Risotto w parmezanowej odsłonie
ISABELLE • dawno temuKojarzycie ten specyficzny skład włoskiego spaghetti po bolońsku? Mięso, pomidory, makaron i coś jeszcze – typowy włoski ser parmezan. Czym byłaby kuchnia italska, gdyby nie parmezan? Z pewnością nie tym samym, czym jest dziś. To parmezan nadaje delikatności i zarazem ostrości wszelkim potrawom, do których jest dodawany. Jest słynny nie tylko Europie, ale na całym świecie. Tym razem proponuję dodać ser do innej typowej włoskiej potrawy, a mianowicie do risotto.
Słowo o parmezanie
Parmezan po włosku to parmigiano reggiano. Geograficznym sercem tego sera jest region Emilia-Romania, obejmujący obszary na południe od rzeki Pad, wokół włoskich miast: Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia, Mantua. Rytuał wytwarzania parmezanu kontynuowany jest codziennie przez okrągły rok. Generalnie, w całym procesie produkcyjnym kluczową rolę pełnią ręce serownika, które wykonują większość pracy, a technologie wykorzystywane są jedynie w celu zachowania pewnych norm higieny. Jak stworzyć ser wyróżniający się najwyższą jakością i niepowtarzalnym smakiem? Cały sekret polega na precyzji ruchów serownika i braku pośpiechu. Jego składniki przechodzą naturalną transformację w czasie sezonowania. W celu stworzenia 1 kg Parmigiano Reggiano potrzeba aż 16 litrów najlepszego mleka. Jednak należy pamiętać, że parmezan jest niezwykle zdrowym, naturalnym serem, o znakomitych walorach odżywczych, które organizm z łatwością przyswaja. A do tego jest lekkostrawny! Należy podkreślić szczególne, niepowtarzalne walory smakowe parmezanu, niezastąpione w wydobywaniu smaków wielu potraw, takich jak makarony, zupy czy dania mięsne. Parmezan świetnie sprawdza się w towarzystwie owoców, sałatek, czy przystawek.
Risotto w parmezanie i czerwonym winie – pyszny przepis!
Bulion z parmezanem
- 1 łyżka masła,
- 1 mały por (biała część), pokrojony,
- 1 mała główka pokrojonego kopru włoskiego,
- ½ cebuli,
- ½ główki czosnku (pokrojony w poprzek),
- 1 łyżeczka sosu pomidorowego,
- ½ kg skórki parmezanu (pokroić w plasterki),
- 2 gałązki świeżego tymianku,
- 2 świeże gałązki pietruszki,
- 8 szklanek wody.
Składniki na risotto
- 4 świeże gałązki tymianku,
- 2 świeże gałązki pietruszki włoskiej,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżeczka całego czarnego pieprzu,
- 1 łyżeczka nasion kopru,
- 2 szklanki bulionu wołowego,
- ½ szklanki masła,
- ½ szklanki zmielonej cebuli,
- 2 szklanki ryżu,
- 180 g masła truflowego,
- 2 łyżki czerwonego lub białego wina wytrawnego.
Jak przygotować to pyszne danie?
- Bulion z parmezanem
Roztopić masło w dużym rondlu na średnim ogniu. Dodać por, koper, cebulę i czosnek. Mieszać, aż warzywa będą miękkie, czyli ok. 5 minut. Dodać sos pomidorowy i gotować, aż zbrązowieje na dnie patelni (2 minuty). Dodać skórki parmezanu, tymianek i natkę pietruszki. Dodać tyle wody, aby przykryła składniki. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować na wolnym ogniu 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Odcedzić i z powrotem wlać bulion do rondla. Gotować na średnim ogniu, aż zmniejszy się jego ilość do ½ szklanki, czyli ok. 15 minut. Doprawić solą i pieprzem.
- Risotto
Masło roztopić na patelni, następnie wrzucić ryż z masłem truflowym i cebulę, zeszklić. Wlać bulion i gotować, aż ryż wchłonie cały płyn, na 3–4 minuty przed końcem dodać wytrawne wino i gotować dalej. Następnie dodać liście laurowe i pieprz. Wymieszać, przykryć, wyłączyć ogień i pozostawić jeszcze na 5 minut, aż ryż będzie al dente. Dodać tymianek, koper i pietruszkę do smaku. Potrawa musi być kleista.
Rozłożyć risotto do misek. Wlać ¼ szklanki ciepłego bulionu z parmezanem i serwować na gorąco!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze