W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą

Naukowcy udowodnili, że poziom akrylamidu przekracza dopuszczalne normy

W najbardziej popularnych amerykańskich sieciach serwujących frytki znajdziemy w fast foodzie odpowiednio 23 i 16 proc. tłuszczów trans. W Polsce to aż 18 i 42 proc. Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy unikać tej przekąski. Naukowcy udowodnili, że zawarty w niej akrylamid – substancja, która może przyczynić się do powstania raka - znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Choć frytki pieczone są znacznie mniej kaloryczne niż te smażone w głębokim tłuszczu, to ich znikoma wartość odżywcza i wysoka cena przemawiają za tym, by całkowicie z nich zrezygnować.

Ciekawostką jest, że najzdrowsze są frytki serwowane w Danii, która ma zakaz używania tłuszczów trans.

Źródło: TVN Style/ x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ciężka praca za małe pieniądze. Tak wygląda służba u królowej Elżbiety II Domowe sposoby na pozbycie się CELLULITU Siostra Beyonce POBIŁA JAY-Z! Polska rodzina sprowadziła ją do Polski. Niezwykła historia 19-latki z Kenii SERCA Polaków starzeją się szybciej. Problem dotyka głównie mężczyzn „Najbardziej zmysłowo pachnie kobieta, która nie myje się codziennie”. Jak odbieramy zapachy? ŻELAZKO: fakty i mity. Sprawdź, zanim kupisz Obniżają cholesterol, odchudzają, poprawiają kondycję skóry i włosów. Jakie PŁATKI wybrać? Półnagi uczestnik Mam Talent zatańczył W TELEDYSKU NA RURZE! Opalasz się TOPLESS? Krytyka to nie jedyne, na co się narażasz... Dzięki niej zachowasz młodość i figurę. Ile dobra ma w sobie kukurydza? Jest nowy TELEDYSK EDYTY GÓRNIAK! Nagrała go w USA