Ile jesteśmy gotowi poświęcić dla dobrej pracy?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWspółczesny Polak zmienia pracę co kilka lat. Co trzecia osoba, jak wynika z badań przeprowadzonych przez GoWork.pl, ma za sobą doświadczenie w co najmniej dwóch firmach, a 23% osób w trzech. Częsta zmiana miejsca pracy zdaniem 57% badanych to dziś standard. Jest to spowodowane zmianami na rynku pracy, większą mobilnością pracowników, a także mniejszą stabilnością zatrudnienia. Nie wszyscy jednak akceptują taką sytuację, gdyż dla 8% ankietowanych konieczność poszukiwania nowej pracy oznacza życiową porażkę.
— Często decyzja o zmianie pracy wiąże się z poszukiwaniem lepszych warunków finansowych, przeprowadzką, czy np. koniecznością znalezienia nowego zakładu pracy wskutek redukcji etatów lub nawet likwidacji przedsiębiorstwa. – mówi Paulina Kosieradzka z serwisu GoWork.pl.
Do poszukiwania pracy Polacy najczęściej wykorzystują Internet, w tym zasoby serwisów oraz agregatorów ofert, odwiedzanie stron internetowych firm, serwisów społecznościowych. Co dziesiąty Polak szuka pracy za pośrednictwem rodziny lub znajomych.
Z badania GoWork.pl wynika, że Polacy gotowi są na wiele poświęceń, aby utrzymać posadę, która ich satysfakcjonuje. Co trzecia osoba wyraziłaby zgodę na stałą dostępność zarówno telefoniczną jak i mailową prawie przez całą dobę, a 22% badanych byłoby skłonnych do pozostawania po godzinach i zabierania dodatkowej pracy do domu. 15% ankietowanych mogłoby zrezygnować z wakacji, a nawet przesunęłoby swoje plany dotyczące założenia rodziny. Największym problemem byłaby wyprowadzka do innego miasta (tylko 7% wyraziło taką chęć) czy innego kraju (8%), aby znaleźć pracę.
Obecnie Polacy nie tylko zmuszeni są do zmiany miejsca pracy, ale często i do przekwalifikowywania się. Według badań GUS, już teraz aż 57% młodych absolwentów studiów wyższych nie pracuje w wyuczonym zawodzie.
Do jakich poświęceń bylibyście zdolni, by utrzymać pracę? Zrezygnowalibyście z wakacji, przesunęli plany powiększenia rodziny, pracowalibyście po godzinach, zabierali pracę do domu?
Źródło: informacja prasowa Joanna Sieradzka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze