Jak wrócić z wakacji do pracy
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuPolacy są narodem przepracowanym i zestresowanym. Prawie 55 proc. osób uważa swoje życie za stresujące - wynika z raportu społecznego Instytutu Flory. Nie lada sztuką jest dobre zorganizowanie urlopu, ale jeszcze większą bezbolesny powrót po nim do codziennych obowiązków i porannego wstawania. Dla wielu osób to prawdziwy koszmar. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak bezboleśnie zaaklimatyzować się w pracy?
Polacy są narodem przepracowanym i zestresowanym. Prawie 55 proc. osób uważa swoje życie za stresujące — wynika z raportu społecznego Instytutu Flory. Nie lada sztuką jest dobre zorganizowanie urlopu, ale jeszcze większą bezbolesny powrót po nim do codziennych obowiązków i porannego wstawania. Dla wielu osób to prawdziwy koszmar, stresować zaczynają się jeszcze zanim wrócą z wakacji. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak bezboleśnie zaaklimatyzować się w pracy?
Spanie do południa, chodzenie po plaży, a wieczorem lampka wina w klimatycznej knajpce. Najchętniej ten czas przedłużylibyśmy w nieskończoność. Wszystko co dobre kiedyś się kończy i trzeba wracać do rzeczywistości. To zawsze trudna chwila, bo ciężko od razu przestawić się z nicnierobienia na działanie na pełnych obrotach. A po przerwie w pracy zawsze jest natłok obowiązków. I jak tu nie zwariować?
Przede wszystkim nie oczekujmy od siebie, że od razu się wdrożymy. Psycholodzy są zdania, że człowiek po urlopie potrzebuje przynajmniej dwóch tygodni, by na nowo przyzwyczaić się do nowego trybu życia.
Wróć z wakacji na trzy dni przed powrotem do pracy
Jeśli urlop trwa dwa — trzy tygodnie, to nie ma co martwić się na zapas chwilą powrotu. Trzeba wykorzystać ten czas i odpoczywać. Nie warto jednak chwili powrotu do rzeczywistości odkładać na ostatnią chwilę i niemal z lotniska wskakiwać do biura. Wtedy szok zmiany trybu życia będzie bardziej bolesny. Najlepiej wrócić na dwa, trzy dni przed pójściem do pracy, żeby odpocząć po podróży i powoli zacząć przestawiać się z trybu leniuchowanie na tryb praca.
Pomyśl o przyjemnych aspektach powrotu do pracy
Spotkasz się z ludźmi, których lubisz. Może przyjemność sprawiają ci wspólne z kolegami lancze, a przy tym dobrze zarabiasz i możesz zrealizować swoje kolejne plany. W końcu niektórzy z nas lubią swoją pracę, jest ona ich pasją. Poza tym wracając do pracy, wracamy też do swojej małej stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa, co można docenić po wojażach do egzotycznych krajów, pełnych nowych wyzwań i wrażeń.
Przygotuj sobie wszystko poprzedniego dnia
Po dniach leniuchowania i chodzenia w stroju kąpielowym poranna mobilizacja może przyjść z niemałym trudem. Dlatego przygotuj sobie ubranie i potrzebne rzeczy, aby rano nie przetrząsać szafy w panice.
Nastaw budzik kilka minut wcześniej
Po urlopie poranna pobudka może nam sprawiać jeszcze więcej trudności niż zazwyczaj. Łatwiej przyjdzie ci wstawanie, jeśli w pierwszych dniach zamiast zrywać się w popłochu, nastawisz budzik kilkanaście minut wcześniej. Po przebudzeniu przeciągaj się, daj sobie czas.
Pierwszego dnia pozwól sobie na nieco luzu
Wdrażaj się powoli, jeśli tylko nie musisz już pierwszego dnia zabierać się za ważne projekty. Możesz czuć się nieco zdezorientowana, więc zaplanuj dzień, zacznij od podzielnia obowiązków na ważne i mniej istotne. Niech plan dnia będzie realistyczny i polegający głównie na uporządkowaniu spraw, które nagromadziły się podczas nieobecności: odbierz maile, zorientuj się, co działo się w firmie podczas twojej nieobecności i co jest do zrobienia. Zanim zabierzesz się do obowiązków, porozmawiaj ze znajomymi o wyjeździe, pochwal się zdjęciami. Nie miej przy tym wyrzutów sumienia, że to był stracony dzień. Dzięki niemu płynnie wejdziesz w swoje obowiązki. Badania pokazują, że większość z nas dopiero trzeciego dnia po powrocie wpada w rytm pracy. Niektórzy kończą urlop w środku tygodnia tak, aby jak najmniej dni pozostało potem do weekendu.
Nie daj sobie wmówić, że po urlopie możesz pracować za dwóch
W ten sposób już po tygodniu będziesz zmęczona, jakbyś nigdzie nie wyjeżdżała. Szef musi brać pod uwagę sezon urlopowy i okrojony skład kadry. I zamiast zasypywać pracą ponad siły tych, którzy są w biurze, lepiej zorganizować pracę.
Naucz się relaksować
Po wakacjach wprowadź zmiany w swoim trybie życia i więcej czasu poświęcaj na odpoczynek, nie bierz pracy do domu, weekendy i wieczory przeznaczaj na to, co sprawia ci przyjemność i relaksuje. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna: chodź na basen, siłownię, jogę czy fitness. Ruch poprawia samopoczucie, pracę umysłu i uszczęśliwia, bo pobudza wytwarzanie przez organizm endorfin. W ten sposób unikniesz chronicznego przemęczenia do następnych wakacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze