Podróże w ciąży
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuWraz z pierwszymi ciepłymi dniami nabieramy ochoty na wyjście z domu, wyjazdy weekendowe i zagraniczne. Problem pojawia się, kiedy kobieta jest w ciąży, zastanawia się, na co może sobie pozwolić bez narażania na niebezpieczeństwo dziecka. Tymczasem okres oczekiwania na maluszka nie musi oznaczać uwięzienia w domu. Radzimy, jak dobrze przygotować się do podróży.
Jeśli jesteś w ciąży, planowaną podróż skonsultuj najpierw ze swoim lekarzem prowadzącym. Zacznij pakowanie walizki dopiero wtedy, kiedy stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań. Najbezpieczniejszy okres na podróż to drugi trymestr, gdyż przyszła mama czuje się już wtedy dobrze i ryzyko poronienia jest niewielkie. W trzecim trymestrze pojawia się zagrożenie nadciśnieniem. Zwykle lekarze odradzają samolot, począwszy od 32. tygodnia ciąży, a absolutnie zakazują latania w trakcie ostatnich czterech tygodni, chyba że to naprawdę niezbędne.
Dobrze przygotuj się do drogi. Koniecznie zabierz ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą ciąży oraz dokument z wpisaną grupą krwi. Na wszelki wypadek sprawdź, gdzie w przewidywanej trasie podróży są szpitale położnicze. Jadąc za granicę dowiedz się, jak wygląda sprawa ubezpieczenia, jakie koszty mogą cię czekać, w razie jeśli będziesz musiała skorzystać ze szpitala.
Nie rób wszystkiego w pośpiechu, zarezerwuj sobie czas na spokojne przygotowania. Stres z pewnością nie jest najlepszy ani dla ciebie, ani dla dziecka. Na drogę koniecznie zabierz wodę i trochę herbatników, sucharków czy suszonych owoców. Sięgnij po nie, kiedy poczujesz mdłości. Podjadanie w podróży pozwoli je zmniejszyć.
Wybierz miejsce
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, wyjazd na wypoczynek jest nawet wskazany, pod warunkiem jednak, że dobrze wybierzesz miejsce. Zapomnij o nurkowaniu, chodzeniu po górach czy innych forsownych wyprawach. Nie wyjeżdżaj w miejsca, gdzie dostęp do lekarza jest trudny lub gdzie występuje malaria i zagrożenie innymi chorobami roznoszonymi przez insekty. Kobiet w ciąży nie wolno szczepić na tyfus, polio, żółtą febrę, świnkę ani różyczkę. Dlatego wyjazd w amazońską dżunglę odłóż na czas po porodzie i wybierz się nad morze czy na Mazury, gdzie jest łatwy dostęp do lekarza, a jednocześnie można odpoczywać w pięknym otoczeniu, na świeżym powietrzu. W ciąży skóra kobiety jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych, a brzuszka w ogóle nie powinno się wystawiać na słońce. Konieczne więc zaopatrz się w kremy z filtrem.
Najlepszy jest samochód
Na podróż w czasie ciąży najlepiej wybrać samochód. Przede wszystkim jest to dość elastyczny sposób przemieszczania się. W dalszą podróż warto wybrać się z kimś bliskim, kto może w razie czego pomoc. Tylko od was zależy, jakie tempo sobie narzucicie. W ciąży rośnie ryzyko zakrzepów, a ich powstawaniu sprzyja siedzenie nieruchomo w jednym miejscu. Najlepiej co 2 godziny zróbcie sobie postój na rozprostowanie nóg, skorzystanie z toalety, na posiłek. Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka kobieta w ciąży powinna wybrać miejsce z tyłu samochodu, zamiast obok kierowcy. Jeśli już koniecznie przyszła mama chce siedzieć z przodu, powinna zwrócić szczególną uwagę na odległość, jaka dzieli ją od deski rozdzielczej. Jeśli jest zbyt mała, w razie wypadku poduszka powietrzna może zagrozić dziecku, a nawet podczas gwałtownego hamowania brzuch może uderzyć o deskę rozdzielczą. Warto więc odsunąć fotel możliwie daleko.
Mimo że kodeks drogowy zwalnia ciężarne kobiety z zapinania pasów bezpieczeństwa, warto jednak rozważyć ich użycie. W razie wypadku ochronią nas przed uderzeniem w deskę rozdzielczą i innymi obrażeniami. Pas powinien przylegać do ciała i być odpowiednio napięty, ale nie uciskać. Jego górny odcinek należy umieścić między piersiami na wysokości obojczyka, a dolny pod brzuchem na biodrach. Rozważ kupienie specjalnego uchwytu dla ciężarnych odprowadzającego pas w kierunku bioder. Koszt takiego adaptera to około 170 zł.
Podróż pociągiem i samolotem
Pociąg to wygodny środek transportu szczególnie pod koniec ciąży, bo pozwala na swobodę ruchów, wyciągnięcie nóg, pod warunkiem, że nie ma w nim tłoku. Warto więc zastanowić się nad dniem i godzinami, w których ruch jest mniejszy. Wiadomo, że najwięcej ludzi będzie podróżowało w piątki po południu, tuż przed świętami i w godzinach, kiedy kończą pracę.
Jeśli zdecydujesz się na lot samolotem, powinnaś najpierw dowiedzieć się, jakie są przepisy odnośnie ciężarnych. Niektóre linie lotnicze mają co do tego obostrzenia, np. zabierają na pokład jedynie kobiety do 28 tygodnia ciąży. A w wypadku ciąży bardziej zaawansowanej wymagane są dokumenty od lekarza ginekologa, że nie ma przeciwwskazań.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze