To może zagrażać ciąży. Będziesz mamą? Tego musisz unikać
REDAKCJA • dawno temuCiąża to wyjątkowy czas. Jako że musisz dbać już nie tylko o siebie, ale również o dziecko, nie zawsze możesz robić to, na co masz ochotę. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Dowiedz się, czego należy unikać w tym okresie.
Nawet jeśli ciąża nie jest zagrożona, a ty czujesz się dobrze, nie zawsze możesz pozwolić sobie na wszystko. Unikając niektórych rzeczy, zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka.
Picie alkoholu
Niezależnie od tego, który tydzień wskazuje kalendarz ciąży, przyszłe mamy muszą całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Może on powodować m.in.:
— płodowy zespół alkoholowy (FAS), który objawia się m.in. niską masą urodzeniową, wadami serca, wadami układu kostno-stawowego, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, upośledzeniem umysłowym
— wady wrodzone
— zaburzenia neurologiczne.
Warto przy tym podkreślić, że nawet najmniejsze ilości alkoholu wypijane okazjonalnie mogą wpływać negatywnie na rozwój płodu.
Spanie na wznak
O ile w pierwszych miesiącach nie trzeba rezygnować ze spania na wznak, w miarę powiększania się macicy, lepiej unikać takiej pozycji, ponieważ może się ona przyczyniać m.in. do ograniczenia dopływu tlenu do płodu. Ponadto u samej kobiety mogą pojawić się zaburzenia oddychania podczas snu, tzw. bezdech senny.
Ze spania na wznak należy koniecznie zrezygnować w III trymestrze. Jak pokazują liczne badania naukowe, ta pozycja zwiększa ryzyko wewnątrzmacicznego zgonu prawie czterokrotnie. Aby więc zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo, dobrze jest spać na lewym boku. Pomocne mogą okazać się przy tym poduszki dla ciężarnych, np. w kształcie litery C czy U.
Gorące kąpiele
Kąpiel sama w sobie nie stwarza żadnego zagrożenia. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim temperatura wody oraz czas relaksu w wannie. Gorąca woda prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych przyszłej mamy, przekrwienia narządów rodnych oraz rozpulchnienia mięśni pochwy. Tym samym większe jest ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Ponadto warto pamiętać, że długa kąpiel w gorącej wodzie może powodować omdlenia.
Jeżeli uwielbiasz relaks w wannie, wcale nie musisz z niego rezygnować. Ogranicz tylko jego częstotliwości oraz długość, pamiętając jednocześnie o utrzymaniu optymalnej temperatury wody. Nie powinna ona przekraczać 37oC.
Spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa
Surowe lub niedogotowane mięso (głównie wieprzowe, baranie, wołowe) może być zarażone T. gondii – gatunkiem chorobotwórczego pierwotniaka, który wywołuje toksoplazmozę. Dlatego spożywanie tego rodzaju produktów zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę.
Toksoplazmoza jest szczególnie groźna u kobiet w ciąży. Następstwem zarażenia może być m.in. wewnątrzmaciczny zgon płodu albo pojawienie się poważnych powikłań u noworodka – ich stopień zależy przede wszystkim od tego, jaki etap pokazuje kalendarz ciąży. Zarażenie toksoplazmozą we wczesnym okresie ciąży może powodować u płodu m.in. zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, wodogłowie lub małogłowie. Natomiast zakażenie pod koniec ciąży może doprowadzić do powiększenia śledziony i wątroby, żółtaczki, zapalenia płuc czy zapalenia mózgu.
Nie zaleca się również spożywania surowych ryb (np. w sushi), a także surowego mięsa drobiowego.
Wyjazdy do krajów tropikalnych
Jeżeli kalendarz ciąży wskazuje na I i III trymestr, dalekie wyprawy odradzane są wszystkim ciężarnym – niezależnie od tego, do jakiego kraju się udają. Nie oznacza to jednak, że ciężarne będące w II trymestrze mogą podróżować po całym świecie. O ile bowiem sama podróż nie stanowi większego zagrożenia, istnieje duże ryzyko problemów zdrowotnych. Zaleca się więc bezwzględnie unikać krajów, w których występuje np. malaria wywoływana przez zarodziec sierpowaty czy epidemia spowodowana wirusem Zika. Nie są zatem wskazane podróże w takie regiony jak: Afryka Subsaharyjska, niektóre państwa Azji Południowo-Wschodniej, Ameryka Środkowa i Południowa, Papua-Nowa Gwinea.
Uprawianie sportów kontaktowych
Aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, ponieważ przynosi szereg korzyści. Przyczynia się m.in. do poprawy wydolności układu krążenia i układu oddechowego oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową.
Istnieją jednak sporty, które są niezalecane w ciąży. Chodzi m.in. o sporty kontaktowe, tj. uprawiane zespołowo: siatkówka, squash czy kickboxing. Nie jest wskazany także sport niosący ze sobą duże ryzyko upadku (np. jazda konna, jazda na rowerze, jazda na rolkach, jazda na łyżwach, snowboard, jazda na nartach) czy podnoszenie ciężarów.
Jeżeli chcesz uprawiać aktywność fizyczną w ciąży, skonsultuj to ze swoim ginekologiem. Lekarz powinien doradzić, które formy są bezpieczne i wskazane dla ciebie.
Zastanawiasz się, jakie czynności są w ciąży wskazane lub zabronione? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z rady ginekologa. Specjalista, znając ciebie i przebieg twojej ciąży, rozwieje obawy i wskaże odpowiedni sposób postępowania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze