Co można wyczytać z naszego języka?
DANUTA CAPIGA • dawno temuJęzyk jest naszym najczęściej pracującym mięśniem. To on umożliwia nam mówienie, żucie, połykanie, odczuwanie smaków. Nie wszyscy wiedzą, że jego wygląd zdradza stan naszego zdrowia.
Język jest naszym najczęściej pracującym mięśniem. To on umożliwia nam mówienie, żucie, połykanie, odczuwanie smaków. Nie wszyscy wiedzą, że jego wygląd zdradza stan naszego zdrowia.
Lekko różowy, gładki ,wilgotny i sprężysty oznacza, że jesteśmy zdrowi. Lekarz kontrolując nasz język może zdiagnozować wiele chorób. Każdy natomiast może się nauczyć rozpoznawać pierwsze objawy poważniejszych dolegliwości po wnikliwej obserwacji języka.
— Niewielu pacjentów pyta o język, ale każdy dentysta podczas wykonywanego przeglądu zwraca na niego uwagę, nawet jeśli o tym nie mówi. Istotny jest nie tylko kolor, ale pojawiające się przebarwienia, afty czy nadżerki. Dla stomatologa może być źródłem informacji o stanie zapalnym lub grzybicy w obrębie jamy ustnej. Bywa, że zmiany wymagają leczenia farmakologicznego – tłumaczy dr Mariusz Duda z Duda Clinic.
Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor.
- Biały nalot na języku może być zwiastunem ciężkiej choroby. Mogą to być stany zapalne, choroby układu pokarmowego, a nawet grzybica.
- Bladoszary może wskazywać na brak żelaza i anemię.
- Czerwony i lśniący wskazuje na wysoki poziom stresu, gorączkę, wysokie ciśnienie.
- Sinawy – to znak zaburzeń krążenia krwi.
- Suchy z drobnymi pęknięciami – to symbol cukrzycy.
- Brązowy kolor mają często palacze. Oznacza to kłopoty z układem oddechowym, czego skutkiem jest niedotlenienie organizmu.
- Żółty nalot na języku może być spowodowany infekcją bakteryjną lub cofaniem się kwasów żołądkowych. Może też symbolizować przegrzanie organizmu. Zdarza się też tak, gdy używamy zbyt dużo ostrych przypraw lub pijemy duże ilości kawy.
- Zabarwienie fioletowe, sinawe, ciemnoszare mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B12 i B2.
Na wygląd języka mogą wpływać przyjmowane leki. Niektóre antybiotyki uszkadzają brodawki co skutkuje brakiem smaku i apetytu. Sterydy sprawiają, że język jest czerwony i obrzęknięty, leki odwadniające – że pokryty jest bruzdami i jakby polakierowany. Po środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych pojawiają się na nim czerwone plamki.
Źródło: informacja prasowa Duda Clinic
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze