Ćwiczenia z piłką świetne dla zdrowia!
ALICJA • dawno temuPiłka do ćwiczeń
Kolorowe, elastyczne piłki do ćwiczeń wykonane są z trwałego, a zarazem miękkiego tworzywa PCV, które jest w stanie wytrzymać nacisk do 300kg. Dlatego śmiało można na nich siadać, leżeć, a nawet skakać. Piłki, podobnie jak wszystkie produkty, mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie wolno ich kopać, a przed rozpoczęciem treningu trzeba pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów, które mogłyby przedziurawić tworzywo. Zalecenie dotyczy zwłaszcza klamerek od pasków, zamków błyskawicznych przy spodniach oraz biżuterii.
Średnica piłek jest bardzo różna i waha się od ok. 45 do 75cm. Rozmiar piłki dobierany jest do wzrostu użytkownika. Z piłką ćwiczyć może każdy, nawet osoby uczulone na lateks, gdyż istnieją modele wykonane z hipoalergicznego materiału. Koszt jednej piłki to ok. 30–50zł. Można je nabyć w sklepach z akcesoriami sportowymi.
Zalety ćwiczenia na piłce
Zestawy ćwiczeń z piłką gimnastyczną służą wzmocnieniu mięśni szkieletowych, odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Piłka z powodzeniem wykorzystywana jest w rehabilitacji osób z problemami kręgosłupa. Ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów, pomagają w terapii schorzeń neurologicznych oraz poprawiają ogólną kondycję całego ciała. Dobrze masują skórę, dzięki czemu poprawiają krążenie krwi w podskórnych naczynkach. Co jeszcze wyniesiesz z ćwiczeń? Odprężenie i rozluźnienie napiętych mięśni.
Ćwiczenia bazują na wysiłku ukierunkowanym na utrzymanie równowagi ciała. Pracują wszystkie partie mięśni – gdy piłka się przechyla napinamy je mimowolnie.
Przykładowe ćwiczenia z piłką
Zanim przystąpisz do treningu z piłką, rozgrzej wszystkie grupy mięśniowe. Kilkuminutowy trucht w miejscu lub skakanie na skakance będzie w sam raz. Jeśli masz problemy zdrowotne, w tym wadę postawy lub cierpisz na bóle kręgosłupa, przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem lub rehabilitantem. Pomogą ustalić bezpieczny i najlepszy dla ciebie zestaw ćwiczeń.
Ćwiczenia na brzuch i pośladki
Połóż się na plecach na macie, a wyprostowane nogi oprzyj na piłce. Unieś biodra do góry, jednocześnie wtaczają pod siebie piłkę do momentu, aż uda i łydki utworzą kąt prosty. Policz do 5 i opuszczając powoli biodra, wyprostuj nogi. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
Ćwiczenia na uda
Usiądź na piłce, a dłonie oprzyj za plecami na szerokości bioder. Wyprostowane nogi oprzyj o podłoże. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a lewą unieś jak najwyżej potrafisz. Zegnij uniesioną nogę w kolanie i przyciągnij do klatki piersiowej. Następnie wyprostuj ją i opuść powoli. Zmień nogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Ćwiczenie ogólnorozwojowe
Połóż się na prawym boku, mając pod pachą i tułowiem piłkę. Prawą rękę i prawą nogę wyprostuj i oprzyj stabilnie o podłoże. Ciężar ciała przenieś na piłkę. Wyprostuj lewą rękę za głową i wykonując zamach zbliż jednocześnie lewą rękę i nogę do siebie (na kształt pajacyka). Powtórz ćwiczenie dla każdej strony ciała po 10 razy.
Połóż się na plecach na macie, wyprostuj ręce za głową, a między kostkami umieść piłkę. Przełóż piłkę ze stóp do rąk na wysokości klatki piersiowej, opuść powoli wyprostowane ręce za głowę. Powtórz ćwiczenie w drugą stronę, przekazując piłkę z rąk do stóp.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze