Mężczyźni, samochody i testosteron
PAULA • dawno temuNaukowcy odkryli, że dreszcz, jaki wywołuje w mężczyznach zasiadanie za kółkiem sportowego samochodu, powoduje wzmożone wydzielanie testosteronu w ich organizmie. Prowadzenie gruchota zaś – obniża jego poziom. Badacze z Concordia University w Montrealu sugerują, że może to być przyczyną zakupu takich aut przez mężczyzn, którzy przechodzą kryzys wieku średniego.
Niski poziom testosteronu powiązany z jest z chorobami serca, cukrzycą i depresją. Mężczyźni powyżej 50. roku życia z niskim poziomem tego hormonu są 33% bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć niż mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu. Chociaż wraz z wiekiem mężczyźni produkują go mniej, poziom hormonu może być różny u różnych osób.
W badaniach prowadzonych przez Concordia University wzięło udział39 młodych mężczyzn. Każdy z nich mógł spędzić godzinę za kierownicą Porsche 911 Carrera Cabriolet, wartego 75 000 funtów, co poprzedziła godzinna jazda 16-letnią Toyotą Camry. Testy próbek śliny pokazały znaczący wzrost testosteronu, gdy mężczyźni podróżowali porsche. Poziom hormonu nie zmieniał się lub lekko opadał, gdy zmagali się ze starszą toyotą.
Naukowcy uważają, że największym bodźcem było to, że mężczyźni podróżowali po uliczkach miasta, gdzie mogli spotkać wiele potencjalnych adoratorek. Jednak poziom testosteronu nawet lekko wzrastał, gdy mogli rozpędzić się na pustej drodze, gdzie nie było żadnej widowni. Naukowcy uważają, że efekt, jaki na męskie ciało wywierają szybkie samochody, to forma sygnałów seksualnych, za pomocą których mężczyźni rywalizują o kobiety.
Według poprzednich badań poziom testosteronu u mężczyzn podnosi również football i inne gry zespołowe.
Raport z badań opublikowany został w czasopiśmie „Organisational Behaviour and Human Decision Processes”.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze