Przepis na zdrową skórę
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuSłońce, nikotyna, nieprawidłowa dieta i zanieczyszczenie środowiska, w tym głównie spaliny, wpływają na kondycję skóry. Wskutek niewłaściwego trybu życia, stresu, zbyt małej dawki snu, a także przemęczenia w organizmie człowieka gromadzą się wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Można z nimi walczyć zbilansowaną dietą bogatą w przeciwutleniacze.
Słońce, nikotyna, nieprawidłowa dieta i zanieczyszczenie środowiska, w tym głównie spaliny, wpływają na kondycję skóry. Wskutek niewłaściwego trybu życia, stresu, zbyt małej dawki snu, a także przemęczenia w organizmie człowieka gromadzą się wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Można z nimi walczyć zbilansowaną dietą bogatą w przeciwutleniacze, czyli głównie w witaminy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Ich bogatym źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce, ale nie tylko. Witaminy w połączeniu z mikroelementami sprawiają, że skóra długo pozostaje gładka, dobrze nawilżona i odżywiona. Zbawiennego działania witaminowej diety nie zastąpią żadne zabiegi kosmetyczne i żadne kremy.
Jeśli latem planujesz wygrzewanie się na słońcu, kąpiel w słonej morskiej wodzie lub w chlorowanej w basenie, narażasz skórę na wysuszenie i podrażnienie. Może się łuszczyć, co będzie widoczne zwłaszcza wtedy, gdy nałożysz puder. Bezbronna skóra nie poradzi sobie w walce z wolnymi rodnikami. Wysoka temperatura spowoduje, że wyparuje z niej znaczna ilość wody, która jest przecież niezbędna, by ciało było elastyczne, a skóra jędrna.
Przygotuj skórę do urlopu. Przez tydzień stosuj poniższą dietę, a następnie na dwa miesiące przed planowanym urlopem włącz jej składniki do swojego menu. Dzięki witaminowej diecie skóra lepiej zniesie słońce, morską wodę i zanieczyszczenia środowiska. Dłużej będzie gładka, młoda, jędrna i tryskająca świeżością. Oto przepis na zdrową i piękną skórę.
Na pierwsze śniadanie:
Sok z marchwi. Pobudzi produkcję melaniny, naturalnego pigmentu skóry, który ochroni ją przed słońcem, czyli przed zgubnym działaniem promieni UV. Zawarty w nim beta-karoten to skuteczny przeciwutleniacz, który nie pozwoli skórze szybko się zestarzeć. Marchew bogata w selen chroni komórki skóry przed zanieczyszczeniami. Nada skórze ładniejszy kolor. Jednak nie można go pić w nadmiarze, bo zabarwi pięty i dłonie na pomarańczowo.
Na drugie śniadanie:
Jabłka. Jedz je ze skórką, bo tuż pod nią znajduje się najwięcej witamin. Zawarta w jabłkach witamina C niszczy szkodliwe wolne rodniki, a witaminy z grupy B poprawiają wygląd włosów i paznokci. Jabłka są pełne witamin młodości, czyli A i E. To głównie one przeciwdziałają starzeniu się skóry. Witamina C zawarta w jabłku działa dziesięć razy skuteczniej niż taka sama dawka połknięta w tabletce. Zamiast jabłka może być awokado, które wygładzi i nawilży skórę. Owoc świetnie smakuje w sałatce. To kopalnia witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, E, D i K, a także mikroelementów: magnezu, potasu, miedzi, żelaza i wapnia. Zamiennie może też być tropikalny owoc mango, który dostarczy dużą dawkę żelaza i beta-karotenu, a także witaminy C i E. Mango również skutecznie walczy z wolnymi rodnikami. Zapobiega wczesnemu starzeniu się skóry i chroni organizm przed toksynami.
Na obiad:
Wątróbka wołowa. Zawiera naturalny retinol, czyli witaminę A, która jest odpowiedzialna za regenerację komórek skóry. Dzięki zawartości selenu, cynku i witamin z grupy B odżywia również włosy. Jest bogata w cynk i miedź, które przeciwdziałają procesowi utleniania się komórek. Na obiad może być również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe łosoś, który wzmocni napięcie skóry i doda jej blasku. Zamiennie możesz stosować także makrelę. Jej tłuszcz zawiera dużo witaminy A, głównego antyutleniacza, i witamin z grupy B. Puszkowanie nie pozbawia makreli dobroczynnych cech. Możesz ją jeść w pomidorach, wędzoną lub smażoną. Ryby i wątróbkę posyp natką pietruszki. Jest ona bogata w witaminę C, która pokonuje stres i sprawia, że skóra tryska młodzieńczym wyglądem. Natką posypuj także sałatki, surówki i kanapki. Dodawaj do zupy. Im więcej, tym lepiej.
Na podwieczorek:
Bogate w potas, magnez, sód i fosfor śliwki. Te owoce powinny znaleźć się w diecie każdej kobiety. Dostarczają witamin A i E, chroniących komórki przed wolnymi rodnikami. Zawierają właściwie komplet dbających o włosy, paznokcie i skórę witamin z grupy B. Zamiennie na podwieczorek możesz zjeść grejpfruty. Są one źródłem witaminy C i substancji, które chronią komórki skóry. Zjadaj je niedokładnie obrane — najwięcej witamin jest w białej skórce. Jednym z najlepszych źródeł silnego przeciwutleniacza — witaminy E, a także witaminy C i prowitaminy A są jagody. W sezonie powinnaś je jeść przez cały dzień jako drobną przekąskę. W charakterze „przegryzek” polecam również orzechy. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Orzechów nie jedz zbyt dużo, jeśli masz problemy z żołądkiem, zaparciami i bólami brzucha oraz jeśli cierpisz na nadwrażliwość jelita cienkiego.
Na kolację:
Sałatka z papryki, cebuli z dodatkiem kilku łyżek oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. Oliwa z oliwek nawilży skórę i ochroni ją przed atakiem wolnych rodników. Wzmocni naturalną barierę ochronną naskórka i nie pozwoli skórze na utratę wody. Bogaty w witaminę E olej słonecznikowy jest silnym przeciwutleniaczem. Charakteryzuje się dużą zawartością tłuszczów omega-6, które chronią skórę i poprawiają jej wygląd. Czerwona papryka zawiera ponad dwa razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Głęboko odżywia skórę. Bogata w beta-karoten, chroni ją przed atakami wolnych rodników. To warzywo słońca, dzięki któremu możesz się opalać bezpieczniej. Bogata w selen cebula chroni skórę oraz wzmacnia paznokcie i włosy. Przeciwstawia się działaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i rogowacenie skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze