Jak przechowywać MIĘSO I WĘDLINY? Koniecznie rozpakuj je z folii

Folia sprzyja rozmnażaniu się śluzowców.

Na trwałość kupionej wędliny w dużej mierze wpływa sposób przechowywania. Często pozostawiamy ją w folii aluminiowej lub w woreczku, w którym przynieśliśmy produkt ze sklepu. Dietetyk Agnieszka Piskała poinformowała, że to najgorsze możliwe rozwiązania, gdyż sprzyja rozmnażaniu się śluzowców.

Wędliny powinny być przechowywane w przewiewnych opakowaniach. Dobrze się sprawdza papier śniadaniowy lub folia z dziurkami. Dorym rozwiązaniem są też pojemniki plastikowe. Mięso natomiast należy umyć i przełożyć do szklanego opakowania.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x news

 Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Robisz ZAKUPY PRZEZ INTERNET? Poznaj swoje nowe prawa Joga śmiechu wyleczy Twoje ciało i duszę. Wystarczy 10 minut dziennie Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami „Najbardziej zmysłowo pachnie kobieta, która nie myje się codziennie”. Jak odbieramy zapachy? Jesteś typem samotnika? Twój MÓZG STARZEJE SIĘ szybciej Nałóg tak silny jak alkoholizm. Dotyka KOBIETY i osoby NIESTABILNE EMOCJONALNIE Uroda to nie wszystko, pomagają też leczyć. Moda na alpaki zawitała do Polski Zajęcia z EWĄ CHODAKOWSKĄ zamiast lekcji WF-u Mama pomalowała córkę, mając ZAMKNIĘTE OCZY! Jak zadbać o stopy latem? Te błędy pięlęgnacyjne niszczą je najbardziej Tych trendów w modzie mamy już DOŚĆ! Mężczyzna nie pomaga w domu? To może być twoja wina