Jest zdrowy i nie tuczy. Cała prawda o MAKARONIE

To nie makaron tuczy, a dodawane do niego sosy.

Uważa się, że makaron jest tuczący. Nic bardziej mylnego. Ugotowany al dente ma dużo mniej kalorii w przeliczeniu na 100 g niż np. pieczywo pszenne.

Ten niezastąpiony składnik włoskiej kuchni zawiera niski indeks glikemiczny, co znaczy, że w jego skład wchodzą tzw. powolne węglowodany. To one dają nam uczucie sytości przez długi czas. Lepiej więc sięgnąć po talerz makaronu z lekkim sosem niż tradycyjną kanapkę.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zeszłoroczne KREMY Z FILTREM – wyrzucić czy używać? OŚRODEK OPIEKI dla seniorów - czym kierować się przy wyborze? Mucha znów rozczuliła się na wizji. Tym razem na wspomnienie... KARMIENIA PIERSIĄ Rosjanie nabijają się z AMERYKAŃSKIEJ GWIAZDKI. Przesadzili? Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu W jego składzie znajdziesz nawet WODOROSTY. Tak oszukują nas producenci Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE Co ciąża zmienia w życiu KOBIETY? Niesamowite wyznanie matki... Ma 93 lata, przeszła operację mózgu i właśnie pobiła REKORD NA SIŁOWNI! Plamki na pomarańczach? Pod żadnym pozorem nie kupuj tych owoców Saszetki, żelki, syropy. Rodzice chętnie podają je dzieciom, nawet nie wiedząc, jak szkodzą