Mobbing w pracy to wciąż tabu. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są jego ofiarami

"Wiele zachowań agresywnych polscy pracownicy odbierają jako pewną bolączkę w pracy, którą trzeba znosić" - mówi Barbara Surdykowska, ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Poniżani, zastraszani, obwiniani nie za swoje błędy — ofiary mobbingu w pracy. Nic nie mówią, bo się boją lub wstydzą. Niektórzy nawet nie wiedzą, że szef, czy współpracownik (oni najczęściej grają rolę prześladowcy) dopuszcza się mobbingu.

Z raportu Eurofound wynika, że zaledwie czterech na stu pracowników w Polsce przyznaje się do tego, że są lub byli molestowani seksualnie w miejscu zatrudnienia. Dane dotyczą tylko osób zatrudnionych na etatach.

Około 14 proc. pracowników w Unii Europejskiej doświadcza różnych form przemocy psychicznej, werbalnej oraz molestowania seksualnego w pracy. W Polsce ten wskaźnik jest nieco niższy. Problem polega na tym, że wiele zachowań agresywnych polscy pracownicy odbierają jako pewną bolączkę w pracy, którą trzeba znosić. Nie mają świadomości, że są to zachowania, z którymi powinni walczyć, czy na drodze sądowej, czy poprzez rozmowę z pracodawcą – mówi agencji Newseria Lifestyle Barbara Surdykowska, ekspert Instytutu Spraw Publicznych.

Ofiarami mobbingu i molestowania seksualnego w miejscu pracy zdecydowanie częściej są kobiety. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że co trzecia pracownica w wieku od 18 do 24 lat jest adresatką niechcianych żartów i propozycji seksualnych (i co dwunasty mężczyzna), a w grupie od 25 do 34 lat – co dziesiąta (i co trzydziesty mężczyzna).

Najbardziej wstydliwą sprawą jest molestowanie seksualne. W ciągu ostatnich 10 lat na sądową wokandę trafiło zaledwie 12 spraw o takie wykroczenie. Wszystkie skończyły się wyrokiem uznającym winę sprawcy. Wstyd, bezsilność i strach przed zwolnieniem sprawiają, że ofiary wolą milczeć i same zmagają się z problemem molestowania czy mobbingu.

Wszystkie badania wyraźnie pokazują, że czym wyższy poziom stresu w pracy, tym większa szansa na mobbing. Kwestia przepływu informacji, jednoznacznego określenia ról zawodowych i wsparcia – te elementy środowiska pracy w bardzo dużym stopniu korelują ze skalą mobbingu, przemocy werbalnej, psychicznej. Musimy patrzeć na to, jakie elementy środowiska pracy należy zmodyfikować tak, by zagrożenie tymi zjawiskami było mniejsze – wyjaśnia Barbara Surdykowska.

Wszystkie badania i raporty odnoszą się tylko do osób zatrudnionych na etatach. Pracownicy na umowach śmieciowych i samozatrudnieni pozostają poza statystyką.

Źródło: Newseria Lifestyle

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Masz BOLESNE MIESIĄCZKI? To może być objaw groźnej choroby Na Wielkanoc WYDAMY 363 ZŁOTE Skarżysz się na BÓL PLECÓW? Na dłuższą metę odpoczynek nie wystarczy Najbardziej wartościowy sok. Oprócz witamin zawiera składnik wspomagający odchudzanie Mucha znów powiedziała za dużo. Robi to celowo? Twoje dziecko NIE CHCE JEŚĆ? Tym objawia się przerażająca choroba Największa tajemnica chrzecijaństwa. Jaka jest prawda? Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE Zrobił to z miłości do syna. Dziecko WYTATUOWAŁO mu własny rysunek W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Kastracja pomoże UNIKNĄĆ RAKA. Skutki są jednak bardzo poważne Cztery lata i 26 krajów. Podczas podróży nagrywał FILM ZARĘCZYNOWY!