Pomysł na zimowy urlop
WERONIKA BULICZ • dawno temuCzy wyjazd na zimowy urlop nieodmiennie kojarzy ci się z górskim domkiem, ogniem trzaskającym w kominku, kubkiem grzanego wina, widokiem na zaśnieżone szczyty i jazdą na nartach? Jest jeszcze czas, by tej zimy coś zmienić. Jak się okazuje wielka przygoda jest w zasięgu ręki. Biegówki, skialpinizm, snowpark, a może śnieżne safari na skuterach?
Nordic walking na biegówkach
Narciarstwo biegowe należy do kategorii sportów nordyckich – skojarzenie z nordic walking jest zupełnie słuszne (ta forma aktywności jest polecana jako trening przed sezonem na biegówki). Przede wszystkim to sport dla cierpliwych. – To nie może być takie trudne myślą ci, którzy chcą zacząć przygodę z tą formą narciarstwa – mówi Wojtek, instruktor narciarstwa biegowego. – Cieszą się, gdy słyszą, że mają rację – dodaje. Potrzeba przede wszystkim zmysłu równowagi i wytrwałości. Umiejętności nabędziemy bez większych problemów z instruktorem. Dla osób lubiących przyrodę, wędrówki oraz uczucie lekkiego zmęczenia, biegówki są idealnym rozwiązaniem. Cała przyjemność, płynąca z tego sportu, jest efektem naszej wytrwałości. Nagrodami są biel wokół, spokój, kontakt z naturą i przyspieszone bicie serca.
Dyscyplina cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, wpisuje się świetnie w modę na zdrowy styl życia. Wśród biegających spotkamy ludzi w każdym wieku, tylu mężczyzn, ile kobiet. Plusem jest też to, że aby pobiegać na nartach, nie musimy jechać w góry. Potrzeba tylko właściwie przygotowanych tras, a te znajdziemy nawet w okolicach Warszawy.
Skialpinizm i skitour
Szukając mocnych wrażeń możemy w miejsce oślej łączki wybrać zjazd czarnym szlakiem. Jednak prawdziwa przygoda i sprawdzenie własnych możliwości czeka poza trasą. Bo skialpinizm to forma narciarstwa poza trasowego. Połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego po stromym terenie górskim. Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu. Ta forma narciarstwa wymaga wytrzymałości i odporności na stres. To raczej sport niszowy, ale w Polsce bez problemu znajdziemy miejsca i ludzi, którzy się nim zajmują. Sekcje narciarstwa wysokogórskiego i poza trasowego powstają przy klubach wysokogórskich, m.in. w Krakowie czy Warszawie. Samodzielne organizacje skialpinistyczne i skitourowe działają w górach – Klub Skialpinistyczny Kandahar działa na Śląsku od 8 lat, w Zakopanem od 6 lat działa Tatra Team.
Snowboard i snowpark
Zwolennicy nart patrzą na deskę z przymrużeniem oka, często nie rozumiejąc, jak można przytwierdzić nogi do jednej „narty”. Zwolennicy snowboardu, bo o tej desce mowa, w swoim przekonaniu są tymi bardziej postępowymi na stokach. Spór zapewne jest nierozwiązywalny, jednak wiele z nas niewątpliwie, szukając czegoś nowego, chętnie spróbowałoby sił na snowboardzie. Nic prostszego. Obecnie na większości stoków narciarze i snowboardziści z powodzeniem koegzystują. Wiele ośrodków proponuje, oprócz szkółek narciarskich, szkółki snowboardowe. – Najlepiej skorzystać z umiejętności instruktora – mówi Gaweł, który od 12 lat jeździ na desce. – Próbując amatorsko, samemu, można zrobić sobie krzywdę i zrazić się. Zanim zaczniemy jeździć, trzeba nauczyć się podstawowych manewrów „na sucho”, inaczej ciężko będzie wyczuć deskę.
Są wśród nas takie, dla których dostatecznym ekstremum jest sama jazda na snowboardzie. Jednak, gdy już trochę się wprawimy, można spróbować czegoś nowego. Wszelkie ewolucje i szalona zabawa czekają na nas w snowparku. Jazda w halfpipie, wyskoki, chwyty i obroty to zabawa dla sprawnych i dobrze trzymających równowagę dziewczyn. Trudne, ale nie niemożliwe.
Bardzo ważną rzeczą jest dobór deski. Sprzęt do jazdy szybkiej musi być odpowiednio twardy, a do freestyle’u miękki. - Na początek, jeśli nie wiadomo, jaka jazda nas zainteresuje,najlepiej kupić deskę określoną jako AllMountain lub FR/FS (freeride/freestyle) — radzi Gaweł.
Białe safari na snowmobilu
Czemu nie? Jazda na skuterze śnieżnym to kolejne ciekawe wyzwanie, jakie możemy podjąć tej zimy. Ośrodków proponujących tego typu atrakcję jest mnóstwo. Co więcej, jest to kolejna dyscyplina, która nie wymaga wyjazdu w góry. Jeśli kochasz warkot silnika, prędkość i podwyższone ciśnienie — skuter to pojazd dla ciebie. Firmy zajmujące się organizowaniem wypraw i wypożyczaniem sprzętu znajdziemy tak w Zakopanem, jak i na Mazurach.
Tam, gdzie możemy kupić skuter, najczęściej możemy go też wypożyczyć i skorzystać z wiedzy instruktora, który organizuje wyprawy w ciekawe miejsca, np. w rumuńskie Karpaty, ale nie tylko, bo i na polskie Tatry spojrzymy zupełnie inaczej mknąc na skuterach. Taka ekspedycja to prawdziwe białe safari. Z przewodnikiem i grupą pasjonatów snowmobilów możemy przeżyć niezapomnianą przygodę.
Na forach internetowych zwolennicy skuterów często „skrzykują się”, aby zorganizować wspólną śnieżną wyprawę. Tam najszybciej znajdziemy kompanów, aby razem spędzić czas na szalonej zabawie i jeździe po bezdrożach. Dowiemy się też od specjalistów, jaki rodzaj skutera wybrać, w zależności od naszego celu. Jest ich dość dużo, począwszy od roboczych (szczególnie przydatnych w trudno dostępnych miejscach), skończywszy na górskich czy familijnych.
W przypadku skuterów trzeba wspomnieć jeszcze o jednym – mają wielu przeciwników, szczególnie wśród amatorów przyrody, lubiących ciszę i spokój. Warto o tym pamiętać, bo nie sposób nie przyznać im racji. Lepiej wybierać odpowiednio przygotowane trasy, przeznaczone do jazdy. No i nie budzić wszystkich mieszkańców zimowego kurortu, bo akurat mamy ochotę uruchomić skuter późnym wieczorem lub wyjechać o świcie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze