Krem na przebarwienia, ciemne plamy i odbarwienia. Jak zwalczać zmiany skórne?
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeKrem na przebarwienia to tylko jeden z etapów radzenia sobie ze zmianami skórnymi powodowanymi przez problemy z pigmentacją. Ważne jest leczenie przyczyn i przeciwdziałanie powstawaniu przebarwień. Jeśli jednak już się pojawiły, warto sięgnąć po odpowiedni krem na przebarwienia.
Kremy na przebarwienia można stosować pomocniczo na zmiany skórne, najważniejsze jest jednak eliminowanie ich przyczyn (iStock/LightFieldStudios)
Skąd biorą się przebarwienia?
Przebarwienia są wynikiem zaburzeń w produkcji przez organizm melaniny i jej nierównomierna dystrybucja w różnych partiach skóry. Takie problemy mogą się pojawiać przez zmiany hormonalne, trądzik, uwarunkowania genetyczne bądź niektóre kosmetyki. Występują nie tylko na skórze twarzy, ale też mogą pojawiać się na całym ciele.
Przed rozpoczęciem samodzielnego zwalczania przebarwień warto skonsultować się z dermatologiem, by upewnić się, że przebarwienia nie są objawem poważniejszej choroby wątroby lub tarczycy.
Krem na przebarwienia i trądzik
Przebarwienia potrądzikowe to dość powszechny problem, który jest wynikiem stanów zapalnych skóry. Dotyka głównie nastolatków oraz osoby z cerą trądzikową. W okolicach wykwitów skórnych często rozwijają się stany zapalne, które zaburzają produkcję barwnika. Stany te dodatkowo może pogłębiać promieniowanie UV, jeśli nie zabezpieczamy się odpowiednimi filtrami. Na przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe można stosować specjalne kremy i sera wybielające.
Regularne stosowanie kremów na przebarwienia przynosi rezultaty i pomaga usunąć te zmiany. Wymaga to jednak od nas cierpliwości i minimum kilku tygodni stosowania. Bardziej problematyczne są za to blizny po trądziku.
Krem na ciemne przebarwienia
Ciemne przebarwienia wyraźnie odcinające się od reszty skóry to prawdopodobnie ostuda, nazywana też melasmą. Zazwyczaj takie brązowawe, rozlane przebarwienia pojawiają się w ciąży. Zdarzają się też przy zaburzeniach hormonalnych, przez leki antykoncepcyjne, pod wpływem niektórych chorób czy kosmetyków.
W celu wyleczenia zmian skórnych wywołanych przez ostudę trzeba przede wszystkim unikać słońca i stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym od SPF 50 wzwyż. Stosuje się też kremy, najlepiej kremy apteczne, ze składnikami takimi jak hydrochinon, tretynoina i kortykosteroidy.
Krem na jasne przebarwienia, czyli jak radzić sobie z odbarwieniami
Specyficznym rodzajem zmian związanych z barwnikiem jest depigmentacja skóry, w wyniku której powstają jasne odbarwienia. Przyczyną ich powstawania może być bielactwo, ale też alergie, poparzenia słoneczne, infekcje powodowane przez grzyby i różne choroby.
Pojawianie się jasnych plam w części przypadku można zatrzymać i przywrócić pierwotny kolor skóry. Jeśli mamy problem z jasnymi przebarwieniami, należy skonsultować się z dermatologiem, który określić najlepszy sposób leczenia. Często zaleca się stosowanie kremów z filtrem i preparatów do stosowania miejscowego, w tym kremów sterydowych czy specjalnych maści.
Jak zapobiegać przebarwieniom?
Zanim sięgniemy po kremy na przebarwienia, starajmy się zadbać o skórę twarzy. Kluczowym elementem zapobiegania zmianom skórnym jest właściwa pielęgnacja skóry z przebarwieniami. Pomocnicze działanie przyniosą niektóre składniki zawarte w kosmetykach, w tym retinol, witamina C, witamina B3, kwas azelainowy.
W walce z przebarwieniami skóry istotne będą tu następujące działania:
- oczyszczanie skóry – warto stosować kosmetyki wyrównujący koloryt skóry, w tym toniki, żele czy domowe maseczki na twarz z ogórka, sody oczyszczonej lub soku z cytryny;
- złuszczanie naskórka – skuteczne są tu peelingi; na już istniejące przebarwienia występujących w głębokich warstwach skóry poleca się peelingi chemiczne;
- ochrona przed słońcem – jest bardzo ważna w przeciwdziałaniu występowania zmian w skórze, dlatego podstawą są kremy przeciwsłoneczne.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze