Zmiany barwnikowe skóry
DAMIESA • dawno temuPigment w skórze może sprawiać niemiłe niespodzianki, zwłaszcza latem, kiedy ciało nie zawsze jest odpowiednio zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych. Melanina pełni funkcje ochronne w organizmie, jednak gdy rezygnuje się z właściwej ochrony skóry, na własne życzenie można zafundować sobie brzydkie plamy na ciele. Co wpływa na produkcję melaniny i jak zapobiegać zaburzeniom jej prawidłowego funkcjonowania?
Melanina i jej wpływ na organizm
Melanina podobnie jak witamina E, zwana witaminą młodości, działa w skórze niczym przeciwutleniacz. Rozprawia się z zatem w nadmierną aktywnością wolnych rodników, zapobiegając szybko postępującym procesom starzenia. Z tego też względu można ją znaleźć w produktach kosmetycznych, zwłaszcza samoopalaczach, które barwią skórę na ciemny kolor. Zazwyczaj wykorzystuje się melaninę pozyskiwaną z wełny czarnych owiec czy gruczołów kałamarnic. Innym rozwiązaniem jest także pobranie jej z roślin. Warto wiedzieć, że ten pigment odpowiada za filtrowanie promieni słonecznych, dzięki czemu karnacja zmienia swoje zabarwienie. Podczas intensywnego opalania nietrudno jednak o nieumyślne wywołanie sytuacji, w której dochodzi do jej zaburzeń. Efektem takiego nierozsądnego działania może być pojawienie się na skórze plam o ciemnym zabarwieniu, które nie jest łatwo usunąć. Piegi to tylko jeden z przykładów niedoskonałości cery, jednak o wiele groźniejsze są inne zaburzenia barwnikowe, które powodują uwidocznienie się plam o nieregularnym kształcie, które z czasem ulegają deformacjom i mogą odstawać od skóry, tworząc nawet zaczątki nowotworów takich jak czerniaki. Ten rodzaj defektu skórnego może też mieć różny koloryt – od brązowego do ciemnobrunatnego, dlatego każdą niepokojącą zmianę należy skonsultować z dermatologiem i w razie potrzeby ją usunąć.
Produkcja melaniny – nadmiar i niedobór
Najpopularniejszą przyczyną nadmiaru melaniny jest ekspozycja ciała na słońce bez wcześniejszego zadbania o odpowiednią ochronę w postaci kremów z filtrem. Ale to nie wszystko. Powodem zaburzeń barwnikowych może być nawet sztuczne światło, a nawet stosowanie kosmetyków, które mogą wywoływać taką reakcję. Do substancji takich należą: olejek lawendowy czy alkohol cynamonowy. Dochodzi wtedy do hiperpigmentacji, czyli nadmiernego skumulowania się melaniny w pewnym punkcie na skórze. Przeciwną reakcją jaka może zachodzić w organizmie człowieka jest bielactwo. Choroba ta z kolei polega na niedoborze melaniny, co powoduje ubytki w kolorycie skóry. Dzieje się tak wtedy, kiedy w organizmie występuje czynnik hamujący aktywność komórek produkujących melaninę, czyli melanocytów. Osoba cierpiąca na to schorzenie może mieć bardzo cienką skórę i wręcz przezroczystą karnację z widocznymi pod nią naczynkami krwionośnymi. W miarę dorastania pojawia się również rumień i rogowacenie naskórka, co prowadzi do pojawienia się plam. Dochodzi więc do rozpadu komórek barwnikowych. Taka przypadłość może także objąć zakresem swego działania także włosy. Choroba jest przewlekła i dość trudna do całkowitego wyleczenia. Jej pierwsze objawy często są bagatelizowane, co prowadzi do postępu tego urodowego defektu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze