Podróże przyszłej mamy
JADWIGA OLCZAK • dawno temuCzas wakacyjnych podróży nadal trwa i chociaż przyszłe mamy nie mogą sobie pozwolić na forsowanie się, to jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, z całą pewnością mogą wybrać się na wakacyjny urlop. Najlepszy czas na podróże to II trymestr ciąży, gdyż wtedy mdłości i inne dolegliwości pierwszych trzech miesięcy mijają, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby był utrudnieniem w czasie jazdy.
Jeżeli decydujesz się na wyjazd, obowiązkowo wcześniej zasięgnij porady lekarza. Upewnij się, czy trudy podróży na pewno nie zaszkodzą tobie i twojemu dziecku. Sprawdź także, czy w pobliżu miejsca, w które planujesz się udać, znajduje się szpital lub przychodnia, abyś mogła skorzystać z pomocy lekarskiej, gdy poczujesz się źle. Przed wyjazdem spakuj do podręcznej torby niezbędne dokumenty: kartę ciąży z wynikami ostatnich badań oraz informacją o grupie krwi, legitymację ubezpieczeniową i dodatkowe ubezpieczenie, jeżeli wybierasz się za granicę.
Zanim zdecydujesz, gdzie spędzisz swój urlop, rozważ, czy pobyt w tym miejscu będzie dla ciebie wskazany. Udaj się do biura podróży, sprawdź, jaki panuje tam klimat. Wysokie temperatury w Egipcie czy Tunezji mogą być dla ciebie nie do zniesienia. Poza tym dalekie podróże w ciąży mogą być niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na różne egzotyczne choroby, np. malarię. Jeśli myślisz o wyjeździe w góry, to nieodpowiednie będą wyprawy w miejsca o wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Rejony wysokogórskie nie są zalecane z powodu rzadszego powietrza oraz ciśnienia, które może zaszkodzić dziecku.
Jedną z najwygodniejszych form podróżowania w ciąży jest wyprawa pociągiem. Pociąg zapewnia komfort jazdy ze względu na możliwość swobodnego poruszania się. Pamiętaj jednak, aby wybrać przedział dla niepalących.
Podróż samochodem jest wygodna, gdyż samodzielnie decydujesz o czasie jazdy i porze wyjazdu. Ma jednak swoje minusy. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji może powodować problemy z krążeniem, a nawet zakrzepy, dlatego wskazane są częste postoje (nawet co 2 godziny). W tym czasie wyjdź z samochodu i przejdź się na spacer. Niestety wydłuży to czas jazdy, dlatego planując podróż samochodem, od razu weź to pod uwagę, aby dotrzeć na miejsce o czasie w wypadku zorganizowanych wczasów.
Jazda samochodem niesie za sobą ryzyko ewentualnej stłuczki, dlatego przygotowując się do podróży, pomyśl również o swoim bezpieczeństwie. Pasy bezpieczeństwa zaciśnięte na twoim brzuchu podczas wypadku mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, poważnych obrażeń a nawet śmierci dziecka.
Obecnie na rynku dostępne są adaptery, które przeprowadzają pasy pod brzuchem matki, co zapewnia bezpieczną jazdę ciężarnej nie tylko jako pasażerce, ale również jako kierowcy.
Dodatkowym minusem jazdy samochodem jest klimatyzacja, która przynosi ulgę podczas upałów, ale prowadzi do przeziębień. Wysiadając z ochłodzonego auta na gorące powietrze, narażasz siebie i swoje dziecko na szok termiczny. Różnica temperatur może być duża, a częste postoje, wysiadanie z samochodu i na zmianę chłód z upałem mogą wam szkodzić.
Jeśli zdecydujesz się na samolot, wcześniej udaj się do lekarza i upewnij się, czy nie ma przeciwwskazań do takiej formy podróży. Dowiedz się również, jakiej pomocy możesz oczekiwać na pokładzie. Niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład kobiet w ciąży powyżej 32 tygodnia, dlatego weź to pod uwagę, kupując bilet lotniczy. Poza tym czasami wymagane są od ciężarnych dodatkowe zaświadczenia, o czym również powinnaś pamiętać podczas dokonywania rezerwacji.
Podobnie jak podczas jazdy samochodem, podczas dłuższej podróży mogą także wystąpić zakrzepy. Postaraj się więc o takie miejsce, abyś w razie potrzeby mogła wstać i przejść się po pokładzie samolotu. Rezerwując bilet, poproś o miejsce w środkowej części kabiny, gdyż tam właśnie są najmniej odczuwalne turbulencje. Pamiętaj o wypijaniu dużej ilości płynów ze względu na suche powietrze w samolotach.
Będąc w ciąży, nie musisz zamykać się w domu i ze wszystkiego rezygnować, oczywiście pod warunkiem, że twoja ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli tak jest, korzystaj z ostatnich wolnych chwil, zanim zacznie się karmienie i przewijanie. Jak we wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek i mądrze się do każdej podróży przygotuj, biorąc pod uwagę zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jazdy.
Więcej: www.baby-shower.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze