Jak przechowywać MIĘSO I WĘDLINY? Koniecznie rozpakuj je z folii

Folia sprzyja rozmnażaniu się śluzowców.

Na trwałość kupionej wędliny w dużej mierze wpływa sposób przechowywania. Często pozostawiamy ją w folii aluminiowej lub w woreczku, w którym przynieśliśmy produkt ze sklepu. Dietetyk Agnieszka Piskała poinformowała, że to najgorsze możliwe rozwiązania, gdyż sprzyja rozmnażaniu się śluzowców.

Wędliny powinny być przechowywane w przewiewnych opakowaniach. Dobrze się sprawdza papier śniadaniowy lub folia z dziurkami. Dorym rozwiązaniem są też pojemniki plastikowe. Mięso natomiast należy umyć i przełożyć do szklanego opakowania.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x news

 Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW? Zatrważające dane: w ciągu pięciu lat połowa osób wraca do nałogu Wystarczy 15 minut, by zregenerować siły Wady i zalety porodu w wodzie. Kiedy warto wybrać tę metodę? Jakie błędy popełniamy podczas BIEGANIA? "To nie jest sport dla osób z nadwagą" Które gwiazdy korzystają z porad WRÓŻKI? Zrobili sobie SELFIE na szczycie wieżowca w HONG KONGU Sami przyczyniamy się do pogłębienia problemu. Jak walczyć z trudnością z zasypianiem? PARODIE utworu "BRAĆ" Donatana, Cleo i zespołu Enej Chirurgiczny sposób na MŁODY WYGLĄD? Lekarze ostrzegają przed zagrożeniem dla GAŁEK OCZNYCH Prosta czynność zwiększy skuteczność ćwiczeń. Wystarczy 5 minut dziennie