W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą

Naukowcy udowodnili, że poziom akrylamidu przekracza dopuszczalne normy

W najbardziej popularnych amerykańskich sieciach serwujących frytki znajdziemy w fast foodzie odpowiednio 23 i 16 proc. tłuszczów trans. W Polsce to aż 18 i 42 proc. Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy unikać tej przekąski. Naukowcy udowodnili, że zawarty w niej akrylamid – substancja, która może przyczynić się do powstania raka - znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Choć frytki pieczone są znacznie mniej kaloryczne niż te smażone w głębokim tłuszczu, to ich znikoma wartość odżywcza i wysoka cena przemawiają za tym, by całkowicie z nich zrezygnować.

Ciekawostką jest, że najzdrowsze są frytki serwowane w Danii, która ma zakaz używania tłuszczów trans.

Źródło: TVN Style/ x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Producent „Celebrity Splash” pod wrażeniem JEDNONOGIEGO uczestnika! Jak ocenił innych? Jej historia ma zachęcać do przeszczepów. Na swoje serce czekała 7 lat Owoce tylko do południa i dużo węglowodanów. Dietetyk zdradza sekret dobrej diety Ten ZABIEG UST zmienia nie tylko ich kształt Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor Trening TABATY szybko wysmukli ciało. Wystarczą 4 minuty dziennie! Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie Najczęstsze błędy rodziców podczas PODAWANIA DZIECKU LEKÓW Polacy mają dość rodzinnych wakacji. Czym kuszą oferty dla singli? Mężczyzna nie pomaga w domu? To może być twoja wina Louis Hamilton zagrał w paintballa z PÓŁNAGIM KOLEGĄ! Strzelał do jego pośladków