Zamów darmową płytę z ćwiczeniami mięśni Kegla!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNietrzymanie moczu wpływa niekorzystnie nie tylko na jakość życia, ale także na psychikę kobiety. Z raportu „Między nami kobietami” przygotowanego w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” na zlecenie marki TENA wynika, że zdaniem prawie połowy Polek (45%) NTM powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia. Jak radzić sobie z NTM na co dzień?
Aspekty związane z wystąpieniem dolegliwości NTM uważane przez Polki za najtrudniejsze:
ograniczenie możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia, codziennych aktywności (45%),dyskomfort przy wykonywaniu pracy zawodowej (43%),utrata poczucia własnej kobiecości i atrakcyjności (32%),konieczność ograniczenia kontaktów towarzyskich (26%),ograniczenie kontaktów seksualnych (5%),inne (1%),brak większego wpływu na życie kobiety (17%).
Wciąż pokutuje przekonanie, że NTM to dolegliwość, która przychodzi z wiekiem i trzeba ją zaakceptować. Mit ten obala prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”:
— Objawy NTM, takie jak mimowolne popuszczanie moczu przy śmiechu, kaszlu czy w czasie wysiłku fizycznego, mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety. Mogą być efektem osłabienia mięśni dna miednicy, ale też skutkiem wystąpienia innych chorób, np. infekcji pęcherza moczowego. Dlatego dolegliwość NTM należy leczyć. Od razu gdy pojawią się pierwsze objawy, warto porozmawiać o nich z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą: ginekologiem lub urologiem, którzy postawią odpowiednią diagnozę oraz zalecą ćwiczenia i ewentualne leczenie. Do występowania nietrzymania moczu mogą przyczynić się takie czynniki jak nadwaga, palenie papierosów czy też nadmierne spożywanie kofeiny. Dlatego gdy zaobserwujemy objawy NTM, warto zastanowić się, czy prowadzony przez nas styl życia nie jest szkodliwy i co możemy zrobić, by go zmienić.
Nieprawdą jest także, że NTM wymusza rezygnację z ulubionych ćwiczeń fitness. Zdaniem prof. Branowskiego można ćwiczyć i prowadzić aktywny tryb życia, ale musi to być dostosowane do stopnia natężenia problemu. Poza tym kobiety borykające się z tą dolegliwością powinny włączyć do swojego programu ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), które można wykonywać w każdym miejscu i czasie. Darmową płytę z ćwiczeniami można zamówić na stronie www.corewellness.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii TENA: 800 60 66 68 (czynna pn.–pt. w godz. 8.30–17.30).
Panie z NTM mogą zabezpieczać się dostępnymi w aptece bądź drogerii specjalnymi wkładkami anatomicznymi. Ich zaletą jest dobre wchłanianie wilgoci oraz neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Poza tym są cienkie i niewidoczne pod ubraniem. Zwykłe podpaski nie są przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do podrażnienia sfer intymnych.
Częstym problemem osób z NTM jest wstyd przed szczerą rozmową z bliskimi.
Aby porozmawiać anonimowo, można skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA: 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna (godz. 16–20).
— Problem NTM u każdej osoby jest inny i wymaga indywidualnej oceny lekarza, najpierw pierwszego kontaktu, a później ewentualnie ginekologa lub urologa. W przypadku najczęściej występującego typu NTM, czyli wysiłkowego nietrzymania moczu, podstawą jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, które mogą ulec osłabieniu z powodu wielu przyczyn: porodów, zmian hormonalnych, otyłości. Czasem kluczem jest po prostu zmiana stylu życia. Rozwiązań jest wiele i każde musi być dobrane indywidualnie. W niektórych sytuacjach wystarczy wzmocnienie mięśni dna miednicy przez specjalne ćwiczenia i odpowiednie zabezpieczenie wkładką anatomiczną, w innych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurga. - wyjaśnia prof. Włodzimierz Baranowski.
Źródło: www.corewellness.pl, www.TENA.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze