Jak zrobić Krwawą Mary?
DAMIESA • dawno temuWarzywny drink z procentami, nazwany z angielskiego „Bloody Mary” stał się popularny już w latach 50. XX wieku! Jak historia głosi, terminologia tego trunku wywodzi się od brytyjskiej Marii I Tudor, która nazywana była „Krwawą Marią”. Takie nazewnictwo ma swoje uzasadnienie, bo drink jest czerwony. Co sprawia, że taki alkoholowy napój króluje na kartach menu niemal każdego pubu czy restauracji?
Warzywny drink z procentami i jego wartość odżywcza
Podstawowym składnikiem Krwawej Mary są pomidory. Warzywa te jak wiadomo skrywają w sobie wiele cennych dla organizmu witamin, więc wypicie takiego drinka, choć z zawartością alkoholu, przyniesie zdecydowanie więcej korzyści dla zdrowia niż picie piwa czy wódki. Pomidory są bowiem naturalnym antyoksydantem, a więc redukują aktywność wolnych rodników. Do tego zawierają cenny beta-karoten, obfitują w witaminy z grupy B, która wpływa pozytywnie na układ nerwowy oraz witaminę PP, oddziałującą na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi. Poza tym słyną także ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Do tego ten rodzaj drinku jest wzbogacany także sokiem z cytryny, która zaopatruje organizm w witaminę C i oczyszcza go ze szkodliwych toksyn, a niezwykle ostry sos tabasco ma działanie rozgrzewające, a więc poprawia krążenie krwi, podnosi ciśnienie, a do tego wspomaga lepsze trawienie i przyspiesza przemianę materii. Nie bez znaczenia jest także wykorzystywana do przyrządzenia drinka sól selerowa, która jest dużo zdrowsza od tej tradycyjnej, a do tego nie zatrzymuje wody w organizmie.
Jak zrobić Krwawą Mary?
Zabierając się za przyrządzenie takiego drinka, należy zaopatrzyć się w następujące składniki:
- 100 ml wódki,
- 200 ml soku pomidorowego,
- 30 ml soku cytrynowego,
- 3 krople sosu tabasco,
- sól selerową,
- pieprz.
Wymienione składniki należy połączyć za pomocą miksera, dodając w międzyczasie 3 kostki lodu (opcjonalnie można je wrzucić na sam koniec, tuż przed podaniem drinka).
Tak przygotowany koktajl podaje się w długiej szklance do long drinków, udekorowany limonką, plasterkiem cytryny oraz listkiem świeżej mięty. Innym pomysłem może być także dodatek selera naciowego, który świetnie sprawdza się jako mieszadełko czy nawet krewetki koktajlowej. Ponoć Krwawa Mary świetnie zyskuje dodatkowe walory smakowe, jeśli wkomponuje się w nią odrobinę chrzanu. Taka przyprawa nadaje drinkowi jeszcze bardziej „ostrego” aromatu, a do tego taka pikantna mieszanka pomaga pozbywać się przeziębień. Świetnie sprawdza się także sos worcestershire. Co ciekawe, drink dobrze smakuje również przyprawiony odrobiną rzeżuchy! Jako przystawkę do Bloody Mary można podawać oliwki czy ser pleśniowy oraz pomidorki koktajlowe.
Warto wiedzieć, że ze względu na swoje nazewnictwo drink ten jest bardzo popularny w USA, gdzie jest chętnie pity w czasie Halloween.
„Siostrą” Krwawej Mary jest Krwawa Juantia, czyli napój koktajl alkoholowy, w którym wszystkie składniki pozostają bez zmian, a różnica polega jedynie na doborze innego rodzaju alkoholu. W tym przypadku zamiast wódki stosuje się tequilę!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze