Mężatki przekwitają później
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZdaniem naukowców z Departamentu Antropologii Uniwersytetu w Massachusetts kobiety, które nie mają mężów lub partnerów są znacznie wcześniej (przed 45. rokiem życia) narażone na menopauzę niż mężatki. Naukowcy uważają, że wynika to z pozytywnego wpływu męskich feromonów na proces starzenia się kobiety.
Zdaniem naukowców z Departamentu Antropologii Uniwersytetu w Massachusetts kobiety, które nie mają mężów lub partnerów są znacznie wcześniej (przed 45. rokiem życia) narażone na menopauzę niż mężatki.
Po porównaniu liczby porodów, aktywności seksualnej, nałogów, wykształcenia i przychodów kobiet w związkach oraz owdowiałych, rozwiedzionych i samotnych okazało się, że średnia wieku menopauzy mężatek jest znacznie wyższa.
Naukowcy uważają, że wynika to z pozytywnego wpływu męskich feromonów na proces starzenia się kobiety. Wczesna menopauza zależy także od wielu innych czynników, do których należy stresujący tryb życia czy palenie papierosów. Przede wszystkim jednak działanie zarówno męskich, jak i syntetycznie wytwarzanych feromonów ma znaczący wpływ na poziom libido, odporność lub samopoczucie kobiet przed oraz w okresie menopauzy.
Ryzyko menopauzy przed 45. rokiem życia jest niższe u kobiet wykształconych, aktywnych, chętnie udzielających się społecznie.
Źródło i zdjęcia: informacja prasowa, Yuri Arcurs, StockLite, P_Wei
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze