W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą

Naukowcy udowodnili, że poziom akrylamidu przekracza dopuszczalne normy

W najbardziej popularnych amerykańskich sieciach serwujących frytki znajdziemy w fast foodzie odpowiednio 23 i 16 proc. tłuszczów trans. W Polsce to aż 18 i 42 proc. Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy unikać tej przekąski. Naukowcy udowodnili, że zawarty w niej akrylamid – substancja, która może przyczynić się do powstania raka - znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Choć frytki pieczone są znacznie mniej kaloryczne niż te smażone w głębokim tłuszczu, to ich znikoma wartość odżywcza i wysoka cena przemawiają za tym, by całkowicie z nich zrezygnować.

Ciekawostką jest, że najzdrowsze są frytki serwowane w Danii, która ma zakaz używania tłuszczów trans.

Źródło: TVN Style/ x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Nałóg tak silny jak alkoholizm. Dotyka KOBIETY i osoby NIESTABILNE EMOCJONALNIE Prosta HISZPAŃSKA PRZEKĄSKA z kilku ziemniaków, jajek i sera! Joga śmiechu wyleczy Twoje ciało i duszę. Wystarczy 10 minut dziennie Większość osób nieprawidłowo ćwiczy brzuch. Jak zwiększyć efektywność "BRZUSZKÓW"? Polska hrabianka pokochała potomka Marii Walewskiej. To trzeci polsko-francuski romans w ich rodzinie W której ławce siedzi twoje dziecko? Miejsce w sali lekcyjnej ma znaczenie Zarabiają na spełnianiu fantazji z "50 Twarzy Greya" Wynajmujesz mieszkanie przez internet? Uważaj na zbyt niską cenę Jak ukryć BIUSTONOSZ pod sukienką? Warto znać te gadżety Kiedy można stwierdzić NIEWAŻNOŚĆ MAŁŻEŃSTWA? Producenci wciąż oszukują. Co trzecia partia żywności źle oznakowana na etykietach