Jak wybrać dobry jogurt? Istotną cechą jest konsystencja

Specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała podpowiada, jak czytać etykiety i które jogurty warto kupować.

Producenci często wzbogacają ich skład aromatami, mlekiem w proszku, maltodekstryną, soją, cukrem, żelatyną czy substancjami stabilizującymi. Nawet powszechnie uważane za zdrowe i dietetyczne jogurty naturalne zawierają w swoim składzie cukier. Na sklepowych półkach pełno jest produktów bogatych w ulepszacze, które zmieniają i łagodzą smak oraz podnoszą kaloryczność. 

W składzie dobrego jogurtu powinny znajdować się przede wszystkim mleko i dwa rodzaje bakterii probiotycznych. Specjalistka ds. żywienia Agnieszka Piskała podpowiada, jak czytać etykiety i które jogurty warto kupować.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Wystarczy 15 minut, by zregenerować siły Zaczyna się NIEŚWIADOMIE i trwa tylko 6 miesięcy! Oto naukowa prawda o "zakochaniu" Co jest bardziej kaloryczne - pączki czy faworki? Zobacz, zanim sięgniesz "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii" PRZYJACIEL do ŁÓŻKA. Kontrowersyjna aplikacja podbija Polskę Mocne słowa kobiet. Odważyły się pokazać twarze i przyznać, jak potraktowali je mężczyźni Nieleczone bywa przyczyną powstawania guzów i ropni. Wszystko o ZAPALENIU ZATOK Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami