Życie z astmą
OLGA CHOJNACKA • dawno temuAstma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Proces zapalny powoduje większą skłonność oskrzeli do skurczu, obrzęk błony śluzowej i nadmierne wydzielanie śluzu. Do objawów astmy należy świszczący oddech, duszności, uczucie kłucia w klatce piersiowej, suchy napadowy kaszel i częste zapalenia oskrzeli. Jak radzić sobie z chorobą?
Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Proces zapalny powoduje nadreaktywność oskrzeli, czyli ich większą skłonność do skurczu, obrzęk błony śluzowej i nadmierne wydzielanie śluzu. Do objawów astmy należy świszczący oddech, duszności, uczucie kłucia w klatce piersiowej, a czasami także suchy napadowy kaszel czy częste zapalenia oskrzeli, czyli skurcz oskrzeli podczas infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Jak radzić sobie z chorobą?
Na samym początku rozwoju choroby zwężenie oskrzeli jest odwracalne, później dochodzi do uszkodzenia, przebudowy ściany i trwałego zwężenia oskrzeli. Dzieje się tak wtedy, gdy astma nie jest właściwie leczona lekami hamującymi proces zapalny.
Przyczyny astmy:
Alergicznej - alergeny, najczęściej wziewne: pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, a także alergeny pokarmowe,Niealergicznej - m.in. zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, infekcje, wysiłek fizyczny, silny stres czy nawet zmiana pogody.
Astma znacznie częściej występuje u osób mających skłonność do atopii, która jest genetycznie uwarunkowana. Dziedziczna podatność na choroby alergiczne przede wszystkim dotyczy atopowego zapalenia skóry, kataru siennego oraz astmy. Zwykle osoby mające tę skłonność cierpią na jedną z chorób, natomiast w przypadku braku odpowiedniego leczenia i właściwej kontroli pierwszego schorzenia mogą dołączyć objawy kolejnego.
Może się też zdarzyć, że objawy poszczególnych chorób występują kolejno po sobie u tego samego pacjenta, co nazywane jest marszem alergicznym.
Niepokojące symptomy ze strony układu oddechowego w postaci nawracającego kataru, częstych infekcji górnych dróg oddechowych oraz długo trwającego kaszlu mogą być oznaką alergii. Nie wolno tego lekceważyć, nawet jeżeli alergia nie została jeszcze zdiagnozowana. Osoby świadome swojej choroby powinny unikać alergenów i czynników drażniących, które mogą powodować uczulenie.
Proces zapalny leżący u podłoża alergii i astmy można hamować poprzez stosowanie odpowiednich leków zgodnie z zaleceniem lekarza. Dobrze dobrane leki oraz systematyczne badania pozwalają żyć normalnie, bez uciążliwych objawów alergii. Możliwe jest także zahamowanie rozwoju cięższej postaci choroby i powikłań występujących w postaci nieodwracalnego pogorszenia funkcji układu oddechowego.
W przypadku astmy należy regularnie kontrolować jej przebieg oraz samo leczenie, a najlepszym wskaźnikiem jest samopoczucie pacjenta. Aktywność życiowa, uprawianie sportu nie powinno być w jakikolwiek sposób ograniczone. Objawy nie mogą zaburzać snu. Potrzeba doraźnego użycia inhalatora nie może zdarzać się częściej niż 2 razy w tygodniu. Poza tym należy przynajmniej raz na pół roku zgłaszać się na kontrolę do lekarza oraz wykonywać badania, wśród których najważniejsza jest spirometria. Temu badaniu powinny poddawać się chorzy na astmę oraz osoby z alergią, atopowym zapaleniem skóry i katarem siennym, zwłaszcza jeśli mają niejasne, przewlekłe objawy ze strony układu oddechowego np. kaszel.
Jeżeli objawy występują, oznacza to, że kontrola choroby nie jest wystarczająca i należy natychmiast skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej.
Źródło: informacja prasowa Centrum Medyczne Synexus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze