Multimedialny kurs do samodzielnej nauki języka migowego
PAULA • dawno temuNa prośbę wielu osób słyszących, chcących nauczyć się podstaw języka migowego, redakcja Słuchowiska postanowiła stworzyć multimedialny kurs do samodzielnej nauki tego języka. Aplikacja powstała w celu ułatwienia i usprawnienia komunikacji między słyszącymi, a niesłyszącymi, zwłaszcza w takich miejscach jak urząd, gabinet lekarski, bank, itd.
Program docelowo będzie zawierał 12 scenek: nauka alfabetu, liczebników, dat, miesięcy, pór roku oraz scenek: W urzędzie, U lekarza, O sobie, Zaproszenie na spotkanie, W restauracji, Komunikacja w mieście, W banku, Rozmowa o pracę oraz Podstawowe zwroty.
Kurs zawiera znaki migowe naturalnego Polskiego Języka Migowego opartego na gramatyce wizualno-przestrzennej, używane w codziennej komunikacji przez osoby niedosłyszące. To jednocześnie narzędzie komunikacji międzyludzkiej, jak i sposób postrzegania świata przez osoby niesłyszące. Polski Język Migowy w większości naśladuje w sposób obrazowy kształty rzeczy lub nadaje intuicyjny, zakorzeniony w kulturze kształt abstrakcyjnym pojęciom. Język migowy jest zróżnicowany regionalnie i kulturowo, charakteryzuje się brakiem odmian przez przypadki, osoby i liczby. O poprawnym odczytaniu i sensie wypowiedzi decyduje szyk znaków. Wyróżnić możemy znaki określające poszczególne litery, liczby oraz określające pojęcia i rzeczy.
Podczas całego etapu przygotowań do realizacji aplikacji odbywały się konsultacje z osobami niedosłyszącymi z Instytutu Głuchoniemych, które nadzorowały i czuwały nad poprawnością przygotowania scenek.
Aplikacja jest udostępniana bezpłatnie wyłącznie na portalu www.sluchowisko.net i przeznaczona jest do nauki podstawowych słów oraz wyrażeń w języku migowym, użytych w konwencji scenek z życia codziennego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze