Jak się pozbyć przebarwień na twarzy? Poznaj przyczyny ich występowania i sposoby zapobiegania
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 4 komentarzePrzebarwienia na twarzy mogą mieć postać małych piegów albo plamek, które odznaczają się ciemniejszym kolorem niż skóra. Tego typu zmiany skórne powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny. Przyczyn powstawania przebarwień skóry jest wiele, niektóre z nich spowodowane są długotrwałą ekspozycją na promienie, w innych przypadkach dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Na szczęście większość z nich można usunąć za pomocą specjalnych preparatów i kuracji dermatologicznej.
Przebarwienia na twarzy można określić mianem nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny. Pigment ten czasami wytwarzany zostaje w nadmiarze, co skutkuje nieestetycznymi plamkami lub niespodziewanymi piegami. Jeżeli masz jasną karnację, możliwe przebarwienia na twarzy nie będą aż tak widoczne, jak przy ciemniejszej cerze. Sprawdź, w jaki sposób zapobiec lub pozbyć się niechcianych przebarwień.
Najczęstsze przyczyny przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy zazwyczaj kojarzone są jako skutek uboczny nadmiernego opalania się. Wiele zmian bowiem powstaje w wyniku ekspozycji na działanie promieni UV, zarówno na słońcu, jak i podczas częstych wizyt na solarium. Oczywiście to niejedyne powody związane z występowaniem przebarwień na twarzy. Do innych przypadków należą:
- zmiany hormonalne – zarówno w czasie ciąży lub w trakcie menopauzy;
- przyjmowanie antykoncepcji doustnej;
- stany zapalne skóry;
- substancje fotoalergiczne zawarte w niektórych lekach;
- retinol w kosmetykach;
- nadużywanie soku z cytrusów.
Wszelkie przebarwienia na twarzy nie muszą pojawić się od razu. Czasami zdarza się tak, że stają się widoczne długo po tym, gdy przebywałaś na słońcu. Wynika to z kumulowania melaniny przez jeszcze inny czynnik, który uwidacznia podobne objawy.
Usuwanie przebarwień na twarzy
Najlepsze rezultaty w walce z przebarwieniami na twarzy osiągniesz stosując witaminy. Przede wszystkim mowa o witaminie A oraz C, które wykazują właściwości rozjaśniające. Także witamina E zadziała dobroczynnie, jeśli zastosujesz ją w połączeniu z kwasami owocowymi. W trakcie kuracji niwelującej przebarwienia na twarzy, nie zapominaj o kremie z wysokim filtrem. Pomocny może okazać się także peeling albo mikrodermabrazja – w obu przypadkach dojdzie do złuszczenia martwego naskórka. Gdy zauważysz pierwsze oznaki przebarwień na twarzy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ tylko dermatolog będzie w stanie ocenić, jaka terapia okaże się najskuteczniejsza.
Domowe sposoby na walkę z przebarwieniami na twarzy
Leczenie przebarwień na skórze można wspomóc domowymi metodami. Warto pamiętać, że są wyłącznie dodatkiem, niż główną kuracją, ale są one bezpieczne i skuteczne. Możesz wypróbować:
- okładów ze świeżego ogórka;
- soku z cytrusów, aby przemywać zmiany skórne;
- maseczkami z moreli lub truskawek.
W niektórych przypadkach możesz skorzystać także z sody oczyszczonej. Szczególnie polecana jest wtedy, gdy mowa o zmianach trądzikowych, ponieważ soda działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Stosuj ją jednak z umiarem przy innych przebarwieniach na twarzy, bo może czasami nadmiernie wysuszyć.
Jak zapobiec przebarwieniom na twarzy?
Po pierwsze staraj się unikać nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych – w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu najpowszechniejszych przebarwień na skórze. Po drugie stosuj kremy z wysokim filtrem, najlepiej o wartości minimum SPF30. Spożywaj warzywa oraz owoce bogate w beta-karoten, czyli naturalny filtr ochronny naszego organizmu. Znajdziesz go w marchewce, pomidorach i dyni.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze