Superżywność - 10 najzdrowszych produktów

10. BrokułyBrokuły zawierają bardzo dużą dawkę antyoksydantów oraz ważny dla zdrowia błonnik, witaminę C i beta-karoten. Co więcej, związki chemiczne, takie jak sulforafany, zapobiegają tworzeniu się komórek nowotworowych. Warto pamiętać, że dobroczynne związki wrażliwe są na obróbkę termiczną, dlatego brokuły najlepiej spożywać w postaci surowej lub krótko gotowane na parze.
Zdjęcie autorstwa Steven Lilley / CC BY

10. Brokuły
Brokuły zawierają bardzo dużą dawkę antyoksydantów oraz ważny dla zdrowia błonnik, witaminę C i beta-karoten. Co więcej, związki chemiczne, takie jak sulforafany, zapobiegają tworzeniu się komórek nowotworowych. Warto pamiętać, że dobroczynne związki wrażliwe są na obróbkę termiczną, dlatego brokuły najlepiej spożywać w postaci surowej lub krótko gotowane na parze.

9. Orzechy włoskieOrzechy włoskie to orzechy najbogatsze w jednonienasycone tłuszcze. Jedyne 30 gramów dziennie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i sprawia, że dostarczamy organizmowi ważnych roślinnych form kwasów tłuszczowych omega-3.
Zdjęcie autorstwa Erich Ferdinand / CC BY

9. Orzechy włoskie
Orzechy włoskie to orzechy najbogatsze w jednonienasycone tłuszcze. Jedyne 30 gramów dziennie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i sprawia, że dostarczamy organizmowi ważnych roślinnych form kwasów tłuszczowych omega-3.

8. Czerwone mięsoCzerwone mięso pełne jest kluczowych składników odżywczych, włącznie z żelazem, cynkiem, witaminą B12 i białkiem. Przeciętny dorosły potrzebuje 100 gramów chudego czerwonego mięsa 3-4 razy w tygodniu.
Zdjęcie autorstwa jeffreyw / CC BY

8. Czerwone mięso
Czerwone mięso pełne jest kluczowych składników odżywczych, włącznie z żelazem, cynkiem, witaminą B12 i białkiem. Przeciętny dorosły potrzebuje 100 gramów chudego czerwonego mięsa 3-4 razy w tygodniu.

7. OstrygiOstrygi to jedne z najlepszych źródeł cynku – już jedna sztuka dostarczy dorosłemu prawie całą zalecaną dawkę. Ostrygi to także bogactwo jodyny ważnej dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Zdjęcie autorstwa Alpha / CC BY

7. Ostrygi
Ostrygi to jedne z najlepszych źródeł cynku – już jedna sztuka dostarczy dorosłemu prawie całą zalecaną dawkę. Ostrygi to także bogactwo jodyny ważnej dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

6. OwiesOwies ma jeden z najniższych wskaźników glikemicznych ze wszystkich zbóż i jedna porcja dziennie zapewnia pożądaną dawkę błonnika, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

6. Owies
Owies ma jeden z najniższych wskaźników glikemicznych ze wszystkich zbóż i jedna porcja dziennie zapewnia pożądaną dawkę błonnika, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

5. Łosoś atlantyckiŁosoś to jedno z najlepszych naturalnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Zalety zdrowotne tych składników to obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu triglicerydów. Zaleca się jedzenie przynajmniej 2 porcji łososia tygodniowo.
Zdjęcie autorstwa Franco / CC BY

5. Łosoś atlantycki
Łosoś to jedno z najlepszych naturalnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Zalety zdrowotne tych składników to obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu triglicerydów. Zaleca się jedzenie przynajmniej 2 porcji łososia tygodniowo.

4. Czerwona paprykaCzerwona papryka pełna jest karotenoidów – grupy antyoksydantów, które pomagają zapobiegać chorobom serca, rakowi i udarom.
Zdjęcie autorstwa sardenacarlo / CC BY

4. Czerwona papryka
Czerwona papryka pełna jest karotenoidów – grupy antyoksydantów, które pomagają zapobiegać chorobom serca, rakowi i udarom.

3. Soja i siemię lnianeSoja i siemię lniane mają niski indeks glikemiczny. Co więcej, zawierają dużą dawkę roślinnych tłuszczów omega-3.
Zdjęcie autorstwa Jing / CC BY

3. Soja i siemię lniane
Soja i siemię lniane mają niski indeks glikemiczny. Co więcej, zawierają dużą dawkę roślinnych tłuszczów omega-3.

2. JajkaJajka to dobre źródło białka, ale zawierają także aż 18 innych składników odżywczych, włącznie z witaminami D i B12.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

2. Jajka
Jajka to dobre źródło białka, ale zawierają także aż 18 innych składników odżywczych, włącznie z witaminami D i B12.

1. JagodyOwoce takie jak jagody, maliny, truskawki i żurawina zawierają mnóstwo antyoksydantów, a do tego są niezwykle niskokaloryczne.
Zdjęcie autorstwa julenka / CC BY

1. Jagody
Owoce takie jak jagody, maliny, truskawki i żurawina zawierają mnóstwo antyoksydantów, a do tego są niezwykle niskokaloryczne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak walczyć z alergią? Jet lag 10 produktów, dzięki którym będziesz mądrzejsza Nie bądź blada zimą Mięśniaki Antydepresyjny tramwaj Piękna w karnawale Jak skutecznie pozbyć się trądziku Aparaty nie tylko dla małolaty Osteoporoza Jak schudnąć 5 kg? Zdrowe modyfikacje żywieniowe sposobem na odchudzanie Jedzenie dobre dla twoich jelit

Popularne w tym tygodniu:

Materac 80x200 - jak dobrać właściwy rodzaj materaca?