9 składników, których nie powinnaś jeść

9. Benzoesan potasuKiedy masz ochotę na coś słodkiego i gazowanego, ale bez zbędnych kalorii, może kusić dietetyczny napój gazowany. Jednak zwalcz w sobie tę pokusę, gdyż w takich napojach często znajduje się benzoesan potasu i sód. W połączeniu z witaminą C mogą one tworzyć benzen, który jest rakotwórczy. Napoje dietetyczne jednak to nie jedyne źródła benzoesanu potasu – często pojawia się on w cydrze jabłkowym, niskotłuszczowych dressingach sałatkowych, syropach, dżemach czy oliwkach, więc czytaj etykiety.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

9. Benzoesan potasu
Kiedy masz ochotę na coś słodkiego i gazowanego, ale bez zbędnych kalorii, może kusić dietetyczny napój gazowany. Jednak zwalcz w sobie tę pokusę, gdyż w takich napojach często znajduje się benzoesan potasu i sód. W połączeniu z witaminą C mogą one tworzyć benzen, który jest rakotwórczy. Napoje dietetyczne jednak to nie jedyne źródła benzoesanu potasu – często pojawia się on w cydrze jabłkowym, niskotłuszczowych dressingach sałatkowych, syropach, dżemach czy oliwkach, więc czytaj etykiety.

8. KukurydzaNie panikuj – kolbę kukurydzy możesz zjeść bez większych zastrzeżeń, ale chodzi tu o modyfikowaną skrobię kukurydzianą, maltodekstrynę czy olej kukurydziany. Wszystkie te produkty bogate są w kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą wywoływać stany zapalne, raka i choroby serca. Organizm potrzebuje zarówno kwasów tłuszczowych omega-6, jak i omega-3, ale przeważnie spożywa się więcej tych pierwszych. Aby zrównoważyć stosunek jednych do drugich, ogranicz margarynę, oleje warzywne i soję oraz jedz więcej łososia, halibuta czy orzechów włoskich.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Kukurydza
Nie panikuj – kolbę kukurydzy możesz zjeść bez większych zastrzeżeń, ale chodzi tu o modyfikowaną skrobię kukurydzianą, maltodekstrynę czy olej kukurydziany. Wszystkie te produkty bogate są w kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą wywoływać stany zapalne, raka i choroby serca. Organizm potrzebuje zarówno kwasów tłuszczowych omega-6, jak i omega-3, ale przeważnie spożywa się więcej tych pierwszych. Aby zrównoważyć stosunek jednych do drugich, ogranicz margarynę, oleje warzywne i soję oraz jedz więcej łososia, halibuta czy orzechów włoskich.

7. SojaChociaż często mówi się o soi, że jest zdrowa, tania i bogata w białko, to jednak nie każda soja jest zdrowa. Proteiny sojowe, izolat sojowy i olej sojowy są obecne w wielu produktach na rynku, a badania pokazują, że mogą one negatywnie wpływać na płodność, obniżać libido i wywoływać wcześniejsze dojrzewanie u dzieci. Jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, najlepiej wybierać soję organiczną i jeść 3 porcje tygodniowo. Inne źródła białka dla wegan to komosa ryżowa, fasola czy orzechy oraz jajka z chowu ekologicznego dla wegetarian.
Zdjęcie autorstwa Jing / CC BY

7. Soja
Chociaż często mówi się o soi, że jest zdrowa, tania i bogata w białko, to jednak nie każda soja jest zdrowa. Proteiny sojowe, izolat sojowy i olej sojowy są obecne w wielu produktach na rynku, a badania pokazują, że mogą one negatywnie wpływać na płodność, obniżać libido i wywoływać wcześniejsze dojrzewanie u dzieci. Jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską, najlepiej wybierać soję organiczną i jeść 3 porcje tygodniowo. Inne źródła białka dla wegan to komosa ryżowa, fasola czy orzechy oraz jajka z chowu ekologicznego dla wegetarian.

6. Butylowany hydroksyanizolPrzetworzona żywność o długiej przydatności do spożycia często pełna jest BHA (E320), który zapobiega psuciu się tłuszczów. Mimo że uznawany jest za bezpieczny, badania pokazały, że wywołuje on nowotwór u zwierząt, co wzmaga obawy o ludzkie zdrowie. Najlepiej więc ograniczyć spożycie produktów przetworzonych zawierających olej, ponieważ często zawierają one BHA.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Butylowany hydroksyanizol
Przetworzona żywność o długiej przydatności do spożycia często pełna jest BHA (E320), który zapobiega psuciu się tłuszczów. Mimo że uznawany jest za bezpieczny, badania pokazały, że wywołuje on nowotwór u zwierząt, co wzmaga obawy o ludzkie zdrowie. Najlepiej więc ograniczyć spożycie produktów przetworzonych zawierających olej, ponieważ często zawierają one BHA.

5. Frakcjonowany olej palmowyFrakcjonowanie oleju to proces najczęściej stosowany w przypadku oleju palmowego i oleju palmowego z ziaren, który polega na podgrzewaniu oleju, a następnie szybkim chłodzeniu, co dzieli go na frakcje. Olej frakcjonowany nadaje się do zapobiegania topieniu się czekoladowej polewy na słodyczach, ale olej palmowy z ziaren to około 80% tłuszczów nasyconych, które podwyższają zły cholesterol.
Zdjęcie autorstwa stux / CC BY

5. Frakcjonowany olej palmowy
Frakcjonowanie oleju to proces najczęściej stosowany w przypadku oleju palmowego i oleju palmowego z ziaren, który polega na podgrzewaniu oleju, a następnie szybkim chłodzeniu, co dzieli go na frakcje. Olej frakcjonowany nadaje się do zapobiegania topieniu się czekoladowej polewy na słodyczach, ale olej palmowy z ziaren to około 80% tłuszczów nasyconych, które podwyższają zły cholesterol.

4. Glutaminian monosodowyGlutaminian monosodowy to wzmacniacz smaku często stosowany w produktach chińskich, puszkowanych warzywach czy zupach. Oficjalnie uznaje się go za bezpieczny, kiedy jedzony jest w małych ilościach, jednak niektóre osoby skarżą się na migreny i zwiększony apetyt w związku ze spożyciem tego składnika.
Zdjęcie autorstwa Luca Nebuloni / CC BY

4. Glutaminian monosodowy
Glutaminian monosodowy to wzmacniacz smaku często stosowany w produktach chińskich, puszkowanych warzywach czy zupach. Oficjalnie uznaje się go za bezpieczny, kiedy jedzony jest w małych ilościach, jednak niektóre osoby skarżą się na migreny i zwiększony apetyt w związku ze spożyciem tego składnika.

3. Sztuczne aromatySztuczne aromaty nie dostarczają żadnych składników odżywczych i często występują w żywności przetworzonej. Można spotkać je w chlebie, płatkach czy smakowym jogurcie, więc ciężko ich unikać, ale należy to robić do takiego stopnia, do jakiego jest to tylko możliwe.
Zdjęcie autorstwa dmsf / CC BY

3. Sztuczne aromaty
Sztuczne aromaty nie dostarczają żadnych składników odżywczych i często występują w żywności przetworzonej. Można spotkać je w chlebie, płatkach czy smakowym jogurcie, więc ciężko ich unikać, ale należy to robić do takiego stopnia, do jakiego jest to tylko możliwe.

2. Azotan sodowy i azotanAzotany dodawane są do mięs jako konserwant, ale mogą tworzyć nitrozoaminy w ciele, które wspomagają rozwój raka. Badania z 2009 roku wykazały, że dzieci, które częściej niż raz w tygodniu jadły mięso z tymi dodatkami miały 74% większe ryzyko zachorowania na białaczkę niż dzieci, które rzadko jadły te pokarmy. Unikaj więc parówek i innych rodzajów przetworzonego mięsa.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

2. Azotan sodowy i azotan
Azotany dodawane są do mięs jako konserwant, ale mogą tworzyć nitrozoaminy w ciele, które wspomagają rozwój raka. Badania z 2009 roku wykazały, że dzieci, które częściej niż raz w tygodniu jadły mięso z tymi dodatkami miały 74% większe ryzyko zachorowania na białaczkę niż dzieci, które rzadko jadły te pokarmy. Unikaj więc parówek i innych rodzajów przetworzonego mięsa.

1. Wzbogacona pszenicaPełne ziarno jest częścią zdrowej diety, która dostarcza ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik i minerały, ale należy uważać – często zdarza się, że produkty reklamowane jako pełnoziarniste zawierają tylko kilka pełnych ziaren, a głównym składnikiem jest wzbogacona mąka pszenna. Należy więc szukać produktów oznaczonych jako „100% pełnego ziarna”.
Zdjęcie autorstwa carrstuff / CC BY

1. Wzbogacona pszenica
Pełne ziarno jest częścią zdrowej diety, która dostarcza ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik i minerały, ale należy uważać – często zdarza się, że produkty reklamowane jako pełnoziarniste zawierają tylko kilka pełnych ziaren, a głównym składnikiem jest wzbogacona mąka pszenna. Należy więc szukać produktów oznaczonych jako „100% pełnego ziarna”.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jedzenie idealne na lato Jesteśmy coraz grubsi! Jak pozbyć się chomika Stylizacja włosów – jak uniknąć błędów Jak prawidłowo pielęgnować skórę wrażliwą? Sprawdź czy spożywasz wystarczająco dużo błonnika! Wodny design w Twojej kuchni Krzywa przegroda nosowa. Czas ją wyprostować! Powakacyjny trend – smakowite peelingi Czy macierzyństwo korzystnie wpływa na zdrowie? Co to jest epilacja? Często się przejadasz? Poznaj sprawdzone sposoby na kontrolowanie porcji

Popularne w tym tygodniu:

Leczenie ortodontyczne małych dzieci