Bezpieczny dom
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzęsto boimy się zagrożeń czyhających na ulicy, w parku czy w pociągu. Tymczasem sami nie zdając sobie z tego sprawy powodujemy, że nasz dom zamiast być miejscem bezpiecznej przystani, niszczy nasze zdrowie. Dzieje się tak na skutek obecności w nim pleśni, kurzu, roztoczy i innych nieproszonych mieszkańców. Jak zadbać o swoje cztery kąty, aby stanowiły azyl, w którym nie tylko będziemy się dobrze, ale także zdrowo czuć?
Zanieczyszczone powietrze jest nie tylko za oknem, ale także w naszym domu. Wpływa to bardzo niekorzystnie na nasz organizm, przyczyniając się do różnych chorób. Mowa tu o alergii, zapaleniu oskrzeli, atakach astmy, chorobach układu nerwowego, rozrodczego, a także problemach rozwojowych.
Duża ilość kurzu w domu sprawia, że nie tylko wdychamy szkodliwe substancje, ale także połykamy je wraz z pożywieniem, na którym on osiada. To wszystko powoduje alergie i wywołuje ataki astmy. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie czystości w domu. Łatwiej jest utrzymać porządek, rezygnując z dywanów i zasłonek, które są siedliskiem roztoczy.
Równie niebezpieczna jest obecność pleśni w domu. Aby usunąć zagrożenie przede wszystkim należy pozbyć się przedmiotów, na których ona się zbiera. Chodzi tu o stare dywany czy niepotrzebne gazety. Poza tym dużą rolę odgrywa tu także wilgoć, którą należy kontrolować za pomocą higrometrów. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniach jest zbyt duża, warto wykorzystać odwilżacze. Systematycznie trzeba sprawdzać przewody wentylacyjne i czyścić kanały. Konieczna jest również regularna wymiana filtrów powietrza. Wszystkie miejsca, w których przecieka woda należy natychmiast naprawiać — cieknące dachy czy nieszczelne okna. Z łazienki konieczne jest usunięcie dywaników. Przed malowaniem ścian dobrze byłoby dodać do farb grzybobójcze środki.
Ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest zarówno radon, jak i tlenek węgla. Obydwa są niewyczuwalne ani smakiem, ani węchem, dlatego podstępnie mogą zaatakować. Chcąc sprawdzić, czy stężenie radonu nie jest za wysokie, można zatrudnić profesjonalistów lub kupić urządzenie umożliwiające jego wykrywanie. W przypadku tlenku węgla niezbędne jest zakupienie czujnika, który co pół roku należy wymieniać. Poza tym konieczna jest coroczna specjalistyczna kontrola wszystkich urządzeń spalających gaz, olej opałowy albo węgiel. Nie wolno korzystać z kominka czy piekarnika, jeżeli nie ma dobrej wentylacji. Bardzo niebezpieczne jest włączanie silnika samochodowego w garażu, nawet wtedy gdy jest w nim otwarte okno czy drzwi.
Przed rozpoczęciem remontu dowiedz się dokładnie, które produkty nie stanowią zagrożenia dla twojego zdrowia. Zarówno meble, jak i farby, kleje czy panele i płytki zawierają szkodliwe lotne związki organiczne. Mogą one powodować przemęczenie, trudności w skupieniu uwagi, problemy z gardłem i katar. Naukowcy przypisują im także wywoływanie chorób nowotworowych. Poza tym podejmując decyzję o zrywaniu starych wykładzin, trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż lakiery do podłóg używane 50, 60 lat temu mogły zawierać szkodliwe polichlorowane bifenyle. Niebezpieczeństwo jest bardzo duże, bowiem wiąże się je z nowotworami oraz zaburzeniami rozwoju płodu i problemami rozwojowymi małych dzieci. Aby związki te nie trafiły do powietrza podczas remontu, należy dopilnować, aby firma remontowa była wyposażona w specjalne urządzenia służące do wciągania groźnego pyłu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze