W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą

Naukowcy udowodnili, że poziom akrylamidu przekracza dopuszczalne normy

W najbardziej popularnych amerykańskich sieciach serwujących frytki znajdziemy w fast foodzie odpowiednio 23 i 16 proc. tłuszczów trans. W Polsce to aż 18 i 42 proc. Ale to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy unikać tej przekąski. Naukowcy udowodnili, że zawarty w niej akrylamid – substancja, która może przyczynić się do powstania raka - znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Choć frytki pieczone są znacznie mniej kaloryczne niż te smażone w głębokim tłuszczu, to ich znikoma wartość odżywcza i wysoka cena przemawiają za tym, by całkowicie z nich zrezygnować.

Ciekawostką jest, że najzdrowsze są frytki serwowane w Danii, która ma zakaz używania tłuszczów trans.

Źródło: TVN Style/ x-news

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Prowadząca „Rolnik szuka żony” o metamorfozach uczestników. „Pod wpływem programu poczuł moc” SZEPTANE MODLITWY i zaklęcia. Tak leczą na polskiej wsi Nieustraszone Polki za sterami szybowców. Zobacz ich podniebne akrobacje! Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża Smaczne i szybkie PRZEKĄSKI dla niespodziewanych gości BIEDROŃ otwarcie o swoim chłopaku. "W ogóle nie był w moim typie" Prosta czynność zwiększy skuteczność ćwiczeń. Wystarczy 5 minut dziennie PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni Pijesz WODĘ prosto z BUTELKI? To poważny błąd Ten człowiek maluje oczami. Wykorzystał innowacyjną technologię Kiszona kapusta, pikle... Mało kalorii, dużo zdrowia