Prawdy i mity o trądziku
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuO uciążliwych krostkach wieku dojrzewania napisano już wiele książek i artykułów poradniczych. Wydaje się, że ten temat jest już zgłębiony i o trądziku wiemy wszystko. Nic bardziej złudnego. Medycyna idzie do przodu, przeprowadzane są coraz nowsze badania, które obalają wcześniejsze tezy. Poniższe 10 prawd i mitów rozwieje niektóre wątpliwości.
Czy trądzik to przypadłość tylko wieku dojrzewania?
Trądzik to głównie przypadłość nastolatków. Boryka się z nim 75% młodzieży. Gospodarka hormonalna może się jednak rozregulować w każdym wieku i trądzik może się pojawiać także u osób dorosłych. Jest to związane z wahaniem poziomu hormonów, które następuje zarówno w młodym, jak i dojrzałym wieku. Gruczoły łojowe produkują wtedy więcej sebum, następuje powolne złuszczanie naskórka, martwe komórki zatykają pory i zgromadzona wewnątrz wydzielina łojowa nie może się wydostać. To z kolei jest świetną pożywką dla bakterii, które doprowadzają do stanu zapalnego i pojawienia się ropnej krostki.
Czy trądzik przekazywany jest genetycznie?
Niestety tak. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli sama ciężko przechodziłaś trądzik w młodości, twoja córka będzie się borykać z tym samym problemem.
Czy kosmetyki z alkoholem szkodzą?
Kiedyś do walki z trądzikiem polecano preparaty, w których skład wchodził m.in. alkohol. Dziś odchodzi się od tej teorii. Alkohol ma podobne działanie do solarium i słońca – tzn. nadmiernie wysusza skórę, co prowadzi do zwiększonej produkcji łoju i intensywniejszego pojawiania się ropnych krostek. Alkohol zawarty w toniku, kremie, żelu czy mleczku kosmetycznym wcale nie dezynfekuje, jak by się mogło wydawać, i nie zwalcza bakterii, za to podrażnia skórę i pogarsza jej stan.
Czy peeling wzmaga trądzik?
Peeling jest potrzebny w walce z trądzikiem, ponieważ odtyka zatkane łojem pory. Dla skóry trądzikowej wskazane jest stosowanie peelingu enzymatycznego raz na tydzień. Ziarnisty: z maku, morskiego piasku, zmielonych orzechów itp. może zaszkodzić, zwłaszcza jeśli masz ropne krostki, a nie zaskórniki. Mechaniczne pocieranie takich krostek roznosi bakterie na inne części twarzy i rozsiewa zarazki. W ten sposób trądzik może zwiększyć swój zasięg.
Czy tłusta, ostra i słodka dieta wzmaga trądzik?
Badania nie potwierdzają tej tezy. Dieta nie zmniejsza ani nie zwiększa objawów trądziku, a już na pewno to, co jemy, nie wpłynie na zniknięcie trądziku. Jedzenie czekolady, tłustego bekonu lub ostrych papryczek jest przyjemne dla naszych kubków smakowych i co najwyżej może mieć wpływ na tuszę, ale nie na pojawianie się ropnych krostek. Tylko u 20% badanych osób stwierdzono, że jedzenie pełnoziarnistego pieczywa i ciemnozielonych warzyw, a także otrębów, orzechów, jogurtu, jabłek i miodu wpłynęło na ograniczenie produkcji sebum.
Czy seks pomaga w walce z trądzikiem?
Niektórzy tak twierdzą. Prawda jest jednak taka, że ani udane życie seksualne, ani częstotliwość i intensywność stosunków płciowych nie leczy trądziku.
Czy słońce i solarium leczą skórę trądzikową?
Absolutnie nie! Jest wręcz przeciwnie. Solarium i naturalne słońce wysuszają skórę. Wydaje się nam wtedy, że skóra przestaje się świecić, a więc promienie leczą trądzik. To tylko chwilowy efekt. Przesuszona skóra samoczynnie broni się przed nadmierną utratą wody i tłuszczu, który jest naturalną barierą ochronną skóry. Zaczyna ona uzupełniać braki i produkować jeszcze więcej sebum, a to wzmaga trądzik.
Czy antybiotyki mogą wyleczyć trądzik?
Kuracje antybiotykowe są bardzo skuteczne, a ich działanie jest natychmiast zauważalne. Nie można jednak długotrwale stosować jednej kuracji, ponieważ bakterie przyzwyczajają się do leku i uodporniają na niego, tym samym antybiotyk przestaje skutecznie działać. Poza tym długotrwałe stosowanie antybiotyków jest niezdrowe dla organizmu, bardzo łatwo wtedy o grzybicę.
Czy tabletki antykoncepcyjne leczą trądzik?
Kuracja hormonalna bywa skuteczna, ponieważ obniża poziom testosteronu, a ten jest głównym winowajcą powstawania trądziku. Gdy u kobiet jest go za dużo, ich gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie i produkują więcej sebum. Poprawę kondycji skóry można zaobserwować dopiero po dwóch miesiącach kuracji antykoncepcyjnej, a niekiedy dopiero po pół roku stosowania.
Czy trądzik mija z wiekiem?
Trądzik nie minie samoistnie. By znikł i nie powrócił w dojrzałym wieku, należy go jak najszybciej wyleczyć i prawidłowo dbać o skórę. Zaniedbany i pozostawiony sam sobie, może się ponownie pojawić zwłaszcza u osób z tłustą i mieszaną cerą. Poza tym u dorosłych kobiet pojedyncze pryszcze pojawiają się przed miesiączką i to również jest związane z gospodarką hormonalną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze