Uczyń swoją dietę kolorową!
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSzare, smutne kolory żywności nie tylko są monotonne, ale i niezdrowe. W dużej mierze takie jedzenie odpowiada za choroby serca, cukrzycę, otyłość, a nawet nowotwory. Jak więc uatrakcyjnić swoją dietę, aby było smacznie, zdrowo i kolorowo?
Codzienne jedzenie warzyw i owoców wcale nie gwarantuje, że dostarczamy organizmowi właściwych składników odżywczych. Aby tak się stało, ważny jest umiejętny dobór produktów wybranych z każdej spośród siedmiu grup kolorystycznych. W codziennym menu powinien znaleźć się więc owoc, 1–2 szklanki warzyw oraz szklanka soku. Oprócz tego nie można zapomnieć o produktach pełnoziarnistych, białkach i zdrowych tłuszczach. Taki sposób odżywiania zapewnia bogactwo witamin, minerałów i błonnika. Poza tym pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ jedzenie warzyw i owoców sprawia, że chęć na inne przekąski maleje.
Kolorowa rodzina warzyw i owoców:
Czerwona - pokarmy z tej grupy zapewniają likopen, czyli substancję zapobiegającą nowotworom. Należą do niej:
pomidory, a także sosy pomidorowe, arbuzy, grejpfruty o czerwonym lub różowym miąższu.
Czerwonofioletowa - produkty do niej należące zawierają substancje o silnym działaniu przeciwutleniającym, dzięki którym zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i zawału. Zalicza się do tej grupy następujące warzywa i owoce:
aronię, bakłażany,buraki,czerwoną kapustę,czerwoną paprykę,borówki czarne i amerykańskie,jabłka i gruszki, których skórka ma odcień czerwieni,maliny,czarne porzeczki,śliwki,truskawki,wiśnie,czereśnie, czerwone winogrona,żurawinę.
Pomarańczowa - zalety tej rodziny kolorystycznej są także bardzo duże. Pokarmy te zawierają beta-karoten, który korzystnie działa na oczy oraz skórę. Wpływa także na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Do tej grupy należą:
dynia, marchewka, melony, morele.
Pomarańczowożółta - owoce z tej grupy są bogate w substancję przeciwutleniającą zabezpieczającą komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Spośród nich na uwagę zasługują:
ananasy,brzoskwinie, grejpfruty o żółtym miąższu, mandarynki, pomarańcze, nektarynki.
Zielona - pokarmy zielone są źródłem izotiocyjanianów, które pobudzają w wątrobie wytwarzanie enzymów biorących udział w procesach antynowotworowych. Do tej grupy zalicza się:
boćwinę, brokuły, brukselkę, kalafiora, kapustę (różne jej rodzaje).
Żółtozielona - jedzenie z tej rodziny chroni oczy. Dzięki zawartości luteiny oraz zeaksantyny wspomaga profilaktykę zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Należą do niej:
awokado, cukinia,zielona fasolka,groszek zielony,kiwi, kukurydza,zielona i żółta papryka,ogórki ze skórką,sałata, szpinak.
Białozielona - produkty znajdujące się w tej grupie zawierają flawonoidy, które chronią przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Warto więc uwzględnić w swoim codziennym menu:
czosnek i cebulę, które dzięki zawartości allicyny zwalczają nowotwory,cykorię,karczochy,pory, selery,szczypiorek,szparagi.
Jedz kolorowo. Smacznego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze