Czy jedzenie organiczne jest warte swojej ceny?
12. Żywność organiczna
Czym jest żywność organiczna? To żywność wytworzona bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów, zwykle droższa od tej, którą można kupić w zwykłych sklepach. Czy warto wydawać więcej pieniędzy na organiczne produkty? Eksperci twierdzą, że tak, ale tylko wtedy, gdy kupujemy produkty, które jadamy najczęściej. Jakie produkty organiczne warte są swojej ceny?
11. Jabłka
Jabłka stanowią cenne źródło błonnika, szczególnie gdy jemy je surowe, wraz ze skórką. W skórce znajdują się również składniki odżywcze, które redukują ryzyko rozwoju raka oraz chorób serca. Ale to właśnie skórka jest najbardziej narażona na działanie pestycydów. Tak więc kupowanie organicznych jabłek ma sens. Jeśli cię na to nie stać, myj dokładnie jabłka pod bieżącą wodą, tak aby zmniejszyć ilość pestycydów.
10. Seler
Seler jest bardzo niskokalorycznym warzywem, bogatym w witaminy C, A i K, potas, kwas foliowy i mangan. Aby pozbyć się pestycydów, brudu i bakterii, należy przez dłuższy czas myć go pod bieżącą wodą.
9. Truskawki i wiśnie
Truskawki i wiśnie są doskonałym źródłem witaminy C. Można rozważyć kupowanie truskawek od lokalnych sprzedawców. Są one świeższe i przyjaźniejsze środowisku niż te, które musiały przebyć długą drogę, zanim trafiły na nasz stół.
8. Gruszki
Średniej wielkości gruszka zawiera około 103 kalorie i jest bardzo dobrym źródłem witaminy C i błonnika. Jednak często gruszki są bardziej narażone na działanie pestycydów niż inne owoce. Warto jest przed zjedzeniem dokładnie umyć gruszki pod bieżącą wodą, nawet te zakupione w sklepie ze zdrową żywnością.
7. Winogrona
Winogrona to smaczne owoce, stanowiące doskonały deser lub przekąskę. Są źródłem witamin C i K, a dodatkowo nie zawierają wielu kalorii. Suszone winogrona (rodzynki) są również źródłem żelaza. Staraj się unikać winogron z importu, gdyż zawierają większą ilość pestycydów. Organiczne winogrona powinny być kupowane szczególnie dla dzieci oraz kobiet w ciąży.
6. Ziemniaki i marchew
Ponieważ większość ziemniaków i marchwi jest pryskana i silnie nawożona, kupowanie tych warzyw w sklepie z organiczną żywnością jest dobrą inwestycją. Ziemniaki są źródłem witaminy C, witaminy B6, potasu, magnezu oraz błonnika. Marchew natomiast jest bogata w witaminy A i K. Oba warzywa są dobrym źródłem błonnika.
5. Mleko
Mleko, które pochodzi z tradycyjnej farmy, często zawiera sztuczne i niezdrowe składniki. Krowy są bowiem często karmione paszą z dodatkiem hormonów, tak aby zwiększyć ilość mleka. Warto kupować więc organiczne mleko dla dzieci, bo mamy wtedy pewność, że jest całkowicie naturalne.
4. Wołowina
Kupując organiczną wołowinę, mamy pewność, że nie zostały do niej dodane sztuczne hormony i antybiotyki.
3. Kupuj organiczne produkty dla dzieci
Ponieważ dziecięcy system odpornościowy nie jest jeszcze do końca rozwinięty, pestycydy zawarte w pożywieniu mogą mieć na nie bardziej szkodliwy wpływ niż na organizm dorosłego człowieka. Dlatego warto zainwestować w organiczną żywność dla dzieci. Mamy wtedy pewność, że produkty są całkowicie zdrowe i przyjazne młodemu organizmowi.
2. Kilka terminów związanych z organiczną żywnością
Kupując organiczne produkty, zwróć uwagę na to, jakie etykiety posiadają:
1. Produkty, za które nie warto przepłacać
Jest wiele produktów, które spokojnie możesz kupić w osiedlowym sklepie czy na bazarze, będąc pewnym, że nie zawierają one dużych ilości pestycydów. Zawsze jednak pamiętaj o ich dokładnym umyciu pod bieżącą wodą. Nie wydawaj dodatkowych pieniędzy na brokuły, kabaczek, banany, groszek, kiwi czy ananasa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze