Na relaks... masaż
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuŻyjemy w ciągłym pośpiechu, zmagamy się ze stresem i kłopotami. Masaż jest zabiegiem relaksacyjnym, który poprawia naszą kondycję psychiczną. Poza możliwością odprężenia się masaż to doskonałe rozwiązanie na zwalczenie różnych dolegliwości.
Masaż relaksacyjny
Na stres i przemęczenie najlepszy masaż relaksacyjny, a zwłaszcza orientalny. Towarzyszy mu aromaterapia, muzykoterapia i wyciszenie. Ma on właściwości relaksacyjne, rewitalizacyjne i energetyczne. Bez odczuwania bólu mięśnie zostają rozluźnione, a orientalne zapachy pomagają się odprężyć. Odgrywa on także dużą rolę w panowaniu nad emocjami, zmniejszaniu lęków, obniżaniu poziomu agresji.
Jednym z przykładów masażu relaksacyjnego jest masaż stóp. W czasie jego wykonywania masowane są miejsca, które zwane są strefami refleksyjnymi. Piotr Sikorski, dyplomowany masażysta, chiropraktyk wyjaśnia, że uciskanie i masaż tych miejsc pobudza pracę organów wewnętrznych, krążenie krwi i przemianę materii, co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim jednak odpręża, uspokaja i poprawia samopoczucie.
Masaż stóp można wykonać samodzielnie, pamiętając o kolistych ruchach od palców do pięt. Po wszystkim należy zastosować balsam nawilżający, który korzystnie wpłynie na skórę stóp. Innym, wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie masażera, który ułatwi nam wykonanie masażu.
Masaż relaksacyjny można także zastosować w przypadku bólu pleców, zwłaszcza że problem ten dotyczy aż 80% społeczeństwa. Wynika to z braku aktywności fizycznej, długiego przebywania w jednej pozycji np. wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Kiedy pojawia się ból, zamiast od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe, można pomyśleć o masażu. Korzystając z masażu relaksacyjnego rozluźniamy mięśnie, pobudzamy układ krążenia oraz pozytywnie oddziałujemy na kondycję psychofizyczną - informuje Piotr Sikorski.
W przypadku masażu leczniczego powinien wykonać go doświadczony fizjoterapeuta, natomiast masaż relaksacyjny można wykonać nawet samodzielnie w domu. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zakupić maty masujące, które posiadają funkcję masażu shiatsu. Skuteczność takiego masażu jest mniejsza niż masażu ręcznego, ale doskonale odpręża i relaksuje. Poza tym maty te zawierają też podgrzewanie oraz masaż rolujący. Ich wyjątkową zaletą jest możliwość korzystania z nich w każdej wolnej chwili.
Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańską klinikę Ceders-Sinai dowodzą, że dotyk odgrywa bardzo dużą rolę także w walce z grypą i przeziębieniem. Intensywny masaż szwedzki wpływa na podwyższenie odporności organizmu oraz pozbycie się skutków stresu.
Masaż upiększający
Do tego, jak ważne jest zadowolenie ze swojego wyglądu, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadomość swojej atrakcyjności wpływa na pewność siebie, co daje siłę na zmaganie się z przeciwnościami losu.
Na uwagę zasługuje drenaż limfatyczny, który usprawnia funkcjonowanie limfy w organizmie. Jest to zabieg pompująco- ugniatający, dzięki któremu wraz z poprawą krążenia krwi znika nieatrakcyjny cellulit. Miejsca, w których występuje pomarańczowa skórka są przez terapeutę masowane wolno i delikatnie. Komfort pacjenta zwiększa fakt, iż zabieg jest wyłącznie powierzchowny i tkanki ciała nie ulegają rozgrzaniu. Przyjemność doznań potęgują różnorakie, aromatyczne olejki, które są używane w celu przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Pozytywne efekty zauważamy już po pierwszym zabiegu, gdyż drenaż poprawia ukrwienie i dotlenienie ciała. Z innych zabiegów antycellulitowych warto wymienić chociażby bardzo popularny ostatnio masaż pałkami bambusowymi, który skutecznie ujędrnia skórę i wysmukla sylwetkę. - wyjaśnia fizjoterapeutka z Centrum Kosmetyczno- Dermatologicznego DER-MED, Elżbieta Komnacka-Frąckowiak.
Dla kobiet zmagających się z niepotrzebnymi kilogramami dobry jest masaż wyszczuplający, dzięki któremu zostają wzmocnione mięśnie i stawy. Poza tym tkanka tłuszczowa ulega zredukowaniu, a toksyny usunięte. Zabieg skutecznie wspomaga modelowanie sylwetki.
Masaż jako sposób na zwalczanie bólu
Masaże gorącymi kamieniami wulkanicznymi skutecznie zapobiegają napięciom i bólom mięśni. Dla osób pracujących w pozycji siedzącej zalecany jest masaż grzbietu z rozgrzanymi kamieniami, który w połączeniu z klasycznym masażem eliminuje bóle.
Masaż jest także doskonałym sposobem na zwalczenie bólu głowy. 30-minutowe masowanie odpowiednich miejsc likwiduje ból na całą dobę.
Bez względu na to, jaką formę masażu wybierzemy, korzyści będą nieocenione i bardzo szybko przekonamy się o tym na własnej skórze.
Źródło: Informacja prasowa Katarzyna Maciaszczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze