Nadwrażliwość zębów
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGdy za oknem mróz, sięgamy po czapkę, szalik i rękawiczki, aby osłonić przed zimnem jak najwięcej części ciała. Niestety, nie wymyślono jeszcze okryć na zęby, które narażone na działanie niskich temperatur przypominają o sobie poprzez ostry, przeszywający ból. Jak poradzić sobie w zimowe dni z nadwrażliwością szyjek zębowych i skąd bierze się ta dolegliwość?
O nadwrażliwości zębów świadczyć może nagły ból wywołany spożywaniem chłodnych napojów, jedzeniem lodów czy wdychaniem zimnego powietrza. Zębinę będącą budulcem zębów chronią dwie warstwy — szkliwo zabezpieczające koronę zęba oraz tzw. „miękki cement” pokrywający korzeń. W sytuacji gdy szkliwo nie ma połączenia z cementem, dochodzi do odsłonięcia zębiny na różne bodźce, a to wiąże się u niektórych osób z pojawieniem się bólu.
O nadwrażliwości zębów należy poinformować stomatologa, aby zapobiec dalszym problemom. Zdarza się, że odsłonięcie zębiny następuje w wyniku naturalnego rozwoju zęba. Na nadwrażliwość ma wpływ także cofanie się dziąseł oraz stany zapalne, które powstają w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Niekorzystnie działa także mocne szorowanie zębów twardą szczoteczką. Używanie szczoteczek z twardym włosiem uszkadza szkliwo, doprowadza do cofania dziąseł i nadwrażliwości. Szkodliwe jest również silne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów. Negatywny wpływ na wrażliwość zębów ma także nieodpowiednia dieta. Spożywanie produktów kwaśnych oraz zawierających dużo cukru szkodzi zębom. Dotyczy to zarówno gazowanych i energetyzujących napojów, jak i soków oraz owoców.
U osób z refluksem żołądkowo-przełykowym wraz z powrotem do jamy ustnej kwaśnej treści żołądka następuje naruszenie szkliwa.
— Szczególnie ważna w przypadku nadwrażliwości zębów jest wyjątkowo dokładna higiena jamy ustnej. Sekretem skuteczności leczenia nadwrażliwości zębiny jest przede wszystkim systematyczność i cierpliwość. Nadwrażliwość to nieprzyjemna, ale całkowicie uleczalna dolegliwość. - informuje dr n. med. Agnieszka Pawlik, ekspert Laboratorium Vademecum, która radzi, w jaki sposób zapobiegać nadwrażliwości.
myj zęby miękką lub średnio-miękką szczoteczką, wykonując koliste ruchy. W przypadku wrażliwych zębów szoruj je, gdy włosie szczoteczki jest rozmiękczone.nie rezygnuj z mycia zębów z powodu bólu, gdyż niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do zapalenia dziąseł oraz jeszcze większego odsłonięcia szyjek zębowych, a to wywołuje ból i próchnicę. wybieraj właściwe pasty, które zapewnią kompleksową higienę jamy ustnej.stosuj odpowiednią dietę ograniczającą spożywanie napojów gazowanych oraz kwaśnych produktów. Po posiłku opłucz usta letnią wodą albo żuj bezcukrową gumę. Pamiętaj, żeby nie myć zębów zaraz po zjedzeniu kwaśnej potrawy. Odczekaj pół godziny, aby kwasowość w jamie ustnej uległa zmniejszeniu.regularnie umawiaj się na wizyty do stomatologa, który może zaproponować ci lakierowanie lub jonoforezę fluorową, czyli specjalistyczne zabiegi znoszenia nadwrażliwości.
Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez twoje zęby, które zawsze informują cię, że dzieje się coś złego. Przekazuj te informacje swojemu stomatologowi, który otoczy cię odpowiednią opieką.
Źródło: informacja prasowa dla Henkel, Laboratorium Vademecum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze