Rozstępy
EWA PAROL • dawno temuWbrew pozorom to problem nie tylko kobiet w ciąży i osób otyłych. Rozstępy miewają także nastolatki, osoby szczupłe... a nawet coraz częściej mężczyźni. Co gorsza, gdy rozstępy już się pojawią, trudno się ich pozbyć. Lepiej więc starać się zapobiegać.
Jak powstają rozstępy?
Podłużne pasma, prążki widoczne na skórze, wyczuwane dotykiem, pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Powstają w warstwie skóry właściwej, gdy komórki produkujące białka odpowiedzialne za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastynę i kolagen – działają nieprawidłowo, przez co siateczka włókien kolagenowych w skórze staje się bardzo krucha i się rozrywa (zdrowe włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie – potrzeba obciążenia ponad 10 kg, by zerwać jedno włókno). Na powierzchni skóry te zmiany widać właśnie w postaci rozstępów.
Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:
faza zapalna – wtedy na skórze widoczne są czerwone pasma,faza zanikowa – rozstępy jaśnieją, stają się białawe jak blizny i pozornie są mniej widoczne. Pozostają nierówności skóry. Na tym etapie jednak przywrócenie skórze pierwotnej kondycji jest już bardzo trudne.
Kto jest na nie narażony?
Rozstępy występują niezależnie od wieku i płci. Na ich powstawanie wpływa w znacznym stopniu niedostosowanie objętości skóry do zwiększającej się masy ciała – tak jest w przypadku kobiet w ciąży, osób tyjących, nastolatek w okresie dojrzewania (niekoniecznie z powodu przybierania na wadze, także gwałtownego wzrostu). Bezpośrednią przyczyną jest wtedy wzrost stężenia kortyzolu we krwi – hormonu produkowanego przez korę nadnerczy, co z kolei powoduje upośledzenie komórek produkujących elastynę i kolagen. Pewną rolę może odgrywać też wzrost poziomu estrogenów (wiek dojrzewania, ciąża).
Również przyjmowanie przez dłuższy czas leków steroidowych powoduje, że skóra staje się cienka, a włókna kolagenowe słabsze. Problem dotyczy przede wszystkim medykamentów w postaci maści stosowanych często w alergiach i innych schorzeniach skórnych. Także z powodu steroidów, a nie tylko naturalnego przyrostu mięśni, z rozstępami (głównie na barkach i plecach) mają czasem problemy kulturyści. Ponadto powstawaniu rozstępów sprzyja niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i mikroelementy – szczególnie cynk regulujący metabolizm skóry. Dlatego, paradoksalnie, rozstępy miewają też osoby szczupłe, będące na niskokalorycznej diecie. Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na tworzenie się rozstępów są skłonności dziedziczne.
Czy można zapobiegać tworzeniu się rozstępów?
W pewnym stopniu tak, choć na zmiany hormonalne i skłonności dziedziczne nie mamy wpływu. Przede wszystkim jednak należy starać się utrzymać stałą wagę, nie tyć, żeby potem nie musieć stosować drakońskich diet, które nie dostarczają odpowiedniej ilości mikroelementów i w dodatku mogą powodować efekt jojo, a więc tycie i nowe rozstępy. Ważna jest też pielęgnacja skóry, zwłaszcza jeśli zauważymy początki rozstępów – regularne wmasowywanie w ciało oliwek lub balsamów na rozstępy, których na rynku jest pod dostatkiem. Większą rolę odgrywa tu systematyczne wcieranie kosmetyków przeciwdziałających rozstępom niż marka i cena kosmetyku.
Jak się ich pozbyć, jeśli już powstały?
Niestety, gdy rozstępy już są, codzienne stosowanie balsamów do ciała niewiele pomoże. Sprawi co najwyżej, że rozstępy staną się mniej widoczne, ale nie znikną całkowicie. Aby zlikwidować rozstępy, można wykonać zabiegi peelingu chemicznego lub mikrodermabrazji – oba powodują silne złuszczenie naskórka, poprawiają krążenie i stymulują rozwój nowych włókien kolagenowych. Na głębokie rozstępy pomóc może natomiast dermabrazja (głębokie ścieranie skóry specjalnym aparatem, w znieczuleniu), złuszczanie warstw naskórka laserem lub chirurgiczne usunięcie zmienionych powierzchni skóry. Oczywiście wymienione metody wykonują wyłącznie profesjonalne salony urody, a te ostatnie – chirurdzy plastyczni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze