Zapalenie pęcherza moczowego
MAŁGORZATA GRUDZIŃSKA • dawno temuW momencie pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego, mocz należy rozcieńczyć i zakwasić. Bardzo dobrym sposobem jest wypijanie przegotowanej wody (nie mineralnej) mocno zakwaszonej sokiem z cytryny lub kwasem askorbinowym w proszku (witamina C). Napój należy wypić w ilości ok. litra, do momentu aż organizm nie będzie w stanie go więcej przyjąć, potem, co pół godziny/godzinę wypijać po 1 szklance.
Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego, zwane inaczej Cystitis spowodowane jest najczęściej przez bakterie, które dostają się przez cewkę moczową do pęcherza. Infekcja ta z kolei prowadzi do zapalenia śluzówki pęcherza moczowego, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.Takie zakażenia zdarzają się wielu ludziom, jednak należy tu zwrócić uwagę, że częściej zapadają na nie kobiety i dziewczęta niż mężczyźni i chłopcy.
Dlaczego kobiety chorują częściej na zapalenie pęcherza moczowego niż mężczyźni?
Otóż dlatego, że cewka moczowa kobiety jest krótsza i szersza niż u mężczyzny, tak więc bakterie mają łatwiejszą drogę przebycia. U mężczyzn najczęstszą przyczyną powstania choroby jest powiększenie prostaty. Ryzyko zachorowania zwiększa się w obecności niektórych chorób, np.: kamieniach nerkowych, wadach układu moczowego, cukrzycy, czy też u osób, które mają założony cewnik. Zapalenie pęcherza moczowego nie jest przenoszone drogą płciową, ale infekcji sprzyja intensywny stosunek płciowy.
Objawy
Choroba objawia się częstym oddawaniem małej ilości moczu, które jest bolesne i piekące. Mocz zazwyczaj jest mętny lub nawet krwisty i ma „inny zapach”. Zdarza się, że towarzyszy temu gorączka i złe samopoczucie.
Domowe metody leczenia choroby
Po dwóch dniach widać poprawę, mocz robi się czysty i klarowny a ból ustępuje. Innym sposobem jest wypijanie soku z czarnej porzeczki lub żurawin, co również zapobiega dalszym rozwojom bakterii atakujących cewkę moczową.
Można też stosować kurację ziołową, którą należy poprzedzić konsultacją z lekarzem.Jedną z nich jest kuracja zaproponowana przez Klimuszko:
Liść jeżyny, Liść mięty pieprzowej, Liść pokrzywy, Kwiat bzu czarnego, Koszyczek rumianku pospolitego, Ziele krwawnika, Ziele skrzypu,Liść podbiału,Kłącze pierzu.
Jedna łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 3 godziny i pijemy dwa razy dziennie jedną szklankę przed spożyciem posiłku. Wszystkich składników używamy w równych częściach.
Gdy zaatakuje nas zapalenie pęcherza można sobie pomóc również w inny sposób, a mianowicie należy:
1. wypić pół litra zimnej przegotowanej wody,
2. napełnić dwa termofory gorącą wodą (lub dwie butelki), umieścić jeden pod krzyżem, a drugi w okolicy krocza, między nogami,
3. spożyć łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie,
4. zażyć dwa środki przeciwbólowe,
5. pić tak dużo wody, jak tylko jest to możliwe,
6. przed snem zrobić sobie nasiadówkę na gorącym, parującym naparze z mieszanki ziołowej Vagosan według zaleceń na opakowaniu oraz dodawać napar do kąpieli,
7. iść do łóżka, przykryć się dwoma kołdrami i odpoczywać z nogami uniesionymi do góry,
8. za każdym razem po oddaniu moczu delikatnie umyć i osuszyć swoje genitalia,
9. opróżniać pęcherz tak bardzo, jak to tylko możliwe,
10. przez co najmniej dwa tygodnie zażywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po dwie kapsułki leku zawierającego błękit metylenowy, np. Ginjal, ponieważ odkaża pęcherz i cewkę moczową.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy już wiemy, że zapalenie pęcherza nie ustępuje lub nasz stan nie poprawia się po kilku dniach samodzielnego leczenia, należy udać do lekarza. Ponadto musimy skorzystać z jego porad, gdy:
zapaleniu pęcherza towarzyszy wysoka gorączka,
mocz zawiera krew,
zapalenie pęcherza występuje u mężczyzn lub u dzieci,
zapalenie pęcherza występuje u kobiet w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze