Niektóre zabawki są niebezpieczne
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuO wyborze zabawki dla dziecka często decyduje jej wygląd, atrakcyjność, kolorystyka, cena, ale czy zawsze zwracamy uwagę na jej bezpieczeństwo? Kontrole zabawek wykazały liczne nieprawidłowości. Do najważniejszych uchybień należy brak ostrzeżeń, certyfikatów Unii Europejskiej oraz informacji o producencie. Zdarza się, że zawierają one drobne elementy, które łatwo odłączyć. Stanowi to poważne zagrożenie dla naszych pociech. Na co powinnaś zwrócić uwagę, kupując zabawki?
Aż 23% zabawek na polskim rynku nie spełnia odpowiednich wymogów. Monitoring przeprowadzony przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazał nieprawidłowości w 728 przypadkach na 3160 produktów. Zabawki chociaż powinny sprawiać wyłącznie radość, często są przyczyną zatruć, zadławień i okaleczeń. To wszystko spowodowało, że sprawą zasadniczych wymagań dla artykułów dla dzieci zajęła się Unia Europejska i polski rząd. Kwestię reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, którą w naszym kraju egzekwować można na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 83, poz.454, z dnia 5 kwietnia 2011 roku).
Pierwsza rzecz, na jaką powinnyśmy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu zabawki to oznaczenie, do jakiej grupy wiekowej jest ona kierowana. Znajduje się ono na opakowaniu. Ta informacja pomaga ocenić, czy zabawka jest przeznaczona dla naszego dziecka, jednak należy pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Poza tym mają różne upodobania. Dobra zabawka ma nie tylko sprawiać dziecku przyjemność, ale i pobudzać jego wyobraźnię oraz stymulować rozwój. Najlepszym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki, artykuły do malowania, rysowania czy modelowania. Są to produkty, które od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem, także wśród starszych dzieci. — Pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. A może jednocześnie odkryć jego talent artystyczny? – zaznacza Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić, czy produkt posiada szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o jego przeznaczeniu. Obowiązkowa jest też nazwa i adres producenta lub importera. Ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, tym bardziej, gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej to kolejny wymóg. — W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają np. substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu. – sugeruje Marzena Raczkiewicz. Poza tym zabawka powinna być opatrzona znakiem CE, czyli spełniać m.in. wymogi mechaniczne i fizyczne, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (wg normy EN 71).
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupów: — W przypadku zabawek, sprawdźmy czy nie emitują substancji szkodliwych dla organizmu. Może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. W weryfikacji pomogą certyfikaty lub atesty, które znajdziemy na opakowaniu produktu, np. polecane przez Instytut Matki i Dziecka. Ważny jest także sposób wykonania. Sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu. Natomiast w przypadku najmłodszych, dobrze jeśli zabawka nie zawiera zbyt małych elementów, które mogłoby zostać połknięte przez dziecko.
Źródło: informacja prasowa Mateusz Matković
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze