Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni

"Ręce są naszymi oczami" - mówią.

Ich niepełnosprawność nie przeszkadza im w zdobywaniu kolejnych umiejętności w kuchni. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bydgoszczy niewidomi i niedowidzący stawiają pierwsze kroki w gastronomii i uczą się profesjonalnego gotowania. Jak radzą sobie z krojeniem, jak sprawdzają, czy smażone mięso nie jest surowe i jak rozpoznają poszczególne składniki dań? Kamera nagrała ich w czasie pracy.

Więcej zacięć przy krojeniu zdarza mi się podczas nauki osób, które widzą, niż u niewidzących - zdradza nauczyciel kucharzy. — Ręce mają bardzo duże znaczenie przy określaniu kształtów i kawałków. Niewidomi używają ich wszędzie. Najchętniej mieszaliby zupę ręką - dodaje.

Tak samo funkcjonujemy jak widzący. Tylko może trochę wolniej – powiedziała niewidoma od urodzenia uczennica, Małgorzata Delas.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Lubiany czy znienawidzony? Po ponad 130. dniach przyznał, jak wygląda jego prezydentura Z ukrytą kamerą próbowali kupić tabletkę "dzień po" Skuteczny sposób, jak uchronić się przed kosztownymi SMS-ami Seks bez tajemnic. Nastolatki i dziewictwo Mleko matki „szczepionką” na raka i cukrzycę? Lekarze nie mają wątpliwości Uważaj na ZIELONE KOKTAJLE. Mogą być szkodliwe dla nerek Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga leczenie nałogów. Czym jest trening BIOFEEDBACK? Ulga podatkowa to tylko jeden z przywilejów. Na co mogą liczyć DAWCY KRWI? Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha Brutalna praktyka lekarzy w trakcie porodu. Choć zakazana, wciąż się ją stosuje NIEPRZYJEMNY ZAPACH Z UST może sygnalizować chorobę OŚWIADCZYŁ się jej na wizji. Prezenterkę PONIOSŁY EMOCJE Popularna METODA ODCZULANIA to oszustwo! "To największa bzdura, w jaką uwierzyli ludzie" Urodziła się z DEFEKTEM NARZĄDÓW. Lekarz opracował zdumiewającą metodę leczenia Jak POLSKIE GWIAZDY poprawiają urodę? Oto najczęstsze zabiegi Dip z KOZIEGO SERKA i awokado. Idealny jako dodatek do przekąsek Polacy na bakier z wodą i mydłem. "Co 10. rodak NIE MA SZCZOTECZKI do zębów" Bezlitosne praktyki znachorów. Każą się okaleczać chorym na raka Jeden napis podpowie, że OKULARY PRZECIWSŁONECZNE są bezpieczne Wygląda tak samo, a każdy widzi ją inaczej. Wszystko przez mały fragment MÓZGU KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę Tajemnice hermetycznego świata SCJENTOLOGII. "Czytanie w myślach, porzucanie dzieci, bytowanie poza przestrzenią" CHIPSY przyczyną otyłości i miażdżycy. Po kształcie poznasz, które są najgorsze