Mężczyzna bez testosteronu!
DANUTA CAPIGA • dawno temuPrzekwitanie jest naturalnym procesem biologicznym i nie dotyka tylko kobiet. Męskie przekwitania czyli andropauza dopada mężczyzn po 50. roku życia, a nawet i wcześniej i wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Organizm męski przestaje produkować odpowiednią ilość testosteronu, który jest wytwarzany głównie przez jądra.
Przekwitanie jest naturalnym procesem biologicznym i nie dotyka tylko kobiet. Męskie przekwitania czyli andropauza dopada mężczyzn po 50. roku życia, a nawet i wcześniej i wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Organizm męski przestaje produkować odpowiednią ilość testosteronu, który jest wytwarzany głównie przez jądra.
— U mężczyzn testosteron pełni bardzo ważną rolę – jest odpowiedzialny za rozwój narządów rozrodczych, a później również za wykształcenie tak zwanych drugorzędnych cech płciowych, czyli na przykład kształtowanie sylwetki, pojawienie się owłosienia na ciele czy popęd seksualny. Ten hormon ma także wpływ na samopoczucie i wytrzymałość kości - tłumaczy dr n. med. Marta Kunkel, endokrynolog ze szpitala Medicover.
Od strony fizycznej panowie mogą zauważyć u siebie ogólne osłabienie, pogorszenie sprawności fizycznej, problemy ze snem, nerwowość i wrażliwość. Objawy andropauzy wiążą się też ze spadkiem pożądania seksualnego, problemem z erekcją oraz zaburzeniami natury psychicznej: gorszą koncentracją, osłabieniem pamięci, zmiennymi nastrojami.
W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni nie tracą zdolności do płodzenia, zmniejsza się tylko liczba plemników, co zresztą nie oznacza niepłodności ani obniżenia jakości plemników.
Wygląda na to, że natura łaskawiej obchodzi się z panami.
Wystąpienie objawów andropauzy bardziej zależy od ogólnego stanu zdrowia niż od wieku. Męskie przekwitanie przyspieszyć mogą choroby, np. miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, ale też palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie, mało aktywny tryb życia.
O tym, kiedy pojawią się pierwsze symptomy andropauzy i jaki będzie jej przebieg, decydują również czynniki genetyczne. Wielu mężczyzn objawy andropauzy interpretuje jako starzenie się organizmu i nie uważa, że ma to związek z przekwitaniem.
Panowie, którzy podejrzewają u siebie początki andropauzy, powinni zgłosić się do lekarza i zdecydować się na terapię hormonalną. Polega ona na przyjmowaniu preparatów z testosteronem. Nie dość, że przywraca zainteresowanie seksem i zapobiega problemom z erekcją, to może też ochronić przed zmianami miażdżycowymi i osteoporozą.
Warto więc odwiedzić lekarza, który przeprowadzi badania i pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii, dzięki której dolegliwości wieku przekwitania zostaną skutecznie złagodzone.
Źródło: informacja prasowa Sandra Żochowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze