Jedz, pij, kochaj się, ale rozsądnie!
DOMINIK SOŁOWIEJ • dawno temuKsiążki o zdrowiu cieszą się niesłabnącą popularnością. W czasach, kiedy jedzenie stało się narkotyczną przyjemnością, zapominamy, że nie wszystko, co ląduje w naszych żołądkach, jest nam potrzebne. Są też tacy, którzy twierdzą, że współczesne choroby to efekt przejedzenia, złej diety lub trujących produktów, dlatego kolejny przegląd prasy poświęcamy problematyce zdrowia. Będą też informacje dotyczące naszej psychiki.
Książki o zdrowiu cieszą się niesłabnącą popularnością. W czasach, kiedy jedzenie stało się narkotyczną przyjemnością, zapominamy, że nie wszystko, co ląduje w naszych żołądkach, jest nam potrzebne. Są też tacy, którzy twierdzą, że współczesne choroby to efekt przejedzenia, złej diety lub trujących produktów, dlatego kolejny przegląd prasy z przyjemnością poświęcamy problematyce zdrowia. Będą też informacje dotyczące naszej psychiki.
Zacznijmy od dość nietypowej informacji, jaką przekazali nam naukowcy. Któż z nas nie chciałby znać swojej przyszłości: wiedzieć, ile lat i w jakim zdrowiu przeżyje. Specjaliści udowadniają, że takie informacje możemy wyczytać z długości naszych palców. Artykuł o tym znajdziemy w dzienniku Rzeczpospolita. Ale sięgną do niego nie tylko ci, którzy interesują się swoim zdrowiem. Bo, jak się okazuje, mierząc nasze palce możemy upewnić się, czy w przyszłości będziemy bogaci. Mężczyźni, u których palec wskazujący jest dłuższy niż serdeczny, są znacząco mniej narażeni na raka prostaty. Niestety, mają też większe szanse przejścia zawału serca i nie zrobią kariery w londyńskim City.
Z badań wynika, że długość palca wskazującego i serdecznego jest definiowana u mężczyzn w trakcie życia płodowego. Jeśli poziom testosteronu jest u mężczyzny podwyższony, palec serdeczny staje się dłuższy od wskazującego, średnio o 2 proc. W przypadku kobiet jest odwrotnie: u nich palec serdeczny jest najczęściej krótszy od wskazującego (z powodu nieobecności testosteronu). Naukowcy doszli więc do wniosku, że mężczyzna – neandertalczyk miał rozwiązłą naturę, bo jego palec serdeczny był znacząco dłuższy od wskazującego. Taka cecha musi świadczyć o silnych skłonnościach poligamicznych. Ale jak się to ma do naszej codzienności? Otóż badacze z Bath University stwierdzili, że taki typ mężczyzny ma duże zdolności matematyczne i dobrą orientację przestrzenną, a więc może odnosić sukcesy w biznesie. Podpisują się pod tym naukowcy z Cambridge University, którzy obserwowali najostrzejszych biznesmenów w londyńskim City – mężczyzn z palcami serdecznymi dłuższymi ponad normę.
Ale wyniki badań dotyczą spraw o wiele ważniejszych niż pieniądze czy powodzenie w miłości, bo długość palców może decydować o prawdopodobieństwie zachorowania na raka. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, zajrzyjmy do artykułu Palec wskazujący sukces i chorobę, opublikowanego w dzienniku Rzeczpospolita.
Źródło: Palec wskazujący sukces i chorobę, Rzeczpospolita
***
Tygodnik Newsweek, bazując na publikacji w Applied Cognitive Psychology, pisze o ciekawym zjawisku: Młodzi mężczyźni różnie odbierają sygnały wysyłane im przez kobiety. Takie wnioski płyną z doniesień naukowców z University of Iowa. Okazało się, że mężczyzna może zapomnieć treść przekazu przesyłanego przez kobietę, bez względu na to, czy jest to komunikat świadczący o zainteresowaniu lub jego braku. Autor pisze: […] ogólnie młodzi mężczyźni są całkiem nieźli w przypominaniu sobie, czy ich rówieśniczki wykazywały nimi zainteresowanie. Ich pamięć była szczególnie wyostrzona, gdy kobiety były atrakcyjne, ubrane prowokacyjnie i gdy wykazywały zainteresowanie poprzez swoją postawę. Naukowcy zbadali jednak zmiany w przypominaniu sobie przez mężczyzn sygnałów wysyłanych przez kobiety i odkryli dwie ważne korelacje: mężczyźni, którzy częściej wchodzili w poważne relacje, lepiej zapamiętywali sygnały wysyłane przez kobiety. Z kolei mężczyźni, którzy zostali ocenieni, jako bardziej agresywni na tle seksualnym, uzyskali znacznie gorsze wyniki. Takie wyniki są niezwykle istotne dla jakości związków, w które wchodzimy. Ważne jest przecież, by śledzić i pamiętać emocje towarzyszące tworzeniu i podtrzymywaniu relacji z partnerem przeciwnej płci. Ktoś mógłby podważyć celowość takich analiz, twierdząc, że do niczego nie służą, Ale to nieprawda. Teresa Treat, psycholog z UI College of Liberal Arts and Sciences, przywołuje dane z amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości. Pokazują one, że w USA prawie jedna na cztery kobiety doświadcza w okresie studiów próby gwałtu lub gwałtu. Badania tego typu, analizujące powtarzalne schematy naszych zachowań seksualnych, pozwalają na stworzenie lepszych strategii prewencyjnych, zapobiegających przestępstwom na tle seksualnym. O innych, interesujących wnioskach, przeczytamy w tekście z Newsweeka.
Źródło: Krótka pamięć mężczyzn, odbierających sygnały płci przeciwnej, Newsweek
***
Również w tygodniku Newsweek znajdziemy artykuł bardzo na czasie, bo poświęcony sezonowej chorobie afektywnej. SAD (Seasonal Affective Disorder) to klasyczna depresja zimowa, która bardzo często dopada zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim: brak światła, krótki dzień, przygnębiająca pogoda i chłód. Autor artykułu radzi więc, by zadbać o większą ilość światła w naszym życiu oraz mądry odpoczynek. Musimy przede wszystkim pamiętać o około 8 godzinach snu. Dobra rada: […] jeśli wstajesz wcześnie, a trudno Ci przestawić się na wcześniejsze chodzenie spać – wypróbuj metodę małych kroków. Spróbuj przez tydzień codziennie chodzić spać pięć minut wcześniej. Po tygodniu zarobisz pół godziny więcej snu. Bezcenne. Doskonałym rozwiązaniem jest też relaks w ciągu dnia. Nawet 15–20 minut krótkiej drzemki pozwoli nam zregenerować nasze zasoby energetyczne. Pamiętajmy również, że po przyjściu do pracy warto wziąć ciepły prysznic i nałożyć wygodne ubranie. W tekście pojawiają się również informacje o posiłkach – antydepresantach, właściwej aktywności ruchowej oraz korzystaniu z dóbr kultury, niezbędnych w walce z zimową chandrą. Takie porady przydadzą się milionom Polaków.
Źródło: Nie bądź SAD!, Newsweek
***
A na koniec: jak i co jeść, by żyć zdrowo. Dziennikarze Polityki radzą, by sięgnąć do ryb, skorupiaków i mięczaków. Dotyczy to ludzi w młodym i podeszłym wieku. Takie wnioski pojawiły się po analizie wyników badań, w których wzięło udział 2400 osób między 65. a 84. rokiem życia. Naukowcy zestawili wyniki badań okulistycznych oraz informacje o nawykach żywieniowych pacjentów. Skupili się przy tym na tzw. zwyrodnieniach plamki żółtej. Jest to przewlekła i postępująca choroba oczu – pisze autor – Częsta u osób powyżej 50. roku życia, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia siatkówki i w rezultacie, nawet ślepoty. U większości badanych nie stwierdzono symptomów tej choroby, jednak u ponad 400 wystąpiły jej objawy. U 68 osób objawy te były charakterystyczne dla zaawansowanego stadium choroby. Dane te zestawiono z kwestionariuszami kulinarnymi. Efekt był łatwy do przewidzenia. Osoby, które jadły owoce morza, miały znacznie lepszy stan zdrowia. Dlaczego tak się stało? Tajemnica tkwi w nienasyconych kwasach tłuszczowych. Zapraszamy do lektury i do uzupełnienia poziomu Omega-3 w organizmie.
Źródło: Jedzcie ryby, skorupiaki i mięczaki, Polityka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze