Pomysły na wykorzystanie ziemniaka
DAMIESA • dawno temuNasz kuchnia bez ziemniaka? To chyba niemożliwe. Tylko martwi fakt, że nadal w wielu polskich domach występuje on jedynie w towarzystwie mięsa i surówki obiadowej. Słowem: nuda! Jeśli pragniesz w tej kwestii odmiany, być może kilka poniższych propozycji trafi w gusta Twojego podniebienia i na stałe wpisze się na karty menu w Twoim domu.
Sałatka z pieczonymi grzybami – możemy u wykorzystać sałatę, pomidory, kawałki kurczaka ( w wersji dla wegetarian polecam zastąpić go serem feta), a całość posypać startym parmezanem, skropić oliwą z oliwek i doprawić solą, pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Smak ziemniaka dobrze też podkreśla ananas. Decydując się na niego nie dodawajmy jednak pomidorów.
Gulasz z ziemniakami – w kwestii mięsa do wyboru np. mięso wołowe, czy drobiowe. Ja polecałabym jednak tradycyjny gulasz z dodatkiem kiełbasy ( jeśli macie w rodzinie myśliwego to oczywiście tą tradycyjną najlepiej zastąpić tą z dzika, bo smak jest zdecydowanie bardziej aromatyczny).
Składniki:
1 kg ziemniaków
Bulion rosołowy
50 g kiełbasy
4 cebule
2 ugotowane marchewki
4 pomidory
1 papryka
Przyprawy: sól, pieprz i cukier
Drobno posiekaną cebulę, paprykę. marchewkę i pomidory (można zastąpić przecierem pomidorowym) podsmażamy na patelni, a następnie dodajemy bulion rosołowy i łyżkę cukru i lekko dusimy na małym ogniu ok. 10 min. Potem dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę i dusimy kolejne 15 min. Na koniec ziemniaki. Całość mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Przed podaniem warto posypać świeżymi ziołami dla dekoracji.
Zapiekanka z ziemniakami – potrawa ta jest na tyle uniwersalna, że śmiało możemy pozwolić sobie na lekkie kulinarne eksperymenty. Możemy więc wykorzystać mięsa, sery i warzywa. Składniki układamy warstwami. Na spód i wierzch najlepiej położyć ziemniaki, potem warstwę „farszu”. Co do sosów to sprawdzi się czosnkowy, pieczarkowy, czy jogurtowy.
Ziemniaki z grzybami – propozycja dla tych, którzy są na diecie. Owszem, ziemniaki posiadają wiele kalorii, ale tak skromny posiłek możemy spożyć np. w porze obiadowej i możemy być pewne, że nie utyjemy (byle tylko nie jeść w nadmiarze). Żeby było zdrowo i beztłuszczowo, zrezygnujmy ze smażenia na oleju. Ugotowane ziemniaki kroimy na drobne kawałki i mieszamy z duszonymi grzybami. Danie doprawiamy ziołami. Sprawdzi się także szczypiorek.
Ziemniaki „po góralsku” – najprostsza z prezentowanych i nie wymaga specjalnej wiedzy kulinarnej, za to świetnie nadaje się na zimę i można nią zastąpić tradycyjny obiad, bo danie jest bardzo sycące i pozostawia uczucie sytości na bardzo długo. Wszystkie składniki (kiełbasę, cebulkę i ziemniaki) podsmażamy na patelni z dodatkiem słodkiej papryki w proszku i gotowe!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze