ambicja sprawia, że bierzemy sobie zbyt dużo na głowę i lista rzeczy do zrobienia jest zawsze pełna. Spojrzenie na sytuację z dystansem pozwala ocenić, czy w ogóle możemy podjąć się wszystkich zaplanowanych czynności. Rozpoczęcie realizacji planu od drobnych zadań sprawia, że już na początku odnosimy małe sukcesy, a kolejne pozycje znikają z listy szybciej.

8. Rób przerwyBy wytrwać w realizacji założonego planu, musimy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Mała przerwa na przewietrzenie się, obejrzenie krótkiego materiału w telewizji czy drobną przekąskę może pozwolić nam na odświeżenie i zebranie sił do kontynuacji działania.
Zdjęcie autorstwa kropekk_pl / CC BY

8. Rób przerwy
By wytrwać w realizacji założonego planu, musimy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Mała przerwa na przewietrzenie się, obejrzenie krótkiego materiału w telewizji czy drobną przekąskę może pozwolić nam na odświeżenie i zebranie sił do kontynuacji działania.

7. Pięciominutowa medytacjaSkupienie się na swoim oddechu oraz chwila refleksji pozwalają na zaangażowanie tej części mózgu, która wspiera rozwój silnej woli. Przestajemy wówczas działać bezmyślnie i impulsywnie, a włączamy większe zasoby swojej świadomości.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainArchive / CC BY

7. Pięciominutowa medytacja
Skupienie się na swoim oddechu oraz chwila refleksji pozwalają na zaangażowanie tej części mózgu, która wspiera rozwój silnej woli. Przestajemy wówczas działać bezmyślnie i impulsywnie, a włączamy większe zasoby swojej świadomości.

6. Uważaj na alkoholDuża dawka alkoholu w znacznym stopniu osłabia samokontrolę. Nasze decyzje są wówczas mniej stanowcze niż te podejmowane na trzeźwo.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Uważaj na alkohol
Duża dawka alkoholu w znacznym stopniu osłabia samokontrolę. Nasze decyzje są wówczas mniej stanowcze niż te podejmowane na trzeźwo.

5. Przewiduj przeszkody
Przewidywanie przeszkód to element dobrej strategii. Jeśli wiemy, co może nas spotkać, możemy się na to przygotować, a to zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.

4. Strategia radzenia sobie z pokusamiJeśli zamierzasz rozpocząć zdrowe odżywianie, zastanów się zawczasu, jak zareagować, gdy ktoś poczęstuje cię czymś, na co nie powinieneś sobie pozwolić. Jeśli jesteś przygotowany, działasz pewnie i stanowczo. Nie zostawiaj tego na „jakoś to będzie”.
Zdjęcie autorstwa artistlike / CC BY

4. Strategia radzenia sobie z pokusami
Jeśli zamierzasz rozpocząć zdrowe odżywianie, zastanów się zawczasu, jak zareagować, gdy ktoś poczęstuje cię czymś, na co nie powinieneś sobie pozwolić. Jeśli jesteś przygotowany, działasz pewnie i stanowczo. Nie zostawiaj tego na „jakoś to będzie”.

3. Dlaczego to robisz i co się stanie, jeśli się poddasz?
Miej stale przed oczami sens swojego działania oraz pamiętaj, dlaczego podjąłeś decyzję, by coś zmienić. Jakie są korzyści tego, że trwasz w swoim postanowieniu? Lubimy wiedzieć, dlaczego coś robimy.

2. Zrób coś dla odmianyJeśli jesteś praworęczny, zacznij jeść lub otwierać drzwi ręką lewą (i na odwrót). Jeśli się da, zmień na jakiś czas rutynową drogę do pracy. Zmuszamy wówczas mózg do świadomej pracy, ćwiczymy go i przeciwstawiamy się utrwalonym przyzwyczajeniom, co wpływa korzystnie na silną wolę.
Zdjęcie fryzjerki / Shutterstock

2. Zrób coś dla odmiany
Jeśli jesteś praworęczny, zacznij jeść lub otwierać drzwi ręką lewą (i na odwrót). Jeśli się da, zmień na jakiś czas rutynową drogę do pracy. Zmuszamy wówczas mózg do świadomej pracy, ćwiczymy go i przeciwstawiamy się utrwalonym przyzwyczajeniom, co wpływa korzystnie na silną wolę.

1. Ustal nagrodęNagradzaj siebie, jeśli zrealizujesz swoje zamierzenie. Ustal to już na samym początku – wtedy twoje cele nabiorą jeszcze bardziej realnych kształtów.
Zdjęcie autorstwa JD Hancock / CC BY

1. Ustal nagrodę
Nagradzaj siebie, jeśli zrealizujesz swoje zamierzenie. Ustal to już na samym początku – wtedy twoje cele nabiorą jeszcze bardziej realnych kształtów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Odchudzanie bez wyrzeczeń Mięso z kością dwa bratanki? Bóle korzonków Kate Winslet nadal ma kompleksy 6 faktów i mitów na temat higieny wzroku Dlaczego warto podawać dzieciom probiotyki? Jak się nie nudzić na siłowni? Poświąteczna zgaga. Jak sobie pomóc? 10 sportów i ćwiczeń, które pomagają zwalczyć cellulit Czym się kierować przy wyborze probiotyku dla dorosłych? 10 skutecznych sposobów na ograniczenie wielkości porcji Poznaj przyczyny chronicznego zmęczenia