Przetwory z agrestu
DAMIESA • dawno temuTe słodkie owoce są często niedoceniane w polskiej kuchni i spotkanie deserów, ciast czy innych propozycji kulinarnych z ich udziałem to prawdziwa rzadkość. Najczęściej można natomiast znaleźć agrest na sklepowych półkach pod postacią dżemu. Dostępność takiego rodzaju produktu raczej nie zwala z nóg, bo w porównaniu do konfitur z wiśni czy truskawek jest ono nadal ewenementem.
Jaką wartość odżywczą ma agrest i jak wpływa na zdrowie?
Ten rodzaj owocu polecany jest w wielu dietach odchudzających. Dzieje się tak dlatego, bowiem cechuje go niska kaloryczność (w 100 g jest zaledwie 37 kcal), a do tego przyczynia się on do przyspieszania przemiany materii, dzięki czemu proces utraty zbędnych kilogramów jest znacznie bardziej efektywny. Co ciekawe, suszone owoce agrestu mają działanie przeczyszczające, dlatego ich spożywanie jest polecane przy zaparciach. Jeśli chodzi o skład to można w nim znaleźć takie witaminy jak: żelazo, wapń, fosfor oraz magnez, a także witaminy B1, C i A. Jest on także cennym źródłem błonnika pokarmowego. Z innych korzyści wpływających na organizm warto wymienić fakt, iż agrest ma działanie moczopędne, a zatem przyspiesza pozbywanie się szkodliwych toksyn, a także wspomaga perystaltykę jelit, więc ułatwia trawienie oraz zbawiennie wpływa na układ odpornościowy.
Pomysły kulinarne na wykorzystanie agrestu
Lista dań, deserów i przysmaków, jakie można przyrządzić na bazie tego owocu jest naprawdę pokaźna. Na początek warto wiedzieć, że agrest ma duże właściwości żelujące, dlatego świetnie nadaje się do wszelkiego rodzajów dżemów czy konfitur. Nie jest więc potrzebne użycie cukru żelującego, jakiego zwykło się dodawać do innych owoców. Wystarczy połączyć kilogram agrestu z połową kilograma cukru, ugotować na wolnym ogniu aż do uzyskania gęstej konsystencji… i gotowe! W takich przypadkach można go także zestawiać z innymi owocami. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie go do przyrządzenia pożywnej letniej zupy. Aby ją przygotować, należy naszykować takie składniki jak: 500 g agrestu, 400 g truskawek 1 litr wody, cynamon, goździki, sok z cytryny oraz pół szklanki śmietany. Owoce należy w pierwszej kolejności ugotować w wodzie, pod koniec dodać do zupy sok z cytryny oraz szczyptę cynamonu i goździki. Jeśli zachodzi taka potrzeba mieszankę można także dosłodzić cukrem. Kiedyzupa owocowa będzie już gotowa należy ją zagęścić śmietaną i podawać na ciepło, bądź serwować jako letni chłodnik.
Jeśli chodzi o inne rarytasy kulinarne, z agrestu można także wykonać orzeźwiający sok na upalne dni, wykorzystać owoce do deserów z galaretką lub do przygotowania słodkich musów, czy pożywnych shake’ów, np. w połączeniu z ananasem i mlekiem. Dobrym pomysłem jest również dodawanie go do placków na „słodko”, ciast czy kruchych ciasteczek. Nadziewane nimi muffinki będą idealnym pomysłem na słodką przekąskę, którą można zabrać ze sobą na letni piknik. Jeśli chodzi o zastosowanie agrestu do dań obiadowych to będzie on świetnie komponował się z mięsem. Można go zatem użyć jako nadzienia czy przyrządzić na jego bazie słodko-kwaśny sos.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze