6 typowych zachowań, które uważasz za szkodliwe, a wcale takie nie są!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuStarasz się unikać pewnych zachowań i emocji myśląc, że działają destrukcyjnie na ciebie i twoje najbliższe otoczenie? Aby zachować zdrowie psychiczne najlepiej być sobą i ufać własnym instynktom. Zobacz, które zachowania uważane za szkodliwe w rzeczywistości są dla ciebie korzystne.
Złość
Podczas gdy wiele z nas dusi w sobie złość lub jej unika, jest to wyzwalające uczucie. Złość jest naturalną emocją, mającą na celu wyzwolenie z sytuacji, która spowodowała nasze cierpienie. Gdy potrafimy właściwie ją wyrazić, może spowodować zmiany na lepsze. Natomiast złość duszona w sobie może przekształcić się we wściekłość lub depresję.
Zagubienie
Gdy się gubimy, poświęcamy większą uwagę bieżącej chwili i naszym instynktom. Jeżeli chociaż raz zgubiłaś się w wielkim mieście, próbując znaleźć właściwą drogę, na pewno poczyniłaś wiele wspaniałych odkryć. To samo dotyczy zagubienia emocjonalnego. Czasem uczucie to sprawia, że podążamy ścieżkami, których w innej sytuacji byśmy nie wybrały i odkrywamy rzeczy na swój temat, których nigdy byśmy nie odkryły.
Płacz
Podobnie jak złość, płacz jest naturalną reakcją na pewne sytuacje, pozwalającą nam uwolnić energię, która skrywana, może stać się toksyczna. Podczas gdy nikt nie chce przepłakać całego życia, nie powinnyśmy hamować łez smutku czy radości.
Inność
Uczucie odmienności od pozostałych, co szczególnie częste jest w okresie dojrzewania, nie zawsze jest rzeczą negatywną. Może ono oznaczać, że jesteś innowatorem i masz do zaoferowania więcej niż inni ludzie. Gdy jesteśmy idealnie dopasowani do naszego najbliższego otoczenia, często dzielimy z innymi nie tylko myśli, poglądy i uczucia, ale także zakres wyobraźni. Podczas gdy niedopasowanie społeczne może być trudne i w wielu sferach negatywne, może także prowadzić do rozwoju nowych pomysłów i stymulować kreatywność.
Samotność
Nie musi być to zjawisko negatywne ani długotrwałe – w wielu sytuacjach po prostu tymczasowo wycofujemy się z życia towarzyskiego czy społecznego, aby pobyć sam na sam ze sobą. Czasem musimy bowiem odciąć się od bodźców zewnętrznych, aby poczuć się sobą.
Niesłuchanie innych
Chociaż może się to wydawać zachowaniem antyspołecznym i aroganckim, w niektórych przypadkach warto kierować się własnym instynktem. Powinnaś umieć rozróżnić sytuacje, kiedy lepiej posłuchać innych, a kiedy lepiej zaufać wewnętrznemu głosowi. Jeżeli głos ten mówi ci, aby zrobić coś sprzecznego ze słowami innych, zaufaj mu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze