Nadmiar sodu
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPrawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest m.in. od dostarczanych mu w odpowiedniej ilości i jakości witamin, składników odżywczych i minerałów. Najbardziej korzystną formą jest otrzymywanie ich w postaci najbardziej naturalnej, czyli poprzez ogólnodostępne produkty spożywcze. Warto jednak dobrze obserwować swój organizm, który w prosty sposób potrafi przekazać informację, że mu czegoś brakuje lub czegoś ma za dużo. Tak bywa z każdym składnikiem mineralnym, także w przypadku sodu.
Właściwości sodu
Sód jako składnik mineralny posiada swoje właściwości, które potrzebne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W głównej mierze jego znaczenie koncentruje się na wyregulowaniu gospodarki wodnej całego organizmu. Ponadto bierze udział w powstawaniu skurczów i rozkurczów komórek mięśniowych. Co ważne, sód reguluje wydzielanie kwasów trawiennych i umożliwia przetransportowanie węglowodanów i aminokwasów do tkanek. Warto zatem wiedzieć, co jeść i w jakiej ilości, by sobie nie zaszkodzić.
Spożywanie sodu
Organizm ludzki przyjmuje sód najczęściej w postaci najprostszej, czyli jako sól kuchenną oraz jako dodatek do wielu produktów, tj. ryby, wędliny, mięso, a dokładnie w postaci glutaminianu sodu. Istotne jest zatem umiejętne przygotowywanie posiłków, by nie przedawkować sodu na co dzień, czyli wartości 60 gramów. W przeciwnym razie człowiek może odczuwać zawroty głowy, silne bóle głowy, główne z tyłu. Dodatkowo może dojść do krwawień z nosa, a nawet do kołatania serca. Nadmiar sodu bardzo często przyczynia się do wystąpienia u człowieka nadciśnienia tętniczego (>145/95 mmHg), a nawet to poważnych zaburzeń serca. Dolegliwości te aktualnie są uznawane za choroby cywilizacyjne, gdyż diety codzienne opierają się na soli i wielu innych, mało potrzebnych człowiekowi przyprawach oraz tłuszczu. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że zbyt duże przyjmowanie sodu w codziennej diecie może doprowadzić do wielu poważnych chorób, tj. miażdżycy, udarów, wylewów, czy nieprawidłowego funkcjonowania wielu narządów albo podwyższenia cholesterolu. Istotne jest zatem profilaktyczne dbanie o swoje zdrowie, poprzez tworzenie posiłków zdrowych, przygotowanych na parze czy w folii do pieczenia. Dzięki temu nadmiar tłuszczu zostaje wytopiony, produkty zachowują swoje naturalne właściwości, a organizm otrzymuje zdrowe i pyszne posiłki.
Niezdrowe przekąski
Dieta zdrowa, lekkostrawna, oparta na obniżonym dostarczaniu organizmowi jonów sodu to nie tylko przygotowywanie obiadów poprzez parownik czy folię do pieczenia. Istotne jest całościowe przygotowanie menu o ograniczonym spożywaniu produktów, które zawierają dużą ilość sodu. Trzeba więc pamiętać o tym, że duże ilości sodu można znaleźć w wędlinach, kabanosach, pasztetach, ale i serach i oczywiście przekąskach typu chipsy, krakersy czy orzeszki. Warto zatem pamiętać, by spożywane posiłki były różnorodne, z obowiązkową dawką warzyw i owoców na co dzień i oczywiście systematycznie podawane, minimum 5 posiłków dziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze