Zgaga. Boryka się z nią aż 67% Polaków!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuLiczba osób cierpiących na zgagę stale rośnie. Świadczą o tym ostatnie badania TNS OBOP, z których wynika, że w porównaniu z rokiem 2011 odsetek badanych skarżących się na tę dolegliwość wzrósł o 27%. Zgaga przybiera więc miano choroby cywilizacyjnej.
Zgaga nieobca jest aż 67% Polaków. Jedna trzecia badanych zaobserwowała u siebie te dolegliwość kilka razy w ciągu ostatniego roku, co dziesiąta osoba raz w miesiącu, a co piąta kilka razy w miesiącu. Zdaniem badanych w wieku 40–49 lat oraz powyżej 60. roku życia głównym powodem zgagi są tłuste posiłki. Młodsi ankietowani (20–29 lat) uważają, że za zgagę odpowiedzialne są ostre potrawy, natomiast nastolatkowie (15–19 lat) upatrują przyczynę w nieregularnych i zbyt obfitych posiłkach.
Świadomość zdrowotna Polaków cały czas rośnie, czego dowodzi wiedza na temat istnienia choroby refluksowej przełyku, której jednym z objawów jest właśnie zgaga towarzysząca również innym chorobom. 43% Polaków zdaje sobie z tego sprawę, natomiast 17% uważa, że zgaga i refluks to taka sama dolegliwość.
Badani zapytani o sposoby zapobiegania zgadze uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest zmiana sposobu odżywiania (ponad 50%), wizyta u lekarza (25%), a także stosowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty. Mało jednak Polaków z takim problemem zgłasza się do lekarza, dwie trzecie potwierdza, że nigdy nie szukało pomocy medycznej w związku z tą dolegliwością. W porównaniu jednak z rokiem 2011 odsetek ten wzrósł o 9%. Polacy najczęściej zgłaszają się do internisty, a w dalszej kolejności do gastrologa.
Wśród oczekiwań respondentów wobec leków na zgagę najczęściej wymieniane jest szybkie i skuteczne działanie. Mniej osób zwróciło uwagę na to, aby mogły je przyjmować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Niezadowolenie z przyjmowanych leków najczęściej jest spowodowane ich nieskutecznością, długim czasem oczekiwania na efekty ich działania, a także skutkami ubocznymi. W Polsce dostępne są leki bez recepty, które działają bardzo szybko, bo przynoszą ulgę już po 3 minutach od momentu przyjęcia. Można je kupić w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach. Nie zaburzają procesów trawienia w żołądku, przez co są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Zgaga jest dolegliwością bardzo uciążliwą dla co trzeciej badanej osoby. W roku 2012 o 6% wzrósł odsetek badanych uznających zgagę za bardzo uciążliwą. Zgaga wpływa na jakość życia, gdyż aż 81% Polaków przyznaje, że w znaczny sposób dolegliwość ta wpływa na pogorszenie ich samopoczucia. Aż 74% badanych zgaga dezorganizuje życie codzienne, zmuszając do zmiany nawyków żywieniowych, ostrożności w jedzeniu i unikaniu niektórych potraw. 60% respondentów przyznaje, że zgaga niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie w pracy, powodując kłopoty z koncentracją.
Należy pamiętać, że leki na zgagę dostępne bez recepty można przyjmować dopiero po wcześniejszym zdiagnozowaniu tej dolegliwości przez lekarza. Nie należy tego lekceważyć, gdyż tylko lekarz może trafnie ocenić sytuację, zlecić dodatkowe badania, wykluczyć inne choroby oraz wyznaczyć kierunek leczenia.
Źródło: informacja prasowa Agata Nowicka dla Gaviscon
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze