Jak błyskawicznie wzmocnić swoją samoocenę?

10. Od czego zależy nasza samoocena?Samoocena kształtuje się już w czasie wczesnej młodości. Ogromny wpływ mają na to czynniki takie jak akceptacja bądź ciągła krytyka ze strony rodziny, przyjaciół oraz społeczeństwa. Samoocena osoby negatywnie odbieranej przez innych ludzi może z czasem uleć obniżeniu. Staje się ona wówczas bardzo zakompleksiona i pozbawiona poczucia pewności siebie. Z kolei osoba posiadająca dobre relacje z rodziną, mająca wielu przyjaciół, będzie się czuła akceptowana, a jej poczucie własnej wartości będzie stopniowo wzrastać.
Zdjęcie autorstwa Pepe Pont / CC BY

10. Od czego zależy nasza samoocena?
Samoocena kształtuje się już w czasie wczesnej młodości. Ogromny wpływ mają na to czynniki takie jak akceptacja bądź ciągła krytyka ze strony rodziny, przyjaciół oraz społeczeństwa. Samoocena osoby negatywnie odbieranej przez innych ludzi może z czasem uleć obniżeniu. Staje się ona wówczas bardzo zakompleksiona i pozbawiona poczucia pewności siebie. Z kolei osoba posiadająca dobre relacje z rodziną, mająca wielu przyjaciół, będzie się czuła akceptowana, a jej poczucie własnej wartości będzie stopniowo wzrastać.

9. Dbaj o swój wyglądDobra higiena ciała, ładnie ułożone włosy i schludny ubiór – czynniki te mogą mieć wpływ na poprawę nastroju, a tym samym własnej samooceny. Dzięki temu pozytywniej patrzymy na otaczający nas świat i jesteśmy lepiej odbierani przez otoczenie.
Zdjęcie autorstwa Bergadder / CC BY

9. Dbaj o swój wygląd
Dobra higiena ciała, ładnie ułożone włosy i schludny ubiór – czynniki te mogą mieć wpływ na poprawę nastroju, a tym samym własnej samooceny. Dzięki temu pozytywniej patrzymy na otaczający nas świat i jesteśmy lepiej odbierani przez otoczenie.

8. Bądź aktywna fizycznieAktywność fizyczna korzystnie wpływa na psychikę oraz wygląd ciała. To z kolei może mieć znaczący wpływ na poprawę własnej samooceny. Poza tym, osoby regularnie ćwiczące są szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane.
Zdjęcie autorstwa Pedro Ribeiro Simões / CC BY

8. Bądź aktywna fizycznie
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na psychikę oraz wygląd ciała. To z kolei może mieć znaczący wpływ na poprawę własnej samooceny. Poza tym, osoby regularnie ćwiczące są szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane.

7. Kontroluj postawę własnego ciałaSiedząc w zgarbionej pozycji ze splecionymi ciasno rękoma, możesz wysyłać negatywny sygnał do otoczenia, że stanowisz osobę zamkniętą w sobie. To z kolei może odpychać innych ludzi od ciebie. Poza tym, tego rodzaju pozycje mogą nasilać stres. Badania naukowe potwierdzają, że osoby przyjmujące rozluźnione pozycje, np. z ręką za głową czy nogami na biurku, są zdecydowanie mniej podatne na stres.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Kontroluj postawę własnego ciała
Siedząc w zgarbionej pozycji ze splecionymi ciasno rękoma, możesz wysyłać negatywny sygnał do otoczenia, że stanowisz osobę zamkniętą w sobie. To z kolei może odpychać innych ludzi od ciebie. Poza tym, tego rodzaju pozycje mogą nasilać stres. Badania naukowe potwierdzają, że osoby przyjmujące rozluźnione pozycje, np. z ręką za głową czy nogami na biurku, są zdecydowanie mniej podatne na stres.

6. Pozbądź się negatywnych myśliNic nie wpływa gorzej na samoocenę niż ciągłe narzekanie czy skupianie uwagi na własnych wadach. Zamiast tego lepiej odnaleźć w sobie pozytywne cechy i każdego dnia powtarzać sobie przed lustrem każdą z nich.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Pozbądź się negatywnych myśli
Nic nie wpływa gorzej na samoocenę niż ciągłe narzekanie czy skupianie uwagi na własnych wadach. Zamiast tego lepiej odnaleźć w sobie pozytywne cechy i każdego dnia powtarzać sobie przed lustrem każdą z nich.

5. Dbaj o indywidualny rozwójKażdy z nas ma określone zainteresowania i pasje. To bardzo ważne, aby dbać o nie poprzez ciągłą edukację i szkolenia. Zwiększenie wiedzy bardzo często idzie w parze ze zwiększeniem poczucia pewności siebie w danej dziedzinie.
Zdjęcie autorstwa Stefan Schmitz / CC BY

5. Dbaj o indywidualny rozwój
Każdy z nas ma określone zainteresowania i pasje. To bardzo ważne, aby dbać o nie poprzez ciągłą edukację i szkolenia. Zwiększenie wiedzy bardzo często idzie w parze ze zwiększeniem poczucia pewności siebie w danej dziedzinie.

4. Nie porównuj się do osób z okładek gazetWiele osób wpada w kompleksy poprzez przeglądanie zdjęć sławnych osób i modelek znajdujących się na okładkach gazet. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że przy ich stylizacji pracuje sztab ludzi, a zdjęcia dodatkowo są poddawane obróbce graficznej.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Nie porównuj się do osób z okładek gazet
Wiele osób wpada w kompleksy poprzez przeglądanie zdjęć sławnych osób i modelek znajdujących się na okładkach gazet. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że przy ich stylizacji pracuje sztab ludzi, a zdjęcia dodatkowo są poddawane obróbce graficznej.

3. Bądź asertywnaOsoby o niskiej samoocenie często czują się skrępowane lub zwyczajnie się boją wypowiadania słowa „nie”. Martwią się one, że mogłyby w ten sposób urazić drugą osobę. Jednak w ten sposób często decydują się na wykonywanie czynności, które powodują wystąpienie u nich wyrzutów sumienia. Poza tym, często skutkuje to tym, że są one wykorzystywane przez innych. Dlatego warto nauczyć się w uprzejmy sposób odmawiać.
Zdjęcie autorstwa ruurmo / CC BY

3. Bądź asertywna
Osoby o niskiej samoocenie często czują się skrępowane lub zwyczajnie się boją wypowiadania słowa „nie”. Martwią się one, że mogłyby w ten sposób urazić drugą osobę. Jednak w ten sposób często decydują się na wykonywanie czynności, które powodują wystąpienie u nich wyrzutów sumienia. Poza tym, często skutkuje to tym, że są one wykorzystywane przez innych. Dlatego warto nauczyć się w uprzejmy sposób odmawiać.

2. Myśl o swoich osiągnięciachWarto od czasu do czasu zrobić listę rzeczy, które udało nam się w życiu osiągnąć. Przykładowo, ukończenie studiów, zrobienie kursów z danej specjalizacji, zdanie egzaminu na prawo jazdy czy stworzenie szczęśliwej rodziny. Pozytywne spojrzenie na pewne aspekty własnego życia może znacząco podbudować samoocenę.
Zdjęcie autorstwa Krzysiek / CC BY

2. Myśl o swoich osiągnięciach
Warto od czasu do czasu zrobić listę rzeczy, które udało nam się w życiu osiągnąć. Przykładowo, ukończenie studiów, zrobienie kursów z danej specjalizacji, zdanie egzaminu na prawo jazdy czy stworzenie szczęśliwej rodziny. Pozytywne spojrzenie na pewne aspekty własnego życia może znacząco podbudować samoocenę.

1. Unikaj negatywnych ludziKażdy z nas ma zupełnie inny typ osobowości i nie zawsze dobrze czuje się w towarzystwie innych osób. Przykładowo, osoba bardzo nieśmiała nie będzie się dobrze dogadywać z osobą głośną i agresywną. Nie musisz spędzać czasu z koleżanką czy kolegą, który wyzwala w tobie negatywne odczucia lub – co gorsza – traktuje cię w poniżający sposób.
Zdjęcie autorstwa Pedro Ribeiro Simões / CC BY

1. Unikaj negatywnych ludzi
Każdy z nas ma zupełnie inny typ osobowości i nie zawsze dobrze czuje się w towarzystwie innych osób. Przykładowo, osoba bardzo nieśmiała nie będzie się dobrze dogadywać z osobą głośną i agresywną. Nie musisz spędzać czasu z koleżanką czy kolegą, który wyzwala w tobie negatywne odczucia lub – co gorsza – traktuje cię w poniżający sposób.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Najczęstsze problemy z paznokciami Nie daj się zaskoczyć przeziębieniu i grypie Jak zapobiegać błyszczeniu się cery? Pachnące stopy: jak tego dokonać? Picie w trakcie jedzenia Sposób na zakwasy Dowiedz się, czego nie jeść po treningu Bomby witaminowe Korzonki - jak je leczyć? Botoks pomaga na nadmierną potliwość Skarpetki pilingujące Cosmabell. Złuszczanie przed telewizorem Dwutygodniowa dieta oczyści organizm z toksyn