Futurystyczny autostop tu i teraz
MONIKA SZYMANOWSKA • dawno temuW latach 80. ubiegłego wieku, gdy zaczynałam swoją przygodę z autostopem, w przypadku podróżującej dziewczyny największym problemem była… samotność. Czy kierowca w odrapanym żuku lub luksusowym sporciaku nie skręci po drodze w las? Czy wojażowanie w pojedynkę jest bezpieczne? Dziś takie obawy wydają się śmieszne. To zasługa Internetu, a jeszcze bardziej – wzrostu naszej świadomości i poczucia solidarności.
Czyż nie jest to fantastyczne, że możesz wybrać nie tylko osobę, z którą podróżujesz, ale także jej płeć, rodzaj auta, zagęszczenie pasażerów, trasę i ewentualne, wspólne upodobania, ważne zwłaszcza na dłuższych dystansach? Że nie musisz wystawać przy drodze z wyeksponowanym dekoltem i drętwiejącym kciukiem, żeby dojechać do pracy, na wakacje czy na koncert?
Na dodatek, jeśli nie ufasz każdemu i nie traktujesz podróży jako okazji do podrywu, możesz zdecydować, że jeździsz wyłącznie z kobietami – a tak się szczęśliwie składa, że coraz więcej z nich ma do wyłącznej dyspozycji auto i cieszy się wolnością także i w tym względzie.
Owszem, ideowe hipiski i luzaczki powiedzą może, że „planowany autostop” to wewnętrzna sprzeczność i nie ma tu mowy o spontaniczności przemieszczania się, zaskoczeniu, przygodzie… Ludzie jednak są różni, nie każdy jedzie w nieznane i wszystko mu jedno, gdzie wyląduje.
Nie bez znaczenia jest aspekt ekonomiczny i prospołeczny – podróżując planowo z kimś, kto ma wolne miejsce w samochodzie, oszczędzamy, zyskujemy szansę na ciekawą znajomość, uczymy się współpracy i odpowiedzialności, pomagamy sobie.
Pośród aktywnych użytkowników serwisu [url=http://www.carpooling.pl ]wwww.carpooling.pl[/url]kobiety stanowią już większość. Prawdopodobnie mają mniej ambicjonalny stosunek do posiadania własnego auta, a więcej empatii, chęci dzielenia się.
To fajne, tak trzymać. Korzystajmy z tego i pielęgnujmy to!
[url=http://www.carpooling.pl ]wwww.carpooling.pl[/url] to polska odsłona największej w Europie internetowej platformy, dzięki której kierowcy i pasażerowie umawiają się na wspólne przejazdy. Serwis należy do grupy carpooling.com. Do chwili obecnej w serwisie zarejestrowało się ponad 4 mln osób, a w bazie dostępnych jest codziennie ponad 750 000 przejazdów. Od początku istnienia serwisu jego użytkownicy przyczynili się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery o 1 000 000 ton oraz zredukowali wydatki na paliwo o 1,5 mld euro. Nie licząc tysięcy przyjaźni zawartych w drodze (z których 16 zakończyło się nawet ślubem!).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze