Likiery i nalewki - smaczne i zdrowe
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuLikiery, nalewki - słodkie, gęste i aromatyczne napoje alkoholowe z wyciągów i destylatów roślinnych oraz owocowych są nie tylko smaczne. Ten „babski” alkohol może mieć właściwości lecznicze.
Pierwszymi producentami likierów byli mnisi, którzy tworzyli ziołowe leki na bazie alkoholu na różne dolegliwości. Wysokoprocentowe eliksiry słodzili miodem, co neutralizowało ziołową gorycz.
Likiery można sklasyfikować w zależności od mocy, zawartości cukru, sposobu produkcji lub rodzaju podstawowych produktów będących bazą i stanowiących o smaku. U nas najbardziej popularne są likiery ziołowe, korzenne, owocowe (z soków owocowych) i o różnych aromatach. Panie wolą słodkie, a mężczyźni gorzkie i mocniejsze.
Likiery różnią się zawartością alkoholu. Likiery owocowe, kakaowe, kawowe i herbaciane zawierają nie mniej niż 25% objętości alkoholu. Waniliowe zawierają 30%. Likiery o aromacie, np. owocowym, i likiery na bazie miodu co najmniej 35%. Bardzo popularna i lubiana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn jest nalewka ze złotem. Możesz ją sporządzić samodzielnie, wzorując się na poniższej recepturze:
Złota nalewka lecznicza
U jubilera kup 10 mg czystego złota w formie cienkich włosków, blaszek lub proszku. Zalej to 100 ml wody martwej, 100 ml Francówki Alpa, 100 ml nalewki nagietkowej, 100 ml soku z pokrzywy i 100 ml wody zdrojowej. Kupisz je w aptekach i w sklepach zielarskich. Do tego musisz dolać jeszcze 100 ml nalewki jabłkowej i 100 ml nalewki cytrynowej. Możesz je kupić w sklepie lub przyrządzić samodzielnie. Pół szklanki pokrojonych kwaśnych jabłek zalej 250 ml alkoholu (40%) i odstaw na 7 dni, a potem przefiltruj przez gazę i nalewka jabłkowa już gotowa. By zrobić nalewkę cytrynową — pół szklanki pokrojonych świeżych cytryn zalej 250 ml alkoholu (40%), maceruj przez 7 dni, a następnie przefiltruj. Połącz składniki ze złotem i odstaw w nasłonecznione miejsce w temperaturze pokojowej na 14 dni.
Złoto nie ulegnie rozpuszczeniu w roztworze, stopniowo będzie uwalniać jony, które działają leczniczo. Nalewka ze złota jest gorzka. Można nią trzy razy dziennie przemywać skórę trądzikową. Do picia będzie smaczniejsza, jeśli posłodzimy ją miodem lub karmelem. Możemy wypić naparstek raz dziennie przez dwa tygodnie. Po upływie tego czasu zmniejszamy częstotliwość. Wystarczy co dwa dni przez miesiąc. Następnie robimy miesięczną przerwę i powtarzamy terapię maksymalnie trzy razy. Nalewka wzmocni nasz organizm i ochroni przed infekcjami zwłaszcza dżdżystą jesienią, pozytywnie wpłynie także na naszą skórę.
Niektóre likiery rozgrzewają i uspokajają. Jak ten:
Mocny likier aromatyczny
300 ml spirytusu (95%) rozcieńcz w 210 ml wody. Otrzymasz 500 ml spirytusu o mocy 55%. Rozdrobnij: 5 g anyżku gwiaździstego, po 2 g lasek cynamonu i mięty pieprzowej, 3 g gałki muszkatołowej, po 1 g goździków, kardamonu i rozmarynu, po 4 g kolendry i melisy, 6 g skórki cytrynowej i 8 g skórki pomarańczowej. Całość włóż do słoja i zalej 500 ml spirytusu. Maceruj 3 tygodnie, następnie zlej i trzymaj w ciepłym miejscu. Dopiero teraz 35 ml roztworu zmieszaj z cukrem (450 g) rozpuszczonym w przegotowanej wodzie (60 ml). Dodaj 25 ml koniaku i 430 ml spirytusu (95%), jeśli lubisz mocny likier, lub dolej wody do objętości litra i odstaw na 5 miesięcy, jeśli lubisz słaby alkohol.
Za nalewkę dobrą na przeziębienie uważa się tę:
Nalewka z pomarańczy
Do słoja wlej litr wódki. Pomarańczę nakłuj goździkami, przewiąż mocną nitką i zawieś w słoju, ale tak by nie dotykała alkoholu. Naczynie zakręć szczelnie. Po dwóch miesiącach dodaj 40 g cukru w kostkach i odczekaj kolejne dwa miesiące. Po tym czasie nalewka nabierze aromatu pomarańczy i uzyska złocistą barwę. Pomarańczę możesz zjeść, jeśli chcesz, ale nie podawaj jej dzieciom.
Jeśli chcesz zabłysnąć na przyjęciu lub zrobić przyjemność swojemu mężowi, możesz się popisać barmańską zręcznością i wykwintną sztuką kulinarną. Podaj likier na ciepło.
Kawowy likier na ciepło
Wódkę w temperaturze pokojowej (50 ml) i dobrą jakościowo kawę (15 ziarenek) dodaj do kieliszka koktajlowego. Okrężnym ruchem zamocz kieliszek w wódce. Ścianki kieliszka powinny być całkowicie zwilżone alkoholem. Następnie podpal zapalniczką, aż z kawy wydobędzie się aromat, który poczujesz. Przykryj pokrywką lub zwyczajnym waflem do piwa. Płomień zgaśnie. Likier nadaje się do picia tuż po zgaśnięciu płomienia.
Podawane w eleganckiej karafce likiery wyglądają luksusowo na biesiadnym stole. Mają właściwości lecznicze i fantastycznie smakują.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze