Baby shower czy pępkowe?
DANUTA OLCZAK • dawno temuKażdy, kto lubi spędzać czas w miłym towarzystwie, zawsze znajdzie okazję do świętowania. Ostatnio oprócz pępkowego modne stało się baby shower, czyli spotkanie z okazji zbliżających się narodzin dziecka. Przeciwnicy tego święta krytykują naśladowanie amerykańskich wzorców. Mimo to jego zwolenników przybywa.
Baby shower to zwyczaj znany już od XVIII wieku w krajach anglosaskich, skąd przywędrował do Polski. Spotkanie odbywa się przed porodem, najczęściej jest przyjęciem, niespodzianką przygotowaną dla przyszłej mamy przez siostrę czy przyjaciółkę. Na ogół biorą w nim udział same panie, ale zdarza się, że są obecni również mężczyźni. Stałym punktem imprezy jest obdarowywanie ciężarnej prezentami dla mającego się urodzić dziecka, dzięki czemu przed narodzinami można skompletować część wyprawki dla maleństwa. Całość dopełniają przekąski, pomysłowo i zgodnie z tematem imprezy udekorowany tort oraz kolorowe drinki przygotowane dla gości.
Im większa inwencja, tym atrakcyjniejsze spotkanie, podczas którego np. wnoszone są pieluszkowe torty zamawiane w Internecie lub wykonane własnoręcznie. Nowością popularną ostatnio na baby shower są gipsowe odlewy brzucha, malowniczo ozdobione, do powieszenia na ścianie – dla jednych stanowią niezapomnianą pamiątkę odmiennego stanu kobiety, innych śmieszą i kojarzą się z przesadą lub kiczem. Ciekawym pomysłem są specjalne rytuały, które mają przynieść szczęście w postaci lekkiego porodu. Przyszła mama otrzymuje np. bransoletkę talizman, która wraz ze specjalnymi życzeniami ma zagwarantować pomyślność porodu. Magda, mama kilkumiesięcznego Mateusza, tak ocenia baby shower: Wszystkie bawiłyśmy się wyśmienicie. To była wspaniała niespodzianka! Bezdzietne przyjaciółki zgodnie stwierdziły, że też chcą takie przyjęcie, gdy same będą w ciąży.
Przeciwniczki takiego świętowania zniechęca kopiowanie amerykańskich wzorców, ale również niektóre kobiety kierując się starymi przesądami, wolą nie zapeszyć i nie świętować narodzin dziecka przed jego narodzeniem. Podobnie rzecz ma się z kompletowaniem wyprawki. Niektóre przyszłe mamy gromadzą ją, gdy tylko dowiedzą się o ciąży, inne czekają cierpliwie do ostatniej chwili, kiedy mają pewność, że dziecko jest zdrowe i znają już jego płeć.
Oprócz mam już od dawna świętują także panowie. Zazwyczaj są to suto zakrapiane alkoholem imprezy, podczas których tatuś wraz z kolegami oblewa narodziny swojego dziecka, bo przecież dziecko nie opite — dziecko chorowite. Pępkowe jest popularne w naszym kraju od bardzo dawna, a tatusiowie nie mają wątpliwości co do potrzeby jego organizowania, chociaż nie zawsze spotyka się to z akceptacją ich żon. Niektóre z nich są przeciwne spotkaniom w męskim gronie, uważają, że ich mężczyzna powinien być cały czas obecny w szpitalu i zajmować się nią i dzieckiem. Inne nie mają nic przeciwko spotkaniom, ale nie pochwalają świętowania do upadłego. Oczywiście odmienne zdanie mają sami zainteresowani, których radość jest tak wielka, że chcą się nią podzielić. Podczas takich spotkań mężczyźni obdarowywani są drzewkiem do zasadzenia (po synu drugi element niezbędny, aby stać się prawdziwym mężczyzną) i cygarem, które trzeba rytualnie wypalić. Tu podobnie jak podczas baby shower pomysłów na zaskoczenie tatusiów jest wiele.
Radość z narodzin dziecka jest ogromna. Można pójść na kompromis i zorganizować przyjęcie, w którym będą uczestniczyli oboje rodzice. Nie ważne czy wolicie świętować tuż przed narodzinami na baby shower czy też po urodzeniu dziecka na pępkowym. Taka zabawa może być niezapomniana.
Więcej informacji: www.baby-shower.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze