Arteterapia
ISABELLE • dawno temuNiestety, współczesność wymusza na nas nierzadko porady psychoanalityków i innych psychologów. Depresje, przygnębienia, choroby powstałe na wskutek stresów i permanentnego zmęczenia – któż z nas choć w części takich problemów nie doświadczył? Oczywiście, każdy może mieć swój sposób na dokuczające dolegliwości, ale dziś chciałabym zapoznać was z bardzo ciekawą formą terapii, jaką jest arteterapia.
Co to jest arteterapia?
Prawdopodobnie dla większości z nas ta metoda leczenia jest nieznana lub, jeśli gdzieś o niej słyszałyśmy, mocno podejrzana – o co w ogóle chodzi i czy to daje efekty? Przede wszystkim warto się zastanowić nad samą etymologią tego słowa, bowiem już sama nazwa naprowadza nas na właściwy trop. Arteterapia oznacza prowadzenie terapii za pomocą sztuki. Może nam się wydawać to całkowicie nieskuteczne, ale w rzeczywistości przynosi ogromne efekty, o czym przekonało się już wiele osób. Szczególnie często stosowana jest w leczeniu psychologicznym osób skrytych, czy zamkniętych w sobie. Niekiedy pacjent zgłaszający się ze swoim problemem do specjalisty nie potrafi otwarcie o nim opowiedzieć. Najpierw oczywiście przeprowadzane są testy, jednak przy podejrzeniu stanów lękowych, depresji, a także wtedy, gdy dana osoba mogła stać się ofiarą przemocy psychicznej lub fizycznej wskazana jest arteterapia, dzięki której można łatwiej dotrzeć do sedna problemu danego pacjenta. Arteterapia pozwala na wydobycie skrywanych myśli i na dotarcie do źródła problemu.
Rodzajów terapii leczącej sztuką jest wiele. Oto niektóre z nich:
- terapia przez sztuki wizualne/plastykoterapia,
- biblioterapia,
- poezjoterapia,
- choreoterapia,
- terapia ruchem i tańcem,
- dramatoterapia,
- muzykoterapia.
Wskazania do arteterapii
Arteterapia stosowana jest w pomocy dzieciom, osobom dorastającym, dorosłym i osobom w okresie późnej dorosłości, grupom społecznym i rodzinom, w leczeniu: lęków, depresji, innych zaburzeń afektywnych, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, w przypadkach nadużycia seksualnego i przemocy domowej, w trudnościach społecznych i emocjonalnych związanych z niepełnosprawnością i chorobą, w traumach i przeżyciach straty, przy problemach fizycznych, poznawczych i neurologicznych oraz w trudnościach psychospołecznych związanych z chorobami somatycznymi (np. chorobami nowotworowymi). Także właściwie wszystko można nią leczyć. Ponadto, osoby poddające się arteterapii nie muszą posiadać jakichkolwiek doświadczeń związanych ze sztuką, ani szczególnych uzdolnień w tym kierunku. Terapeuta prowadzący zajęcia nie skupia się bowiem na walorach artystycznych twórczości poszczególnych osób, ani na jej wartości diagnostycznej, a więc znacznie różni się zarówno od zajęć plastycznych, jak i terapii zajęciowej. Jaki jest więc główny cel arteterapii? Kluczowym jej aspektem jest stworzenie możliwości dokonania zmiany, czy rozwoju osobistego na drodze dowolnego zastosowania dostępnych materiałów, co zachodzi w odpowiednich warunkach, zapewniających pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. W arteterapii specyficzna jest również relacja terapeutyczna pomiędzy pacjentem oraz jego dziełem. Ten rodzaj terapii przynosi najwięcej korzyści osobom wykazującym trudności z wyrażaniem myśli oraz uczuć.
Korzyści z arteterapii
Na arteterapię można patrzeć trochę podejrzliwie, jednak, jeśli sami zostaniemy poddani leczeniu właśnie tą metodą, szybko przekonamy się, jak bardzo jest skuteczna. Najczęściej leczenie zaczyna się od rysunku, zadanego przez terapeutę. Dzięki rzeczowej analizie może on zdobyć informacje na temat pacjenta. Zazwyczaj są to wiadomości mocno skrywane w naszej podświadomości, o których nie chcemy mówić albo takie, których nawet nie jesteśmy w stanie sami odkryć. Najczęściej to właśnie takie elementy sprawiają, że dzieje się z nami coś złego i czujemy, że musimy się zgłosić do psychologa. W związku z tym na pewno warto zainteresować się takimi metodami. Bardzo często także arteterapia staje się lekarstwem na koszmary. Gdy narysujemy swój straszny sen, spojrzymy na swój rysunek i odpowiednio go przeanalizujemy, okaże się, że jesteśmy gotowi zmierzyć się z naszymi demonami i strach gdzieś odchodzi.
Warto podkreślić walory tej metody – pomoc w pokonywaniu lęków, uwalnianie się od zahamowań, wzmacnianie wiary we własne siły, pobudzanie ekspresji fantastycznej oraz wartości diagnostyczne. Aby osiągnąć wymienione cele arteterapia wykorzystuje formy teatralne, muzyczne, plastyczne oraz literackie. Pozwala na wyrażenie w formie symbolicznej skrywanych głęboko doświadczeń, uczuć oraz przeżyć. Umożliwia rozwiązanie konkretnego problemu bez konieczności mówienia o nim wprost. Ciekawy pomysł na leczenie, prawda?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze