STOP! dla monotematycznych sałatek
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temu"-Mamo, jaka dziś sałatka na obiad? -Jak to jaka, synku, najlepsza! Dodam do niej najlepszy-super-hiper-ultra-uniwersalny-sos-sałatkowy-z-torebki-bez-konserwantów!” - takie są smutne realia. Sos z torebki, majonez, śmietana, oliwa – ludzie się zachowują tak, jakby zabrakło innych dressingów do sałatek. Dlatego postanawiamy walczyć z tą smakową degrengoladą i serwujemy Wam trzy sosy na oliwie, których czas przygotowania nie przekracza 5 minut, a które pomogą urozmaicić nieco Wasze posiłki.
Oliwa ziołowa
- 200 ml oliwy z oliwek,
- łyżka stołowa ziół prowansalskich
Wlewamy oliwę do niedużego rondelka, wsypujemy zioła prowansalskie i podgrzewamy na małym ogniu przez około 5 minut (ogień musi być naprawdę niewielki – w przeciwnym razie zioła się przypalą i staną się gorzkie). Odstawiamy do ostudzenia.
Świetnie sprawdza się do wszelkiego rodzaju „lekkich” sałatek na bazie sałaty i pomidorów, a także do wszelkiego typu sałatek z serami (np. z serem kozim, fetą, czy cheddarem).
Sos włoski
- 100 ml oliwy z oliwek,
- 50 ml octu balsamicznego,
- sól, pieprz, cukier
Przepis wręcz banalny – oliwę z octem wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy, po czym doprawić do smaku.
UWAGA!
Jeśli używacie rzadkiego octu, dobrym pomysłem jest zredukowanie go na wolnym ogniu. Gęstszy lepiej połączy się z oliwą.
Doskonale komponuje się z warzywami o wyrazistym smaku (papryka, bakłażan), jak i do mięs i wędlin na zimno.
Sos bazyliowy
- pęczek świeżej bazylii,
- świeżo wyciśnięty sok z jednej limonki,
- szczypta soli i pieprzu,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki stołowe cukru,
- oliwa z oliwek
Bazylię, czosnek, cukier, sól, pieprz i sok z limonki dokładnie blendujemy, aż do otrzymania jednolitej masy. Może się zdarzyć, że bazylia będzie za mało soczysta i składniki nie będą chciały się połączyć – wtedy należy dolać nieco oliwy (oliwę dolewajcie powoli, aby nie przedobrzyć). Całość przekładamy do miski i mieszamy, powoli dolewając oliwy, aż do otrzymania pożądanej gęstości (sos jest wyjątkowo aromatyczny i zachowuje swoje walory smakowe zarówno przy konsystencji pesto, jak i dużo rzadszej).
Sos ten jest bardzo uniwersalny i pasuje nieomal do wszystkiego. Sprawdza się nawet jako dodatek do mięs na zimno. Najlepiej jednak smakuje z mozzarellą i pomidorami, czyli jako typowe Caprese.
Jak sami widzicie powyższe sosy są proste, szybkie i dość uniwersalne. Jeśli skorzystaliście z któregoś przepisu — pochwalcie się efektami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze